Част от търговците не са готови за еврото
/ брой: 115
Търговците на нехранителни стоки в България масово не са подготвени за евентуалната смяна на валутата от лев в евро. Те имат нужда и от приета нормативна база, за да знаят какво и как да променят. Проучване на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки в България показва, че половината от фирмите нямат достатъчно информация какви промени трябва да внедрят в компаниите си.
Въпреки че България все още не отговаря на инфлационния критерий за еврозоната, а политическата ситуация изглежда неясна, търговците настояват за възможно най-скорошно приемане на законопроекта за въвеждане на еврото, както и промени в още 52 закона в тази връзка и редица подзаконови актове, като например Наредба Н-18 за връзката на касовите апарати с НАП, които да начертаят пътя към новия режим на работа на бизнеса. И допълват, че имат нужда от поне шест месеца от приемането на нормативната рамка до присъединяването на страната към еврозоната, в които бизнесът да се напасне към новите изисквания.
Липсва фокус как бизнесът да се подготви за смяната на валутата. За да се подготвят сериозно, фирмите трябва да разполагат с цялата нормативна база, свързана с членството в еврозоната“, посочи председателят на асоциацията адв. Галин Попов.
Така за бизнеса вече е най-реалистично България да стане 21-вият член на еврозоната на 1 януари 2026 г. Така казват 50% от членовете на асоциацията, които включват вериги като Moemax, Sport Depot, Aiko, Masterhaus, „Хеликон“, „Доверие-Брико“, Praktis и други с над 100 обекта в страната и над 3000 заети. Половината търговци вече са започнали някаква подготовка за еврозоната – основно това са IT отделите, както и финансите и счетоводството.
Една от щекотливите теми около законопроекта за еврото е забраната за търговците за повишаване на цените на предлаганите от тях стоки и услуги, „когато това не е обосновано от обективни икономически фактори“. Уточнение кои са тези фактори липсва, а текстът е „неясен“ според адв. Попов. Ние имаме такъв конкурентен пазар, че самото вдигане на цените може да донесе повече вреди за нас“, коментира той.