Очарованието на орхидеите, или символи на любовта и красотата
Екзотиката на тези древни и нежни цветя може да бъде разбрана само от истинските ценители
/ брой: 141
Учените са на мнение, че орхидеите са съществували още в епохата на динозаврите - преди около 120 милиона години. Благодарение на еволюцията в днешно време в природата съществуват около 30 хиляди диворастящи видове на това екзотично цвете. А ако се добавят и изкуствено създадените хибриди, ще се стигне до внушителната бройка от 100 хиляди орхидеи в света.
Първите писмени документи, в които тези очарователни цветя се споменават, се появяват преди 700 века в Япония и Китай. На европейска територия орхидеите се прочуват благодарение на градинарите от древна Гърция. Любопитен факт е, че названието на цветето е именно с гръцки произход - от "orchis", което се превежда като "яйце", тъй като корените на това растение имат подобна форма. Някои дори тълкуват етимологията на думата и като мъжки семенни жлези.
В Средновековието орхидеите се смятат за символ на любовта и красотата в Европа. А в някои страни дори се добавят като съставка в любовните "омагьосващи" еликсири. Смятало се е, че тинктури, приготвени от едва покълнали млади орхидеи, спомагат за зачеване на бебета от мъжки пол, а направените от по-зрели, меки стъбла допринасят за раждането на момичета. Историята обаче не споменава дали този начин на семейно планиране наистина е помогнал на някой.
В природата орхидеите растат основно в тропическите гори на Централна и Южна Америка, страните на Югоизточна Азия (предимно на Филипините, в Тайланд и Индонезия), както и в Източна Африка. Някои разновидности на това очарователно цвете се срещат и в северната част на щата Куинсленд. В защитената местност "Ликана", край ивайловградското село Белополяне, се намира единственото, открито в България, находище на диворастящата орхидея, където се срещат 15 вида.
Съвременната история на отглеждането на тези цветя в Европа започва от 80-те години на ХIХ век, когато Уилям Кътли, който е учен-ботаник, се посвещава на култивирането им в Англия. Затова първата, създадената от него орхидея, внесена от Бразилия, е кръстена Кътлиа Лабиата.
Имено тогава, както и в началото на двайсетото столетие, тези цветя стават изключително търсени. Дори се заговаря за модата на орхидеи, които се разпространяват и в други европейски страни. В онези времена само богати аристократи си позволяват да украсяват ревера на смокинга си с нежното стъбло с екзотична визия, както и да го подаряват на близки на сърцето им дами. За отглеждането на орхидеи се построяват специални оранжерии с всички необходими за целта условия. Едва през ХХ век нежните цветя стават общодостъпни за всички почитатели на тези чудни растения, които предизвикват въображението.
На орхидеите дори се приписват магични свойства и ги смятат за еротични растения. В Древна Гърция те се смятат да свещени цветя, а в Китай се използват за прогонване на силите на мрака. А още преди няколко хилядолетия Конфуций е отбелязвал в писанията си, че орхидеите се използват за украса на зали за пиршества.
Когато в края на XV век испанските мореплаватели започват да внасят от далечни страни това цвете, то поразява европейците със своето изящество и благородство. Търсенето на нови екзотични видове бележи своя бум в Европа преди близо три века. Тогава доста ловци на орхидеи загиват от ухапване на отровни змии, стрели на индианците и тропическа треска. Но онези, които имат късмет и успяват да се върнат с това флорално имане, натрупват огромно богатство. За няколко корена орхидеи те получават стотици хиляди долари.
Някои видове на цветето са търсени и ценени заради тяхната хранителност. Персийски войници по време на продължителни преходи гледали да се запасят с няколко грудки на орхидеи. Смилали ги на прах, правили си попари и ги изпивали. С такъв доста ограничен порцион издържали доста дълго.
Билкарите в средните векове пък били убедени, че формата на тези растения предопределя областта на тяхното въздействие. И щом коренът на орхидеята прилича на част от мъжкия полов орган, това означава, че той притежава възбуждаща сила.
Любопитен факт е, че някои видове живеят върху стволовете и клоните на дърветата - използват ги като опора. С дебелите си корени огромните растения помагат на нежните цветя, които се "хранят" с прахта от въздуха, да извличат влагата от почвата.
Всеки цвят на орхидея дава до 10 000 дребни семена, които обаче могат да оцелеят, само ако попаднат в определени благоприятни условия - такива са, например, някои гъби. Над 40 вида са записани в Червената книга като изчезващи, още повече че от съзряването на семената до появата на самото растение трябва да минат 6-7 години. Някои орхидеи цъфват едва на 18-ата година, а други радват окото почти цял век. Стига да растат на топло и много влажно място, без прякото въздействие на слънчевите лъчи. Именно така крехките орхидеи имат шанса да се развият с невиждан замах.
"Ако се сърдиш, рисувай бамбук, когато се чувстваш щастлив, мисли за орхидеи" - гласи китайска пословица. Не забравяйте обаче, че тази нежна царица на цветята изисква не само специално отношение, но и почит.
Прекалената влага може да ги убие
Орхидеите обичат влажен топъл въздух, но трябва да се поливат грамотно - корените на повечето видове изобщо "не харесват" да киснат във вода. Понякога те дори предпочитат да "вземат" душ, отколкото непрекъснато да се поливат, защото прекалената влага в корените може да ги убие. Въпреки че някои видове орхидеи, които растат в Амазония, може да издържат няколко седмици и дори месец при наводнение от тропическите дъждове.
За да цъфнат орхидеите в домашни условия - веднъж или дори два пъти в годината, необходимо е да им се осигури колкото се може повече светлина. Препоръчва се саксиите с тези растения да се поставят на прозореца, който се намира от източната или южната страна на къщата. Подхранването на цветята също е добре да става редовно, на да е предпазливо и дозирано. Желателно е да се използват специални минерали и соли, с които това нежно растение да се глези веднъж месечно. Спазването на тези основни препоръки ще позволи да се създадат добри условия за цъфтежа на орхидеята, който е с различна продължителност за всеки вид - от няколко седмици до 3 месеца.
Цветята са невероятно красиви, но искат голямо внимание и грижи, смятат онези, които поне веднъж са опитали да отгледат на балкона си орхидея. Както всичко нежно и прекрасно, и те са доста капризни, дори ги сравняват с характера на претенциозните дами. За тях орхидеите са неизменна част от красивия им луксозен живот и винаги трябва да изглеждат изключително свежи - като току-що откъснати.