Пропастта между бедни и богати у нас е най-голямата в ЕС
Доходите на най-бедните българите са около 8 пъти по ниски от тези на най-богатите. Това е най-високата разлика между бедни и богати за всички страни в ЕС. Това сочат данни на Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ, изнесени днес. Синдикатите изнесоха още една тревожна статискита - около 1,9 млн. души са с доход под линията на бедност, която е 314 лв. на човек.
Семейство от двама възрастни и две деца се нуждае от общо 2325 лв. на месец, за да покрие основните си нужди, сочат изчисленията на ИССИ. За нормален живот на един човек от четиричленно домакинство са небходими 581,31 лв. месечно. Сумата би покрила основните нужди от храна, поддържане на жилището, здравеопазване, образование, транспорт и почивка спрямо средните български стандарти.
Ако работната заплата е единственият източник на доходи, то нейният нетен размер не трябва да бъде по-нисък от 1163 лева за всеки от двамата родители (бруто 1489 лева), коментира Пламен Димитров, президент на КНСБ. За декември нетният размер на средната работна заплата е 876 лева, което означава, че изостава с около 25 на сто от необходимите средни стойности за издръжка, посочиха още от синдиката.
В София месечната издръжка е доста по-висока от средната за страната. Необходимите средства на четиричленно домакинство в столицата са 3023, 64 лена. Средно на човек от този тип домакинство са необходими 755,91 лева, което надхвърля средните за страната стойности с 30 процента.
За всеки от двамата родители в семейство, живеещо в София, средната работна заплата не трябва да бъде по-ниска от 1512 лева, за да се осигурят необходимите средства за нормален живот в столицата.
Има неравенство и в спестяванията на българите. От КНСБ цитираха изследване на социологическа агенция "Тренд", според което около 70 процента от българите не разполагат с банкови депозити и не спестяват. Общият брой на депозитите до 1000 лева са 64 на сто от всички депозити на домакинствата.
В същото време от КНСБ отчитат, че цените на хранителните стоки у нас много се доближават до средните за СЕ. Същото е и с тарифите за електроенергия и траспортните разходи - около 65% от средното равните в ЕС.
Така у нас средните доходи са с пет пъти по-ниски от тези във Франция и Холандия и шест пъти по-ниски от Германия.