София хвърля нови 26,5 млн. лв. за изгаряне на боклука си
Инсталацията за оползотворяване на РДФ горивото е пред провал, Столичната община ще продължава да разнася из страната отпадъка
/ брой: 27
Деси ВЕЛЕВА
Столичната община търси на кого да даде поредните милиони левове за изгаряне на остатъците от преработения боклук на града. Става дума за близо 100 000 тона от така нареченото РДФ гориво, което се произвежда от Завода за преработка на отпадъци и няма къде да се оползотвори или складира. Затова от години то се приема от циментови заводи, като за това София им плаща, отделно се дават милиони и за самия превоз.
Според поредната обществена поръчка общината търси кандидати по пет позиции за изгаряне на РДФ горивото, образувано от дейността на завода на площадка "Садината" в с. Яна. На спечелилите търговете ще бъдат заплатени общо над 26,5 млн. лева за една година с възможност поръчката да бъде удължена. За изгарянето на 40 000 тона РДФ например ще бъдат дадени 13,2 млн. лева по най-скъпата обособена позиция. Боклукът е балиран и фолиран. Оферти се приемат до 6 март.
Последните обществени поръчки за тази дейност бяха през 2019 и 2020 г., като по някои от тях не се намериха кандидати и процедурите бяха подновявани. В края на 2019 г. например 30 млн. лева бяха разпределени между две фирми, като едната бе свързана с Христо Ковачки. Срещу тази сума циментовият завод "Холсим" се ангажира да изгаря по 80 000 тона РДФ на година, а обединението "БДТ Садината", което включва две топлоцентрали, да поеме други 70 000 тона на година за период от три години.
РДФ отпадъкът ще продължи да се превозва из цялата страна, докато не бъде построена инсталацията за изгарянето му, която е планирана до ТЕЦ "София" за 160 млн. евро. Напредък по изграждането й обаче няма и проектът е пред провал. Миналата година от общината заявиха, че продължават да работят по него въпреки забавянията заради съдебни дела. Появиха се обаче съмнения, че България ще загуби част от безвъзмездните средства за проекта, тъй като не може да се справи с поставения срок.
Преди две седмици пък Върховният административен съд окончателно отмени резултатите от търга на "Топлофикация София" за строител на инсталацията. Той бе спечелен от обединението "RDF Файърд Пауър Плант София 2021", в което влизат българска, три китайски и турска фирма.
От много организации продължават да настояват инсталацията да не се строи заради екологични проблеми.