09 Ноември 2024събота00:15 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Страшилището МРЗ

/ брой: 200

автор:Мая Йовановска

visibility 2693

И с невъоръжено око може да се забележи как периодично представители на българския бизнес изпадат в истерични състояния. Тези пристъпи се появяват винаги, когато дори само се заговори за повишаване на минималната работна заплата, и се изострят, достигайки върховете в музикалната гама, при утвърждаване на нова по-висока МРЗ.
След като в началото на годината бизнесът рева, че липсват не само квалифицирани, но и нискоквалифицирани работници, и поиска внос на кадри от чужбина, наративът през последните седмици беше рязко сменен. Първо чухме плашещите резултати от годишната анкета на АИКБ как 52% от работодателите ще съкращават работници догодина. А след като стана известно, че от януари МРЗ става 933 лв., телевизорите се напълниха с оплаквачки на българския бизнес.
Минималната заплата беше обвинена за всички наши финасови и стопански несгоди. Даже един икономист от БСК силно се притесни, че тя помпала инфлацията. Ами да турим насред площад Народно събрание едно чучело на МРЗ и то да бъде публично линчувано! Извинете, скъпи работодатели, но нашата минимална работна заплата, не само е най-малката в ЕС, но и комай единствената, която се облага с данък. По данни на синдикатите две-трети от домакинствата у нас са под жизнения стандарт, който е необходим за поддържане на нормален живот, а около една-трета - са под прага на бедност. Работещи бедни, нали сте чували това понятие. У нас са най-много. Модерните роби на Европа сме.
От една страна работодателите твърдят: няма пари за повишаване на минималната работна заплата, а от друга хората казват: няма как да се живее с тези пари. Какво тогава е решението? Ами ако и ние кажем, че няма да плащаме? Как се съществува с под 700 лв., колкото сега остават от минималната заплата след като държавата прибере своето? Колко ли пък ще скочи инфлацията като от сегашните 780 лв., МРЗ стане 933 лв.? Спекулантите на всякакви нива ни свалиха по няколко кожи през последните кризисни години, но се оказва, че сега страшилището МРЗ ще ни доубие!

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ