За (не)удобствата на къмпинга, или почивката като свобода и предизвикателство
Спазването на няколко прости правила ще ви помогне да изкарате незабравима ваканция
/ брой: 192
Думата "къмпинг" идва от английски (camping) и означава място, предназначено за почивка сред природата. За целта се използват най-вече палатки, разпъвани направо на плажа или на някоя полянка. Някои хора пък предпочитат да отидат на някое красиво място с по-голяма кола или минибус, за да не нощуват под открито небе. Съществуват и цели селища, където може да се наеме добре оборудвана и дори луксозна каравана, в която има душ, тоалетни, прокарано е електричество, а напоследък се предлага и безжичен интернет.
Къмпингите са много популярни през лятото за почивка край морето, като пикът на почиващите по този начин се пада в средата на август, началото на септември. В България най-известните места за този род отдих са "Веселие", "Нестинарка", "Крапец", "Велико Търново", "Корал", "Юг", "Иракли", "Каваци", "Смокиня" и др. Палатки и каравани не са рядкост и в планината, около езера и реки, както и при фестивали на открито, при лов и риболов.
Ходенето на къмпинг не е точна наука, а по-скоро свобода, предизвикателство и развлечение. Но, за да усетите цялата прелест на този начин за почивка, добре е да сте наясно с някои правила и хитринки, които всъщност се научават с времето.
Всеки път, преди да поемете на къмпинг ваканция, си съставяйте списък с необходимото оборудване и продукти, които ще вземете с вас. Колкото и досадно да ви изглежда, добре е все пак да се съобразите с този съвет, особено ако това е първата ви почивка, по време на която няма да отседнете в хотел или при познати, а ще опънете палатка или ще наемете каравана.
Преди да запалите автомобила и да потеглите към желаното къмпинг място, проверете още веднъж дали в суматохата не сте забравили да натоварите палатката, надуваемия дюшек или постелката, спалния чувал, топлите дрехи, храната и водата. Това са продукти от първа необходимост. Всичко останало може да бъде набавено впоследствие.
Планирайте така времето, че да пристигнете на избраното място преди залез слънце. Разпъването на палатката по тъмно или дори използвайки всички налични фенери, особено при начинаещи къмпингари, може да се окаже доста проблематично занятие. Добре е да огледате земната повърхност за мравуняци, шишарки, камъни и т.н. Изберете място за разпъване, което да бъде предпазено както от вятър, така и от слънце. За целта най-добре е да използвате естествената защита на дърветата. Може да опънете и допълнителна тента над палатката си, като по този начин ще се предпазите от слънце и дъжд, а също така ще си осигурите и допълнително пространство, където може да запазите сухи вещите си.
Дори мястото да не отговаря напълно на вашите предпочитания, прежалете се и се опитайте поне да прекарате нощта с покрив над главата. След това по светло можете винаги да преместите палатката там, където ще се чувствате най-добре. Ако комфортът е от съществено значение за вас, добре е да наемете каравана. Така ще се чувствате по-удобно и ще бъдете по-сигурни в случай на лоши метеорологични условия.
Важно е да изберете най-подходящото място за огъня. То трябва да е безопасно, за да не бъде застрашена околната среда от пожари, а и вятърът да не носи дима и искрите към палатката. Внимавайте какво слагате в пламъка - не използвайте пластмаси и бутилки под налягане. Практиката показва, че при по-големи компании да се разчита само на огъня за сготвяне на цялата храна, означава, че някой ще си остане гладен. Добре е да си носите газов котлон - той ще ви бъде най-добрият приятел в случай, че се изсипе проливен дъжд и не можете да запалите огън. Не забравяйте да се подсигурите с кибрит, съд за готвене (тенджера или тиган), олио, сол и подправки.
Хубаво е още в началото на къмпинг почивката да си набавите сухи дърва, които да складирате под шатрата, в багажника на колата или на място, където ще бъдат на сухо. Винаги събирайте отпадъците след себе си и ги изгаряйте или изхвърляйте далеч от палатката си. Не е добре да оставяте торбите с боклук на земята през нощта, тъй като това ще привлече диви животни и на сутринта ще ви чака сериозно чистене.
При къмпинг в планината е много важно да се изолирате от бързо изстиващата през нощта земя. Най-подходящи за случая са спален чувал, надуваемо легло или постелка, които не само осигуряват по-голям комфорт, но и защитават от студ и предпазват от здравословни проблеми. Не забравяйте да вземете и дебели дрехи - обикновено нощите, дори и през лятото, са доста студени.
Където и да почивате - на море, планина или на някоя красива полянка, трябва да се запасите с вода. Никога не се знае дали на избраното къмпинг място ще има изворче, от което да пиете. А и нали водата ще ви потрябва за миене и готвене. Опитни къмпингари съветват да се запасите с двойно по-голямо количество от това, което сметнете за необходимо.
Когато почивате на открито и наблизо няма закусвални и магазини, трябва да вземете със себе си и храна. Освен класическото "Русенско варено" и "Копърка в доматен сос", за да не умрете от глад, добра работа ще ви свършат полуфабрикати (бързосваряващи се спагети, супи от пакетче, мюсли и др.), сухи храни (вафли, солети, крекери, шоколад), както и много плодове и зеленчуци. Готвенето на открито е предизвикателство, затова наблегнете на лесните ястия, печените месца и салатите.
Преди да си легнете, приберете на сигурно място, защитено от дъжд и вятър, столчета, маси, фенери, хладилни чанти и всичко, което не бихте искали да пострада, ако завали или задуха по-силно. Трябва да бъдете абсолютно сигурни, че огънят е загасен и няма опасност отново да се разгори. Ако чувствате студ, винаги може да пренесете няколко камъка от огнището в палатката - ще останете приятно изненадани от топлинния ефект, който създават, препоръчват експерти в къмпингуването.
И след като прекарате незабравими дни, почивайки си на открито - с любим човек или с много приятели, трябва да спазите още едно, може би най-важно правило на свободния отдих. Винаги оставяйте мястото, на което сте лагерували, по-чисто, отколкото, когато сте пристигнали.
Не тръгвайте без...
За да изкарате максимално добре почивката на палатка или в каравана, не бива да тръгвате без няколко изключително важни за къмпингуването неща.
- Палатка, дъждобран, топли дрехи, спален чувал или одеяла.
- Фенер, като не забравяйте и допълнителни батерии (за всеки случай).
- Нож и дори брадвичка - винаги ще влязат в употреба.
- Найлон - ще ви потрябва, ако палатката ви е стара и се съмнявате, че може да протече.
- Пластмасови чаши, чинии и прибори.
- Сгъваеми столчета и масичка.
- Лекарства от първа необходимост и превързочни материали.
- Средства срещу комари и други насекоми.
- Основни продукти: сол, пипер, захар, олио, ядки и много вода.
За да не останете гладни
Докато сте на къмпинг, не бива да разчитате само на консервираните храни, а е добре да разнообразявате менюто си. Няколко интересни рецепти ще ви помогнат да развихрите фантазията и да напълните стомасите си с чудни специалитети.
За вкусни хамбургери ще са ви нужни 6 картофа, моркови, голяма глава лук, 4 резена бекон и 0,5 кг кайма. Може да добавите гъби и любимите ви подправки. Оформете 4 кюфтета от каймата. Нарежете зеленчуците. В алуминиево фолио сложете едно кюфте и 1/4 от другите продукти. Добавете сол, черен пипер и други подправки. Опаковайте хубаво и поставете в жарта. Пече се по 15-20 мин. от двете страни. Готовите продукти се поставят в хлебче и вашите хамбургери са готови.
За приготвянето на варени яйца с кашкавал и домати се използва найлонова торбичка за съхранение във фризер. Двете яйца (на порция) се разбиват в нея, найлонът се връзва и се поставя в съд с вряща вода. Варят се 10-12 мин. Върху готовите яйца се поставя резен кашкавал, резен бекон и няколко шайби домати.
Използвайте дневния улов, за да си приготвите вкусна риба на скара. За целта са нужни още сол, пипер, масло и лимон. Почистете рибата, овкусете с подправките, поставете в алуминиево фолио и добавете няколко бучки масло. Върху рибата се слагат резенчета лимон, фолиото се затваря и се слага на скарата. Пече се 15-20 мин.
Да ви е вкусно!