18 Ноември 2024понеделник21:11 ч.

Плод-зеленчук

Замразяването - чудо, което спасява витамините

Науката доказва, че съдържанието им е много по-голямо в замразените зеленчуци и плодове, отколкото в пресните, които са престояли 2-3 дни, а да не говорим за варените и задушените

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 7554

Историята на замразените зеленчуци започва през 20-те години на миналия век. Изобретението принадлежи на един италиански инженер по хладилна техника. Неговата леля готви такива вкусни ястия със зеленчуци, че при нея идват да се учат главните готвачи на известни ресторанти. Но почистването и обработката на продуктите отнемат много време, а в горещия италиански климат те бързо се развалят. И така племенникът решава да улесни живота на леля си, като измисля метод за съхранение на готови за топлинна обработка зеленчуци.
Тогава замразяват "бавно" продуктите, по технология от 1865 г., но тя се прилага само за месо и птици. Клетъчната течност на плодовете и зеленчуците се превръща в големи кристали лед, които буквално разкъсват структурата им и след размразяването те се превръщат в каша. През 1926 г. изобретяват "бързото" замразяване. Под въздействието на свръхниски температури зеленчуците замръзват моментално и така се запазва не само вкусът, но и външният им вид и даже цветът.
Това е един от най-добрите начини за консервиране, защото в най-голяма степен съхранява качеството, хранителната и биологичната стойност на продуктите, при това дълго време. Така в търговската мрежа се появяват пакетите със замразени зеленчуци и плодове.
Днес, в епохата на здравословното хранене и недостига на време, пряснозамразените продукти отново са предпочитани и търсени, и то главно от младите хора - от 18 до 35 години.

Методът на шока

Сега продуктите се замразяват по метода IQF (individual quick freezing), което означава шоково замразяване при много ниска температура. Суровината предварително се измива, сортира, бланшира, изсушава и се поставя в камера, където под въздействието на студен въздух бързо се покрива с ледена коричка. Следва по-бавно замразяване. При температура -18 градуса продуктът е готов за пакетиране.

Ако има ледена топка - не купувайте

Даже да е замразен според правилата, това не означава, че вие сте купили в магазина качествен продукт. Вземете пакета със замразени зеленчуци и леко го стръскайте - всички компоненти трябва да се отделят лесно един от друг. Ако вътре има твърда ледена топка, това значи, че продуктът е некачествен и не трябва да го купувате.

Няколко съвета за готвачите

* Замразените зеленчуци и плодове трябва да се размразяват много бързо, за да запазят хранителните си качества. Най-подходяща за целта е функцията "Размразяване в микровълновата фурна". Най-добрият вариант е зеленчуците да не се размразяват, а направо от фризера да се варят или задушават.
* Замразените зеленчуци не се мият - те и така са чисти, а водата ще отмие полезните вещества и ще развали вкуса.
* Колкото по-малко вода налеете в тенджерата, толкова повече витамини и полезни вещества ще останат в самите зеленчуци.
* Замразените зеленчуци се сваряват по-бързо от пресните (не повече от 5-10 минути).
* Не оставяйте готовия продукт във водата - скъпоценните витамини ще преминат в бульона, а зеленчукът ще остане безвкусен.
* Замразените зеленчуци са най-вкусни и полезни задушени на пара.
* Готовите зеленчуци посолете, полейте със сос и веднага сервирайте. Плодовете размразявайте постепенно.
Не забравяйте, че размразените продукти никога не се замразяват отново.

Запретнете ръкави в кухнята


И сами можете да замразите зеленчуци и плодове във фризера. Нарежете продуктите на парченца и ги бланширайте 2-3 минути в кипяща вода. Веднага след това ги охладете в ледена вода, отцедете и разпределете в пликове за замразяване.
* Картофите сварете, после ги поставете в пластмасови кутии във фризера да се изсушат, а след 2-3 часа ги прехвърлете в полиетиленови пликове.
* Зеленчуците, съдържащи много вода (например краставици), не са подходящи за замразяване.
* Зелените подправки се замразяват най-лесно. Измийте ги под течаща вода, коренчетата изрежете, оставете ги да изсъхнат, всяка китка завийте с хартия и завържете с конец. Така опакованите подправки поставете в полиетиленов плик и замразете.

3 причини да заредите фризера


1. Икономия на време
Замразените плодове и зеленчуци се готвят лесно и бързо, нямат нужда от предварителна обработка. Не трябва да ги миете, чистите, режете, нито да ги размразявате.

2. Запазване на витамините
Смята се, че при консервиране се губят 40% от витамините, при сушене 30, а при замразяване не повече от 20. Получава се така, защото именно въздухът, а не студът действа пагубно на витамините. Затова времето от брането до замразяването трябва да бъде максимално кратко.
 
3. Грижа за здравето
През ранната пролет замразените зеленчуци и плодове са едва ли не единствените източници на витамини. Витамин А (каротин) влияе на зрението, на състоянието на кожата, косата, костите и зъбите. Той се съдържа в морковите, доматите и червения пипер.
Витамините от група В укрепват нервната система и подобряват храносмилането. Те се съдържат в граха, фасула, спанака и лука.
Витамин С защитава организма от инфекции, укрепва имунитета, помага при стрес. Големи количества витамин С има в зелето, граха, фасула, пипера, репичките, спанака, касиса и шипките.
Витамин К подпомага спирането на кръвоизливите и заздравяването на рани. Съдържа се в спанака, салатите и доматите.
Витамин Р, който укрепва стените на кръвоносните съдове се съдържа в морковите, червения пипер, магданоза, спанака и доматите.

Откритието на американците

Американски учени са съпоставили съдържанието на витамини А и С в пресни зеленчуци и плодове от супермаркета и в замразени. Оказало се, че в замразените продукти витамините са два пъти повече, отколкото в пресните, престояли три дни в магазина.
Замразените зеленчуци са в светлонепропусклива опаковка, която предпазва каротина от разграждане. Поради тази причина замразеният грах съдържа 60% повече каротин. На базата на тези изследвания в САЩ замразените продукти се смятат полезни за здравето. А в Англия твърдят, че тези зеленчуци са полезни и задължително трябва да влизат в ежедневното меню.


 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ