13 Август 2024вторник04:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Съдебен театър

/ брой: 132

автор:Ина Михайлова

visibility 212

Пет пъти за последните три месеца от Брюксел предупредително размахват пръст за съдебната ни система и дипломатично намекват: пряк избор на Висш съдебен съвет! Управляващите обаче се направиха на ербап. Ние ли не можем да кажем "Не!" на Брюксел? Можем и още как! Няма да има пряк избор на членове на ВСС, няма да реформираме "из основи" т.нар. правителство на съдебната власт, отсече мнозинството в пленарна зала.
На пух и прах се разбиха гръмките обещания на  ГЕРБ, че ще променят порочната практика в третата власт. А крилатата фраза на Бойко Борисов "Ние ги хващаме, те ги пускат!" - символ на обвиненията към магистратите, вече не важи. Факт е, че съдебната система има нужда от сериозен ремонт. От ГЕРБ обаче очевидно смятат, че промяната включва едно - магистратите да работят единствено и само в тяхна полза. Юристи, граждански организации, опозиция заподозряха с основание крайната цел - ГЕРБ да овладее и тази власт, като наложи "свой" за нов главен прокурор. Няма как иначе да се тълкува заложената в окончателния вид на Закона за съдебната власт възможност този, достатъчно компрометиран - и в Европа и у нас, състав на ВСС да избере нов главен прокурор?
През последните три години от Брюксел критикуват именно порочната кадрова практика на този Висш съдебен съвет. Как ли Европа ще възприеме гласуваните кариерни бонуси на магистратите, които цъфваха в тефтерчета или скандално гласуваха за семейната приятелка на Цветан Цветанов.
Като блестящ коментатор на поредния епизод от сагата "съдебна власт" се изяви и държавният глава. Росен Плевнелиев подкрепи ГЕРБ срещу прекия избор на членовете на ВСС. Навярно с гордото чувство, че България казва "Не!" на Брюксел. Вчера президентът се противопостави на своите и поиска следващият ВСС да избира новия главен прокурор. Театър, в който доброто и лошото ченге се бият, а крайният резултат е предопределен? Ролята на Плевнелиев не е страничен наблюдател. Ако иска да поправи стореното, трябва да наложи вето на гласувания от мнозинството закон. Би било разумно, държавнически отговорно и мъдро. Трябва да го направи, ако не е съучастник на своите в битката им за заграбване на цялата власт. И ако не иска да потвърди достатъчно силните подозрения, че ГЕРБ отварят нова вратичка за корупция и порочни практики в съдебната система.
И докато правосъдната министърка Диана Ковачева тълкува дипломатичния тон на Брюксел, недоумява от ясните критики на говорителите на ЕК и търси начин да спазари положителна оценка за очаквания през юли мониторингов доклад, на север от нас не предлагат пасти на гладните. В Румъния моделът на пряк избор се прилага успешно. А нали си спомняте, че със северната ни съседка сме уж в един кюп. Само дето за нея напредъкът е по-забележим. Изказването на Цветанов, че съдебната власт у нас е "мафия", ще изрисува за нас част от отрицателната картинка. За другата боичките ще трябва да си поделят мнозинството в парламента, правителството и президентът. Защото най-важното е, че докато хем се докарват пред Брюксел, хем не искат да изпуснат управлението на съдебната власт, за обикновения човек правосъдие няма да има.

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 424

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 399

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 361

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ