ЕС преговаря с Грузия
Визитата на Аштън активизира инициативата на общността "Източно партньорство"
/ брой: 161
ЕС започна преговори с Грузия за споразумение за асоциирано членство. Първата пленарна сесия в Батуми беше открита от Върховния представител за външната политика и сигурността Катрин Аштън.
От МВнР на Грузия отбелязаха, че бъдещото споразумение за асоциирано членство между Грузия и ЕС ще замени съществуващото споразумение "За сътрудничество и партньорство" и предполага значително задълбочаване на отношенията в приоритетните направления на сътрудничество. "Това споразумение ще предостави на Грузия политическо асоцииране в ЕС, а също така и възможност за поетапна икономическа интеграция", се казва в съобщението.
"Грузия може да бъде сигурна, че ЕС ще продължи да подкрепя развитието на демокрацията, върховенството на закона и управлението в рамките на Европейската политика на съседство и Източното партньорство", заяви в навечерието на визитата си в Тбилиси Катрин Аштън. "Ние твърдо подкрепяме териториалната цялост на Грузия и приветстваме желанието й за решаване на конфликтите по мирен път и с дипломатически усилия", посочи още тя.
Аштън препоръчва на властите в републиката да възобновят диалога с населението в конфликтните региони Южна Осетия и Абхазия. Според нея ЕС остава напълно ангажиран с усилията за регулиране на конфликта с "използването на широк спектър от наличните му инструменти".
Припомняме, че на 3 юли 2010 г. грузинското правителство прие План за действие, в който се очертават стъпките за осъществяване на целите, заложени в Стратегията за окупираните територии: приобщаване чрез сътрудничество. Основните механизми на този план предвиждат активизация в хуманитарната сфера, която обхваща човешките връзки от двете страни на окупираните територии; социалната сфера, фокусирана главно в образованието, здравеопазването и опазването на природата; икономическата сфера, в това число търговията и бизнеса.
Както стана известно, през предстоящата седмица баронеса Аштън ще даде началото на преговори за споразумение за асоциирано членство и с Армения (19 юли), и Азербайджан (16 юли). Целта на споразумението е да се постигне по-тясно политическо сближаване и постепенна икономическа интеграция между ЕС и трите южнокавказки републики. Междувременно ЕС вече започна преговори и с Украйна и Молдова. И петте страни са част от инициативата на ЕС "Източно партньорство"(приета като официален документ преди една година), чиято цел е значително повишаване степента на политическия ангажимент, всеобхватна интеграция в икономиката на ЕС, по-лесно пътуване до ЕС за гражданите, при условие че в съответните страни са изпълнени изискванията за сигурност, по-добри договорености за енергийна сигурност в полза на всички заинтересовани и увеличена финансова помощ.