09 Ноември 2024събота03:23 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Еврокомисията:

Планът за действие срещу корупцията не работи

Без намесата на ЕК напредъкът на България би бил невъзможен, мониторингът ще продължи, категорични са комисарите

/ брой: 165

автор:Дума

visibility 1371

Планът за действие срещу корупцията в България не работи. Това е един от изводите в доклада на Европейската комисия за напредъка на България, представен вчера от говорителя на комисията Марк Грей. Все още не е започнало ефективното изпълнение на новата национална стратегия за противодействие на корупцията, която беше приета през ноември 2009 г., се констатира в документа. Там се допълва, че прилагането на закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси не е достатъчно ефективно. Недостатъците в прилагането на процедурите за обществените поръчки са широко разпространени, категорични са от ЕК. Основната препоръка е, че България трябва да създаде специална независима комисия за защита срещу конфликт на интереси.
Предоставените от страната данни за първата година от прилагането на закона за предотвратяване на конфликт на интереси сочат, че малко случаи са били установени или наказани, отбелязва докладът. В Брюксел са разочаровани, че България все още не е изпълнила препоръките на Комисията за укрепване на инспекторатите и не е постигнала резултати при укрепването на регионалните съвети за борба с корупцията. От ЕК смятат, че има много сериозни слабости при прилагането на законодателството за обществените поръчки. Нередностите достигат почти 100% при мащабни проекти за публични инфраструктури, за които органите са задължени да извършват предварителен контрол, се казва в доклада.
От Брюксел констатират някои управленски недомислици на сегашното правителство. Капацитетът на административните органи за даване на консултации относно процедурите за обществени поръчки и за извършване на проверки е недостатъчен. Капацитетът на Агенцията за държавна финансова инспекция беше значително намален, в резултат на което тя е извършила последващи проверки на едва 12% от всички публични търгове през 2009 г., се казва в официалния документ.
В доклада има остри критики и срещу съдебната власт. Комисията констатира нежелание на прокуратурата да започне разследвания въз основа на очевидни сигнали и да води сложни разследвания, които отнемат време. Заключението е, че в прокуратурата се забелязва очевидна липса на инициатива. В съда често се оказва, че съблюдаването на формални и въпреки това ограничителни критерии често е по-важно от качеството на доказателствата, е оценката на ЕК.
В доклада са разписани доста препоръки към реформите в полицията. Според еврокомисарите трябва да се увеличи капацитетът на съвместните екипи по организираната престъпност. На второ място те настояват да се разширят правомощията им, в които да бъдат включени всички случаи, свързани с организираната престъпност, както и да се приобщи комисията "Кушлев". Еврокомисията смята, че е необходимо да се усъвършенства законодателството за отнемане на имущество, като се следват принципът на гражданска конфискация, която не се основава на присъда, и препоръките на Венецианската комисия към Съвета на Европа.
Нужно е да се подобри професионалната практика на полицията, прокуратурата и съдилищата, за което ще бъде необходимо външно съдействие, подчерта Марк Грей. Без ЕК и мониторинговият механизъм напредъкът в България и Румъния не би бил възможен, продължи той. На журналистически въпрос докога комисията ще продължи този механизъм, Грей заяви: "Мисля, че вие знаете много добре какво бе постигнато като споразумение, както и за механизма, който няма времева рамка. Ние винаги сме смятали, че предпазната клауза не е непременно в интерес на ЕС."
Грей обтекаемо коментира темата за създаването на спецсъдилища у нас. Комисията разглеждала с интерес изявленията, които се правят по този въпрос.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ