50 платна на Теньо Желев в Банско
Според ценителите 86-годишният творец е подбрал такива картини, от които звучи музика
/ брой: 180
По време на джаз фестивала в Банско, от 8 август жителите и гостите на курортния град могат да посетят изложбата-живопис на Теньо Желев. Тя се открива днес от 17 ч. от внучката на видния художник, превърнал се в традиционен спътник на фестивалната програма.
В Дома на изкуствата ще бъдат подредени над 50 платна, в които преобладават пейзажи. Според ценителите 86-годишният творец е подбрал такива картини, от които звучи мелодия. За Теньо Желев това е 11 самостоятелна изложба в Банско и всички са по време на музикалното събитие. "Няма нищо по-хубаво от това, да се обединят музиката и изобразителното изкуство", споделя авторът.
Теньо Желев е роден на 23 ноември 1923 г. в с. Венец, Старозагорско. Рисува от дете - от времето, когато дори не е знаел, че на света съществуват художници. През 1937 г. постъпва в старозагорската мъжка гимназия "Иван Вазов". По щастливо стечение на обстоятелствата там попада на учителя по рисуване Кипро Николов, който става основна причина по-късно Желев да замине за София и да учи живопис в НХА. За академията той се подготвя при Иван Матеев, Васил Йончев и Найден Петков. После учи при Никола Ганушев, но завършва в класа на проф. Илия Петров. Скулптурата овладява под наставленията на професорите Михаил Михайлов и Иван Лазаров.
Изкуството на Т. Желев обединява в себе си душевността и възприятието на импресионистите, от които е черпил вдъхновение като млад художник, умеещ да изрази и съчетае в думите стремежът си към красота и хармония. Театралът - какъвто ще го запомнят и мнозина започнали своя път в това изкуство именно от Княжевския читалищен театър, където той играе и режисира успешни постановки над 20 години. Въпреки уменията, които притежава и в други области, Теньо Желев остава верен на природата си и хвърля сили в осъществяването на това, което му е закодирано в душата - да бъде живописец.
Освен като пейзажист любителите на изящното го познават и като майстор на портрета, което не остава незабелязано в портрети на личности като Владимир Димитров-Майстора, от когото художникът черпи опит и мъдрост в младежките си години. От 1949 г. е член на СБХ. През годините остава верен на идеите и възгледите си, макар понякога "неудобен", успява да следва пътеката си и да рисува винаги с плам и откровена сърдечност. Перфекционист в овладяването на формите, изключително добронамерен в отношението си към заобикалящите го, авторът намира своето място както в класическата живопис, така и в съвременното изобразително изкуство.
Картините на Теньо Желев са по целия свят. Негови платна са притежание на множество големи галерии, сред които "Космополитън" в Ню Йорк. Участвал е в изложби в Япония, Индия, Русия, Франция, Германия, Холандия, САЩ, Канада и много други. Негови творби притежават частни колекционери и ценители.