14 Октомври 2024понеделник21:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Затягат отпускането на заемите за жилище

Кандидатите за кредит трябва да отговарят на шест задължителни изисквания

/ брой: 94

автор:Дума

visibility 1660

Въпреки стабилността и продължаващия ръст на печалбата на банките БНБ реши да затегне още раздаването на ипотечни кредити. Тя обявиха, че въвежда 6 задължителни критерия, които финансовите институции да спазват при отпускането на заемите за жилище. Спазването на новите изисквания ще бъде проследявано за всеки кредит, докато той бъде погасен. Те са задължителни и при предоговаряне на стари заеми.
Спазването на новите изисквания ще бъде проследявано за всеки кредит,
докато той бъде погасен. Те са задължителни и при предоговаряне на стари заеми.
Критериите, по които ще се преценява, всъщност се отнасят основно до доходите, съотнесени към цената на жилището, и срока за изплащане на заеми. По тях ще се прави оценка дали този, който иска парите назаем, е рисков.
Банките задължително трябва да следят за съотношението между размера на кредита и стойността на жилището, което служи като обезпечение, какви общи дългове има кредитополучателят и колко пари дава за тяхното обслужване, какъв процент от дохода ще е за погасяване на конкретния ипотечен заем. За целта банките ще вземат предвид месечния и годишния доход. Последният критерий, даден от БНБ, е за срока на заема.
Централната банка е приела и методика за изчисляване и задължава банките да се отчитат на всеки три месеца. Това се отнася за всеки отпуснат заем и общото количество кредити. Надзорът ще е строг, се посочва в решението.
В мотивите от БНБ дават пример с други държави от ЕС, които вече са въвели подобни ограничения при кредитирането. Оказва се, че такива има в по-голямата част от страните - 24 от общо 28 членки.
Експерти в кредитното финансиране обобщават мерките така - шанс за получаване на заем за жилище занапред ще имат хората, които искат от банката до 80% от цената му, не повече от 40% от дохода им ще отива за погасяване на вноските, а срокът за изплащане няма да е по-дълъг от 30 години.
В мотивите към решението за налагането на критериите от БНБ бързат да успокоят, че проблем с банките в България няма. Централната банка твърди, че ефектът от въведените досега мерки показва, че в България в края на 2023 г. комбинираното изискване за буфер на банковата система е 8,1% от общите рискови експозиции. Това на практика е едно от най-високите изисквания в Европа. Дава се пример, че в по-голямата част от останалите европейски държави този буфер е 3,6%.
Въпреки това от БНБ посочват, че жилищните кредити имат продължителен темп на нарастване, особено изразен през последните две години. В края на 2023 г. сумата е достигнала 22 млрд. лв. Тук големите банки имат пазарен дял от близо 80%, което прави 17,9 млрд. лв. Това, което до известна степен притеснява централната банка, са данните, че над половината от тази сума е натрупана в последните две години. Брутният обем на новоотпуснатите жилищни кредити е 5,2 млрд. лв. през 2022 г. и 5,8 млрд. през 2023 г. За първото тримесечие на 2024 г. новоотпуснатите заеми са 1,7 млрд. лв. Друго притеснение е, че анализът на данни от банковата система показва, че дълговата тежест през първото тримесечие на 2024 г. се разпределя за 25,2 години - тоест това е средният срок на изтеглените ипотеки.  До момента БНБ на няколко пъти предупреди банките за рисковете от ускореното кредитиране на фона на все още ниски лихви.

Цената на чушките - нагоре с 10% само за седмица

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 195

Засякоха опасна маска за Хелоуин

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 195

Обсъжда се "Сименс" да осигури турбините за 7-и блок на АЕЦ

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 195

Само един кандидат иска да модернизира билетната система на БДЖ

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 195

Мицкоски: Със София няма да сравнявам баби и жаби

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 195

Недостиг на работна сила в Гърция

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 195

Полша временно спира даването на убежище

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 195

Накратко

автор:Дума

visibility 906

/ брой: 195

Черната дупка на ББ

автор:Александър Симов

visibility 634

/ брой: 195

Уникален ритуал, насочен към бъдещето

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 195

Всички посочват проблемите, ние даваме решенията

автор:Юлия Кулинска

visibility 590

/ брой: 195

100 решения за България

автор:Дума

visibility 689

/ брой: 195

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ