18 Септември 2024сряда18:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Игнатов щял да връща спорта в училище

Децата в 5 клас учели сложна университетска материя

/ брой: 65

автор:Павлета Давидова

visibility 2351

За повече спорт и изкуство в целодневната форма на обучение се обяви образователният министър Сергей Игнатов. Той обясни, че за връщането на спорта в училище трябвало да се водят разговори с министъра на спорта.
Игнатов бе категоричен, че децата не бива да седят неподвижно на чиновете по цял ден, и допълни, че те щели да се чувстват добре в училището, когато моделът на учителя, който седи пред черната дъска и просто наставлява децата, остане в историята. Игнатов пожела часовете да станат по-интерактивни, а учениците да получат възможност да трупат знания и чрез виртуалното пространство. Този процес щял да отнеме време, защото голяма част от учителската "маса" се нуждаела от допълнителна квалификация, за да посрещне нуждите на новите ученици.
Министърът сподели, че учениците се сблъскват с изключително сложна материя между 5 и 7 клас. Според него през този период те усвоявали макар и в сбит вид информацията, която по-късно се изучава подробно в университета. Тази "много сложна материя" обаче практически не им била нужна на този етап от живота. 60% от часовете в училище трябва да са предвидени за нов материал, а 40 на сто да са за затвърждаване на усвоените знания, смята Игнатов. Той призна, че нормалният срок за реализацията на подобни промени е от 3 до 10 години, така че резултатите от сегашните реформи щели да са налице чак тогава.
Фирмите вече са готови да спонсорират по около 150 инженери годишно, увери министърът. Според него предприемачите ще осигурят финансова подкрепа чрез стипендии на младежите, завършващи инженерни специалности, тъй като в момента бизнесът изпитва остра нужда от специалисти.


Утре се очаква да бъде оповестена концепцията на МОМН за промени в системата. Съветникът на министъра Асен Атанасов обясни, че се работи по идеята след 10 кл. учениците да получават удостоврение за средно образование. 4, 7 и 10 кл. ще са нивата, на които министерството ще пуска външно оценяване за учениците. Матурата след 12 кл. остава. Подготвяните промени засягат най-вече средищните училища, допълни Александров. По този начин учениците в малките населени места ще бъдат задържани в училище. След 10 клас децата могат да отидат в 11 и 12 клас в градовете. Алтернативата е последните 2 години да дават по-точната подготовка за избор на професия.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 588

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 592

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 542

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 567

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ