17 Октомври 2024четвъртък15:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Право, куме, в очи...

На 28 скорости!

/ брой: 46

автор:Светлана Михова

visibility 2792

Европейската политическа мисъл, или по-скоро скудоумие, напоследък покорява върхове. Поредното постижение е на австрийския външен министър Себастиан Курц, чиято страна в момента председателства ЕС. След като колективният европейски мозък не можа да роди разумно решение по бежанската криза, той предложи имигрантите да бъдат разселени извън границите на ЕС. Не става дума обаче за страни, от които бежанците идват, каквато идея преди това имаше, а за страни от Западните Балкани и Грузия.
Учудващо е невежеството на австриеца. Като потомък на някогашната Австро-Унгарска империя, владяла част от Балканите, би трябвало да има повече усет за този невралгичен регион. Може би, не е излишно да му се припомни къде бе убит престолонаследникът на тази изчезнала империя. Ако не е доучил собствената си история, високият пост го задължава да е наясно с днешните проблеми на полуострова. Или недоучилият 30-годишен външен министър - най-младият в света, си въобразява, че на Балканите има недостиг от етническото напрежение и трябва да им се добави? Ден по-късно от Виена започнаха да обясняват, че това било "само идея". Интересно. Значи в ЕС високопоставени персони може да мятат на ляво и дясно разни идейки, без да носят някаква отговорност за думите си. От носителите на вербална информация от брюкселските коридори става ясно, че това е практика.
Не по-малко екзотично е и предложението Грузия да попълни списъка с местата за депортиране на нежеланите имигранти. Тук от младокът съчинител на абсурдни идеи би било наивно да се очаква нещо внятно. След като има бели петна в знанията си по родна история, няма как да е чувал за Кавказ, за историята на народите там, за вековните им борби срещу исляма. Може би в детска възраст е чувал за Чечня и за ислямистките банди в тази руска република. Затова и живее с усещането, че всички на Кавказ са мюсюлмани, включително и Грузия. Твърде вероятна е и друга причина. Непосредствено преди хер Курц да извади на бял свят "свежата" си идея, Тбилиси получи безвизов режим с ЕС. Сега трябва да си плати за брюкселското благодеяние. Това също е част от европейската практика. Там така разбират солидарността. В понятието се вместват и произвежданите за източноевропейците по-нискокачествени храни. Нека си плащат за "подаръка", че въобще са ги приели в "елитния клуб".
Да беше само недораслият австрийски министър, да го погалиш по главата и да го забравиш. Но Европа продължава да бълва все по-стряскащи безумия. От този сорт е и "Бялата книга" на комисаря Юнкер. Предложените от него пет сценария за спасяването на ЕС са от едната крайност до другата. От разпълзяващи се на различни скорости членове до плътно стягане на редиците във федерация. Във всички случаи вече не се говори за равнопоставеност на страните, а за подчинение на голямата част от тях на едно "ръководно ядро". При това никой няма да има право да налага вето върху решенията на "ядрото". Прекрасни планове, особено за четирите от ядката - Германия, Франция, Италия и Испания.
Любопитно е как четирите ще успеят да се "ядросат" и дали "ядрото" няма също да е на различни скорости. Още повече, като се има предвид, че те далеч не са равностойни нито по политическа тежест, нито по състоянието на икономиките си - последните две са в тежка криза. Това обаче не ги смущава и в понеделник вечерта си бяха насрочили тежка корпоративна вечеря във Версай. Президентът Оланд покани канцлера Меркел и премиерите Паоло Джентилони и Мариано Рахой да обсъдят как да нагласят скоростната кутия на Европа. На 25 март ще я предложат на останалите в Рим, където пищно ще се чества 60-та годишнина от договора за създаване на общността. Така във вихъра на тържеството Източна Европа по-лесно ще преглътне участта си да се тътри в периферията. На всичко отгоре ще трябва да бъде благодарна и да плаща с остатъка от суверенитета си.
Още една и още по-опасна "идейка" бродела напоследък в Брюксел. Според публикация тези дни в "Ню Йорк таймс" твърдата част на ядрото - Париж и Берлин, искали в буквалния смисъл на думата ЕС да се превърне в самостоятелна ядрена сила. Франция, която единствена има ядрени сили, щяла да ги предостави за общо ползване и да ги разположи из всички страни. Командването обаче, както е ясно, не може да бъде общо, да не говорим, че някой от "периферията" ще бъде допуснат до него. Вестникът подчертава, че именно в Германия идеята се обсъждала най-активно. Особено ентусиазиран бил депутатът в Бундестага от партията на христиандемократите и спец по военните въпроси Родерих Кизеветер. Така Германия най-после ще се добере до заветния ядрен статут, какъвто за момента й е забранен.
Дори планът да не се реализира, той достатъчно добре показва какви идеи и амбиции щъкат в главите на днешните европейски лидери. На който му харесва, да се тътри след тях. А може би е по-добре Европа да мине на 28 скорости. Както е тръгнало, нищо чудно.
 

МО недопустимо наруши закона

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 198

Румен Радев поиска основен анализ на трагедията с авиокатастрофата

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Съюзът на съдиите се обяви против избора на Сарафов

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 198

Предлагаме инвестиции, които ще задвижат икономиката

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 138

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 168

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ