Археологическият институт чества 100 години
Националният археологически институт чества днес 100-годишнината от основаването си. Това е най-старият научен институт в България, създаден е на 16 юли 1921 г. с указ на цар Борис ІІІ върху основата на Българското археологическо дружество, чието учредяване пък се навършват 120 години. През 1947 г. институтът е включен заедно с археологическия музей в състава на БАН, а през 2007 г. получава статут на национален.
Сред гостите на честването в Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН бе вицепрезидентът Илияна Йотова, която връчи на директора на института доц. Христо Попов наградата на президента - златен плакет "Св.св. Кирил и Методий". Йотова поздрави учените и каза: "Вие задавате стандартите в археологията и държите хилядолетията в ръцете си". Тя се обърна и към министър Велислав Минеков с настояването да дава повече средства за археология, която е лицето на България.
В тържеството участваха зам.-министърът в МОН проф. Нели Косева, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, деканът на Историческия факултет в СУ доц. Мира Маркова, шефът на катедрата по ахеология в СУ проф. Костадин Рабаджиев, много учени, директори на музеи от страната, посланици. За пътя на учените археолози в десетилетията разказа научният секретар на НАИМ проф. Анелия Божкова, а директорът Христо Попов очерта накратко знаменателните проучвания и открития на нашите археолози на стотици обекти по нашите земи от различни епохи - от праисторията, през античния период, тракийската и римската история, Средновековието. Разултатите от работата на археолозите са уникален знак на националната ни идентичност, подчерта акад. Ревалски. Юбилярите бяха поздравени с великолепни православни песнопения от камерния ансамбъл "Св. Йоан Кукузел - Ангелогласния". Официалната часст завърши с общи снимки на археолози от всички поколения пред сградата на музея.