15 Септември 2024неделя15:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Колко забогатяха фармацевтичните концерни в пандемията?

Здравната криза прехвърли значителни публични средства в частни джобове

/ брой: 36

автор:Дума

visibility 502


Благодарение на КОВИД-пандемията фармацевтичните концерни натрупаха такива печалби, че буквално плуват в пари - вярно ли е това твърдение? Ето какво показва проверката на фактите.

Твърдение: Фармацевтичната индустрия трупа рекордни печалби

Под хаштага #пфайзергейт в социалните мрежи се разпространява твърдението, че пандемията от КОВИД-19 се е превърнала в златна мина за фармацевтичната индустрия. За "неприлични печалби на производителите на ваксини" говори и шефът на Световния съюз на лекарите Франк-Улрих Монтгомъри. Вярно ли е?

Проверка на фактите: Твърдението е неточно

Вярно е, че оборотите на БиоНТех и Пфайзер силно се увеличиха. Този на биотехнологичната компания от Майнц е нараснал от половин милиард евро през 2020 г. на повече от 17 милиарда през 2021-ва. А акциите на БиоНтех скочиха от 11 евро през октомври 2019-а на 153 евро в началото на февруари тази година.

Що се отнася до Пфайзер - за една година американският концерн е подобрил оборота си с цели 95 процента. От реализирания през 2021 г. оборот в размер на 81 милиарда щатски долара около 36 милиарда се дължат именно на ваксината срещу КОВИД-19, разработена съвместно с БионТех.

В сянката на БиоНТех и Пфайзер добра печалба е направил и швейцарският производител на ПСР и бързи антигенни тестове Роше. Оборотът на фармацевтичната компания е нараснал през 2021 г. с 9 процента до 59 милиарда евро. 28 процента от този оборот се дължат на дейността на фирмата, свързана с диагностика, към която спадат и тестовете за КОВИД-19.

Вярно е обаче също така, че фармацевтичната индустрия е в непрекъснат подем от 20 години насам. По данни на "Статиста" световният пласмент на медикаменти се е увеличил през периода 2001-2020 г. от 390 милиарда на 1,27 трилиона щатски долара.

Затова консултантската компания "ЪрнстиЯнг" разглежда растящите обороти на отделни фармацевтични компании като временно явление. "През 2021 г. оборотът от петте най-масови ваксини е възлизал на 57 милиарда долара, а през 2026 г. се очаква той да спадне до 15 милиарда долара", казва за "Дойче веле" анализаторът Александър Нюкън.

За сравнение: оборотът от петте най-важни лекарства срещу рак е достигнал 40 милиарда долара през 2021 г., а прогнозата за 2026-а е оборот в размер на 68 милиарда долара.

Твърдение: Производителите печелят много от правителствените поръчки на ваксини

Медикаменти, ваксини, бързи тестове - фармацевтичните компании са затрупани от поръчки. А критиците обвиняват правителствата на индустриалните държави, че по този начин помагат на производителите да забогатяват с обществени средства.

Арън Сири от нюйоркската адвокатска кантора "СирииГлимстад" определя този бизнес модел като "лудост". "Американското правителство дава на Пфайзер и Модерна милиарди, осигурява им имунитет при увреждания или ако препаратите на действат, като същевременно ги рекламира безплатно", пише той в Туитър.

Проверка на фактите: Твърдението е вярно

Факт е, че пандемията струва много пари на данъкоплатците. Фармацевтичните компании продължават да получават огромни поръчки - и най-вече производителите на ваксини. Само Германия е поръчала до 16 декември 2021 г. 554 милиона дози ваксина за 4 милиарда евро. А за КОВИД-тестове са похарчени 7,58 милиарда евро.

Освен това Германия се е включила в разработването на ваксини срещу КОВИД-19 с 1,5 милиарда долара, които са били предназначени основно за частни компании. Данните са от проучване на Центъра за глобално здраве към Висшия институт за международни изследвания в Женева.

За сравнение да съпоставим милиардите обществени средства за набавянето на ваксини, диагностика и изследователска дейност със 170-те милиарда евро за помощи по време на пандемията. Именно толкова е похарчило германското правителство за подпомагане на засегнати от пандемията фирми и трудещи се. Болниците пък са били подпомогнати със 17 милиарда евро - например като компенсация за нереализирани приходи от прием на пациенти или пък за осигуряването на повече легла за интензивно лечение.

Твърдение: Фармацевтичните компании ревниво пазят патентите си

Хаштагът #Ваксинапартейд обръща внимание на проблема с неравния достъп до ваксини срещу КОВИД-19. Британската неправителствена организация "Глобал джъстис нау" е изчислила, че само от ваксината на БиоНТех/Пфайзер е реализиран оборот, надвишаващ 7 пъти сумата, която всички правителства на страните с ниски доходи са дали за здравеопазване. На този фон СЗО и много хуманитарни организации настояват за освобождаване на патентите за КОВИД-ваксините.

Проверка на фактите: Твърдението е неточно

Една част от фармацевтичните компании са изпълнили това искане. Пфайзер и БиоНТех не са сред тях, но те даряват ваксини.

Шведско-британската компания АстраЗенека продава своята ваксина на цена, отговаряща на себестойността на препарата. Освен това компанията е договорила с редица развиващи се страни доброволно лицензиране и безплатен трансфер на технологията.

Американският концерн Модерна не е освободил патента на своята ваксина срещу КОВИД-19, но се отказва да събира такси, докато продължава пандемията.

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 1298

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 1350

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 1020

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 1434

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 1296

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 1343

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 1149

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 2185

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 2262

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 2124

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 1278

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ