Увредена родилка ще плаща на "Шейново" след загубено дело
Майката на жената опита да съди болницата за 300 000 лева, но сега ще трябва да й плати разноските по проточилото се над 20 години дело
/ брой: 26
Деси ВЕЛЕВА
Вместо да получи обезщетение за увреждане от столичната общинска АГ болница "Шейново", родилка ще трябва да плати на лечебното заведение близо 37 000 лева за разноски по заведеното от нея дело. Това става ясно от доклад, който ще се гласува на заседание на здравната комисия към Столичния общински съвет днес. Съветниците ще дадат разрешение на ръководството на болницата да сключи споразумение с настойника на жалбоподателката за изплащане на сумата според решение на Софийския градски съд. Споразумението между страните се подписва, за да се избегнат допълнителните разходи за принудителното събиране на направените съдебно-деловодни разноски.
Така вместо очаквано обезщетение от 300 000 лева, семейството на жената ще трябва да плати на болницата заради загубеното дело, проточило се над 20 години.
Трагичната история започва през 2006 г., когато жалбоподателката Катя Бончева постъпва в "Шейново" за раждане. Налага се секцио, по време на което се достига до усложнения след поставената спинална упойка. След операцията жената не излиза от упойката и остава в коматозно състояние.
Съдебно-медицинската експертиза е установила, че усложнението е довело до липса на кислород към мозъка, развитие на мозъчен оток с увреждане на мозъчната кора, довело до тежки когнитивни, мисловни и емоционално-волеви разстройства. След изписването от болницата родилката остава напълно неспособна да се справя сама с елементарни задачи, не разпознава дъщеря си и близките си и не може да общува. Затова близките й решават да заведат дело срещу анестезиолога и болницата. Те са поискали 80 000 лева обезщетение за неимуществени вреди, 170 000 лева за имуществени вреди и по 2500 лева месечно за разходи за лекарства, полагане на грижи чрез чужда помощ, закупуване на санитарни материали, рехабилитация и изследвания, както и за пропуснати ползи от невъзможността на жената да работи. След над 20 години дела последната инстанция отхвърля гражданския иск и осъжда жената да плати разноски по делото чрез настойника си - нейната майка.
ДУМА припомня, че едно от семействата на разменените през миналия септември бебета, родени в същата болница, вече предяви иск към здравното заведение за 300 000 лева. Според юристи обезщетението е твърде високо, а със завеждането на иска трябва да бъдат платени 12 000 лева държавна такса.