08 Ноември 2024петък20:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Снимки Интерактивен музей на индустрията в Габрово

Живата история

Скок в бъдещето прави Интерактивният музей в Габрово

Виртуална разходка в миналото разкрива индустриалните успехи на града

/ брой: 3

автор:Надежда Ушева

visibility 2163

Надежда УШЕВА


Знаете ли, че сами може да премествате времето напред или назад само с махване на ръката? И да станете свидетели на различни исторически епохи, през които минава развитието на прочулия се в миналото ни град като "Българския Манчестър". Може би вече се досещате кой е той. Габрово. С помощта на модерните технологии виртуалната разходка става възможна. Интерактивният музей на индустрията показва и онагледява до съвършенство постиженията и традициите на столицата на хумора и сатирата у нас, с които местните се гордеят до днес. Посетителите се потапят в незабравимо пътешествие, което преминава през индустриализацията, социализма и съвремието на фона на автентична атмосфера. Гостите се запознават с видовете промишленост и занаяти - кожарство, тъкачество, грънчарство, ковачество, дърводелство, гайтанджийство, ножарство.

Музеят се отличава с виртуален гид

който разказва защо Габрово е бил един от най-важните фактори за развитието на икономиката на България през XIX век и един от най-известните индустриални градове в Източна Европа през XX век. А докато трае обиколката, "пътувате" във времето и около вас се променят експозиционните картини и интериорът. Тематично туристическата атракция е разделена на три части: Индустриализация (1882-1947 г.), Социализъм (1947-1989 г.) и Настояще (от 1989 г. до наши дни).
Индустриализацията представя периода, когато габровските занаятчии и търговци поставят основите на първите фабрики. На етажа има възможност да усетите буквално обстановката на "Българския Манчестър". Тук може да се "разходите" из старо Габрово - да видите фабриките в техния разцвет; да разлистите габровския вестник "Занаятчийска трибуна" и между неговите страници да станете свидетели на бурния възход на индустриалните производства.

Експозицията "Социализъм"

е представена на целия втори етаж на Интерактивния музей на индустрията в Габрово, който е издържан изцяло в стилистиката на съответната епоха. Тук акценти са основните индустриални отрасли в града през ерата на социализма - металообработване, кожарска индустрия, текстилна индустрия, машиностроене, химическа индустрия, военна индустрия. На третия етаж може да разберете какво се случва с производството в Града на Рачо Ковача след 1989 г. до наши дни.
Тъй като, освен столица на индустрията, Габрово е и световна столица на хумора, в музея е изложена инсталация, чрез която желаещите могат да се превъплътят в избран герой от габровските шеги. Точно тук се отваря и уникалният шанс за пътешествие в бъдещето. Благодарение на което може да се видят как биха изглеждали Лондон, Париж, Ню Йорк и Габрово след повече от 1500 години. И това не е всичко.

Симулатор на Формула 1

очаква търсачите на високи скорости и адреналин, които имат възможност да "упражнят" шофьорските си умения и да се превърнат в шампиони.
Разходката завършва в луксозния 3D киносалон на музея с друго впечатляващо изживяване - триизмерен филм за Габрово. Част от кадрите показват града от птичи поглед, както и други забележителности в околността - Регионалния етнографски музей на открито "Етър", Музея на архитектурно-историческия резерват "Боженци", Соколския манастир и други. Интерактивният музей впечатлява със своята елегантна архитектура, модерен дизайн, богато тематично съдържание, съвременни експозиционни технологии и атрактивни аудио-визуални приложения. Обиколката му е еднакво вълнуваща както за децата, така и за възрастните, отбелязват за ДУМА от институцията.



Първият на Балканите

На 21 март 2014 г. се появява първият интерактивен музей на Балканския полуостров. Той се намира в красива четириетажна сграда, построена през 1893 г. от заможния габровски търговец Цанко Добрев. Тя е служила за семеен дом и кантора. През годините сградата дава подслон на различни институции:
* През 20-те години на XIX век е клон на Българска търговска банка.
* От 1948 до 2003 г. сградата дава подслон на част от експозицията на Регионалния исторически музей в Габрово.
* От 1986 г. е обявена за недвижима културна ценност с местно значение.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 499

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 500

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 507

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 542

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ