28 Декември 2024събота00:55 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Геополитика

Китай и Русия отговарят на предизвикателствата в света

Срещите на високо равнище между двете велики сили зачестяват

/ брой: 240

автор:Таня Глухчева

visibility 2144

В един непрекъснато променящ се и динамичен свят, който отдавна вече не е еднополюсен и не принадлежи на Запада, прави впечатление засилващата се роля на Китай и Русия. Погледнато реално, светът винаги е бил разделен, независимо от хегемонията на САЩ. Ако първоначално противопоставянето е било Изток срещу Запад (където превес има вторият), то впоследствие става Щатите срещу останалите, които не ги подкрепят, за да стигнем до нов етап на Изток срещу Запад, където този път превес има първият, за сметка на силно отслабения и изчерпан "бивш първи".
Китай и Русия все по-често заедно се изправят пред предизвикателствата на политическата сцена и международната арена. Въпреки че те не са съюзници, имат един

общ враг в лицето на САЩ

„Сходните гласове звучат в резонанс, а сходните характери се привличат“. Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев използва тази древна китайска мъдрост по време на срещата си с президента Си Дзинпин миналата седмица в Пекин, като подчерта, че това съответства на развитието на отношенията между Русия и Китай. И допълни: „Сегашното безпрецедентно високо равнище на всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие между нашите страни е резултат от огромната работа, която вие провеждате заедно с нашия президент (Владимир) Путин“.
В отговор президентът Си подчерта, че всяка от двете страни е най-големият съсед на другата „и развитието на приятелските отношения следва неизбежна историческа логика и мощна вътрешна движеща сила“. Пекин и Москва „ще се придържат към духа на неизменно добросъседство и дружба, всестранно стратегическо партньорство и взаимноизгодно сътрудничество“, като ще задълбочават взаимното политическо доверие, стратегическата координация и практическото сътрудничество във всички области.
Няма как да не направи впечатление, че срещите на високо равнище между двете велики сили зачестяват. „Честото взаимодействие на високо ниво между КНР и Русия е отговор на постоянно променящия се глобален пейзаж, на непрекъснатото възникване на нови международни и регионални проблеми“, коментира Сун Сюуен, доцент в Института за изследване на Централна Азия към университета Ланджоу (Северозападен Китай). Ученият пояснява, че властите в Китайската народна република и Русия ще реагират на

постоянното нарастване на напредъка и обмена

на международната арена, координирайки съвместни действия чрез подкрепа на чести контакти на високо ниво.
Предишното посещение на Медведев в Поднебесната империя беше преди доста години. И при двете му визити бяха обсъдени не само актуалните двустранни отношения, но и международни теми.
Но това не са единствените срещи между двамата. За първи път това се случи през 2008 г., когато Медведев бе президент на Руската федерация, а Си - заема висша длъжност, но все още не е държавен глава. От 2012 г. Медведев е в контакт с китайския си колега като премиер, а през последните години като заместник-председател на Съвета за сигурност и председател на управляващата партия.

Миналото не е забравено

но то е останало там - в историята, и служи, за да бъдат избегнати старите грешки. Двете държави се стремят да стабилизират и засилят взаимната стратегическа подкрепа и да потвърдят широки възможности за икономическо сътрудничество. Все пак всяка една е поела по свой собствен път на развитие и, както неведнъж е споменавал китайският държавен глава - всеки допринася за развитието на света с различието си и обогатява разнообразието за постигане на нови неща. Защото всеки влага нещо от себе си, а не копира другия/другите.
Дори днес сред китайското население се срещат хора, които не са положително настроени към Русия, но повечето са за приятелски отношения с нея.

Въпросът с Украйна

Макар Западният свят да не спира да пропагандира, че Пекин е на страната на Москва във военния конфликт само защото е на страната на мира и е за мирно разрешение, посредством диалог, истината е, че Китай не заема ничия страна. Най-малкото, защото е против самата идея да се водят войни, и то през XXI в.
Освен това е против налагането на санкции, защото е наясно, че от тях страдат обикновените хора, които нямат никаква вина за решенията на политиците. Практиката е показала, че ограниченията и забраните не помагат, напротив - още повече настройват и озлобяват.
Да, вярно е, че въоръженият конфликт доведе до безпрецедентни икономически санкции от страна на Запада, в момента се подготвя поредният, 15-и пакет, така че е съвсем в реда на нещата управляващите да се обърнат за сътрудничество към страни, които биха търгували с тях. Неслучайно всички държави, "наказани" от Вашингтон, си помагат взаимно - несъмнено по-добрият ход, отколкото да покажат слабост и да се предадат и подчинят на американския ботуш.

С поглед към бъдещето

Срещите на високо равнище съвсем не се изчерпват само с посещенията на Медведев. Наскоро самият господар на Кремъл описа китайския си колега като „човек, който гледа в бъдещето“, припомня ТАСС. „Ние редовно комуникираме с председателя на Китайската народна република Си Дзинпин, много добре знам как той гледа на иновациите като цяло, на най-важните елементи на днешния прогрес, включително на изкуствения интелект. Бъдещето е, което мога да кажа абсолютно убеден, в съвместната работа с него“.
Двамата лидери се срещнаха през май т. г. и подписаха нови документи за задълбочаване на сътрудничеството между страните си.
Въпреки че западните политически анализатори посочват, че двустранните им отношения са започнали да се задълбочават след началото на войната в Украйна, те забравят, или не им е изгодно да го признаят - Пекин и Москва обявиха партньорство „без граници“ още преди въоръженият конфликт през февруари 2022 г.
„Добри съседи, добри приятели, добри партньори“ - така се изказа самият Си Дзинпин за отношенията с Москва. Само заедно ще бъдат преодолени световните предизвикателства, които зачестяват и стават все по-големи в различни точки на земното кълбо.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 37163

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 34277

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 37764

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 38633

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 36521

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 36084

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 33169

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 32456

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 51067

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 42832

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 37172

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 36166

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ