12 Август 2024понеделник12:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Като не ти пука, що щеш тука?

/ брой: 171

автор:Петра Ташева

visibility 2792

Лексиката в заглавието е предизвикана от българската поговорка "Каквото повикало, такова се обадило". Не е хубаво да се влиза в чужд тон, но търпението ми не само на преподавател по стилистика, а най-вече като на гражданка отдавна се изчерпа. Наслушах се на груби езикови грешки, нагледах се на недомислия в облеклото на нашите народни представители и сърцето и душата ме заболяха най-вече от всичките им действия, с които ни обиждат и разочароват.

В средните училища децата се запознават с основните стилове в българския език - разговорен, административен, художествен, публицистичен и научен. Всеки стил е предназначен за определна обстановка. Допустимо е тяхното смесване в строго определен случай, в определен жанр. Иначе се получава "хумор и сатира"! Сега видяхме как нашите народни избраници, които не са подготвени за новите си длъжности, смесват езиковите стилове, но допускат и груби грешки в облеклото си, което е задължително определено за тяхната мисия. Някои се явяваха на работа в Народното сбрание с облекло, подходящо за дискотека, други се представяха като за излет или за комично телевизионно предаване. Но най-стряскащи са техните изказвания, с които явно доказаха, че не са готови за ролята си на народни защитници. Те са избрани, за да бъдат пример за подражание, за да бранят интересите на избирателите си, които са им гласували доверие, поверили са им кормилото на държавата. Може ли да не им "пука"? 

Не е известно още колко време ще гледаме "театъра", който се играе в сегашния парламент. Не е известно и дали същите "актьори" ще бъдат в следващото Народно събрание. Но се налага да бъде създадена една постоянна комисия за етиката в езика, облеклото и поведението на народните избраници. Тази комисия ще ги образова, направлява, ще им помага да не допускат груби грешки. Защото "този връх висок е" и задължава! Народните представители задават тона за поведение, за общуване в обществото.

Много са примерите с техни езикови грешки и като никой не ги следи и никой не им прави забележки, те се повтарят непрекъснато и се налагат и в речта на  сънародниците ни. Сега всички вкупом повтарят "Това ще бъде разгледано в ЗАЛА..." В нашия език има задължително членуване на определеното място - "Това ще бъде разгледано в ЗАЛАТА." Друга езикова грешка, която много често се повтаря, е "на 100 процента". Няма нужда от предлога "на"! Достатъчно е посочването на числото от проценти. Доста са случаите на измислени понятия като "входирам", например. Надявам се тази дейност да бъде делегирана на специална комисия. Вярвам, че постоянно работещите административни служители в Народното събрание ще осигурят тази етична комисия, за да не бъдат обсъждани повече подобни недомислия в речта, облеклото и поведението на следващите наши избраници и представители! 

Разбира се, най-важни са делата на депутатите.  И тъй като те са скъпо платени, добре е тяхното възнаграждение да бъде свързано с процентите от реално свършената полезна дейност и с допуснатите от тях грешки! Редно е за периода на действащия парламент заплатите на народните избраници да отговарят на ползата от работата им.  Нали такива са правилата на демокрацията?

 

ИПИ: В 22 общини няма работеща аптека

автор:Дума

visibility 75

Геомагнитна буря удари Земята

автор:Дума

visibility 92

БСП тръгва към изборите обединена

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 152

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 80

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 81

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 97

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ