Смяната на календара, или как по света изпращат и посрещат годините
Колкото и да са странни на пръв поглед обичаите навръх 1 януари, обединява ги надеждата за по-добър живот
/ брой: 252
Посрещането на Новата година е сред най-обичаните празници не само в България, но и в много други страни по света. И ако за нас основните традиции се свеждат до баницата с късмети, богатата трапеза, шампанското и Дунавското хоро, жителите на някои държави често се стремят да спазят определени обичаи, символизиращи различни благини.
За да си осигурят здраве, сполука, щастие, любов и материални придобивки, в Италия в последните дни на отиващата си година е прието да се изхвърля всичко ненужно: от облекла до мебели и дори стари коли. Но познавачи твърдят, че това е само красива легенда за привличането на туристи. Новогодишните традиции на Ботуша са съвсем други. Понеже населението на тази прекрасна страна обичат не само белобрадия старец, когото наричат Бобо Натале, а и много харесват костюма му, навръх 1 януари и децата, и жените, и мъжете се стремят да облекат нещо червено, дори това да е само цветът на бельото. Затова, посрещайки 2018-а някъде в Милано, Флоренция или Рим, не бива да се учудвате, ако видите полицай с червени чорапи. Напротив, такава среща е на късмет. Също така в Италия е прието да се хапват стафиди направо от клончето. Понеже гроздето в страната се оприличава на монети, смята се, че изялият най-много ще печели през идната година повече от всички останали.
В Аржентина традицията повелява на 1 януари от прозорците да се изхвърлят ненужни вестници, списания и друга хартия като прекрасен начин за борба със стреса. Така че още по обед в първия ден от Новата година улиците в страната на тангото приличат на огромен пункт за макулатура. Самия празник жителите на тази чудесна държава посрещат с най-близките и приятелите на пищна трапеза, отваряйки шампанското в 12 ч. през нощта. След това младежите продължават да се забавляват в някой клуб.
Едно от "най-горещите" посрещания на Новата година организират в Естония, тъй като там е прието 1 януари да се отбелязва в сауната. Традицията символизира здраве и чистота, без които няма и късмет. След това веселите компании обикалят улиците, за да се поздравят, а също така гостуват на роднини и приятели.
Запалени бъчви, пълни с катран, е прието да се търкалят в новогодишната нощ в Шотландия. В провинцията хората дори размахват над главите си огромни огнени топки като препратка към Слънцето, което посреща първия ден от обновения календар. Преди това обаче семействата сядат пред горящата камина и точно в 12 ч. трябва да отворят входната врата, без да кажат нито дума. С този ритуал се изпраща отиващата си година и се кани да дойде Новата. Шотландците вярват, че благополучието в дома им зависи от човека, който пръв прекрачва прага на къщата на 1 януари.
Точно в полунощ жителите на Испания се отдават на масово похапване на... грозде. Необходимо е да се изядат поне 12 зърна, за да има сполука във всеки месец от Новата година. Любопитно е, че дори празнуващите на площадите в Барселона и Мадрид стриктно спазват тази традиция, като не забравят да пийнат и от специалното пенливо вино, наречено Кава. Обичаят съществува повече от век, като в началото се организира по необходимост - да се "спаси" прекалено голямата реколта от грозде, а населението да празнува с настроение.
Необичаен новогодишен ритуал е характерен за Панама. В държавата, намираща се между два океана - Атлантическия и Тихия, е прието да се изгарят чучела на политици, спортисти и други известни личности като Фидел Кастро или олимпийския шампион по бягане. Жителите на страната обаче не го правят със зла умисъл, а по този начин смятат, че унищожават всички неприятности от старата година. Също така в полунощ започват да бият камбани, натискат се автомобилните клаксони и всички хора крещят много силно. С подобна шумотевица се заплашва настъпващата, че ако не е добра, ще си изпати.
В Дания пък посрещат Новата година със... скачане от стол. Смята се, че по този начин населението на страната се премества в по-добър етап от живота си, прогонвайки злите духове. Освен това хората са убедени: движението напред винаги носи късмет! Също така датчаните непременно се стремят да счупят чиния, като я хвърлят по вратата на съседите или приятелите. И никой не се сърди, а напротив, радостно брои парчетата - колкото повече са те, толкова по-сполучлива и богата ще е годината.
За младежите в Перу нощта срещу 1 януари е доста опасно време. Тогава девойките обикалят улиците с върбови клонки и си избират годеник: онзи, на когото предложат да се хване за стъблото на растението, трябва да се ожени за момичето. Така че в новогодишната нощ може да се срещнат доста странни двойки - красавица с вейка в ръце и мъж с куфар, понеже според друга традиция онзи, който обиколи града с чанта за багаж, скоро ще замине на мечтано пътешествие.
В Гърция празнуват почти като у нас - ходят си на гости с подаръци. Освен това обаче трябва да занесат на стопаните и... камък! Колкото по-голям, толкова по-добре. Смята се, че размерът и теглото му ще съответстват на портмонето на човека през идната година. Според друга традиция в южната ни съседка главата на фамилията трябва да хвърли в двора на къщата красив плод на натоварения с богата символика нар. Ако всички зърна се разпилеят, семейството ще е здраво, честито и щастливо.
Цели 108 пъти звънят камбаните при посрещането на Новата година в Япония. Тази традиция символизира шестте от човешките пороци: лекомислието, глупостта, стиснатостта, злобата, завистта и нерешителността, като всеки от тях, според жителите на Страната на изгряващото слънце, има 18 оттенъка. Интересно е и празничното дърво, което няма почти нищо общо с нашата елха. Наричат го кадомацу, което се превежда като "бор пред входа". Правят го от бамбук, папрат, оризови сламки и други предмети, като всичко красиво се оформя, украсява се с мандаринови клончета, хартиени ветрила и панделки от връвчици.
Каквито традиции по посрещането на Новата година и да има по света, обединява ги надеждата за по-добър живот и пожеланията за здраве и сполука.
Гроздови зърна похапват в Испания
Хартия вместо сняг в Аржентина
Празнична сауна в Естония
Горящото чучело в Панама
В Дания се радват на счупени чинии
Новогодишна улична украса в Япония