ЕС е първенец по отглеждането на хмел
/ брой: 147
Думата "хмел" обхваща следните три групи продукти:
- хмелови шишарки, пресни или сушени,
- хмел под формата на прах или гранули,
- екстракти от хмел.
Близо 2600 стопанства в Европейския съюз отглеждат хмел на площ от 26 500 хектара - 60% от общата площ, използвана за отглеждане на хмел в световен мащаб.
Хмел се отглежда в 14 страни от ЕС. Около 17 000 хектара се използват за отглеждане на хмел в Германия, което представлява 60 % от площта, използвана за тази цел в ЕС и около една трета от площта, използвана по света. Другите основни производители от ЕС са Чехия, Полша и Словения.
По цял свят, но особено в Европа, площта намалява, като една от причините за това е нарастващото съдържание на алфа-киселини в хмела и все по-слабото му използване в производството на бира. Алфа-киселините са съставка на хмела, която придава на бирата нейния горчив вкус и други аромати.
Производство
ЕС произвежда около 50 000 тона хмел годишно. Добивът на алфа-киселини редовно надхвърля 5000 тона.
Годишното производство на хмел в световен мащаб варира между 80 000 и 100 000 тона, което съответства на между 8000 и 10 000 тона алфа-киселини. Търсенето на алфа-киселини се оценява на около 8000 тона, тъй като на хектолитър бира са необходими средно 4,1 грама.
Съдържанието на хмел зависи от вида бира, и по-специално от това колко е горчива, както и от сорта хмел, който се използва. В резултат от технологичния напредък и нарастващото предпочитание на потребителите към по-малко горчиви бири, съдържанието на хмел намалява всяка година (през 1995 г. то все още е било 6,3 грама алфа-киселини на хектолитър).
Въпреки че световното производство на бира расте, търсенето на алфа-киселини не се увеличава много. Тъй като предлагането в момента е по-голямо от търсенето, средните цени на пазара на договори за хмел и на свободния пазар са доста ниски от 2009 г. насам.