13 Юли 2024събота16:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Поредната илюзия

/ брой: 89

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1664

Бизнес климатът се подобрява, обяви вчера в парламента министърът на икономиката Емил Караниколов. Преведено на човешки език, това означава, че бизнес у нас вече се прави по-лесно. Дали е така или това е поредната илюзия? Какви са фактите? У нас е налице свръхрегулация на бизнеса, тъй като над 500 администрации управляват повече от 2500 регулаторни режима, голяма част от които биха могли да бъдат отменени. Нещо повече, продължава съществуването на феномена незаконни регулации, при който най-вече общинските администрации въвеждат регулаторни режими, при положение че нямат законово право да го правят. Доброто в случая е, че за подобряването на положението има панацея - електронното управление.
През последните 15 години държавата е изхарчила за неговото въвеждане над 3 млрд. лв., а ефектът от това е незначителен. След харча на толкова пари само 8% от държавните регистри имат обмен и интеграция на данни с други регистри. Само 1% от документооборота минава през Единната система за обмен на документи. 102 администрации предлагат 2826 е-услуги, като 74% са само за предоставяне на информация, което е най-ниското ниво на е-комуникация.
Докъде сме стигнали с е-управлението, се вижда най-добре, когато се сравним с Естония. По данни на Световната банка, необходимото време за получаване на лицензи в Естония е 16, а у нас 40 дни. За започване на бизнес в Естония трябват 3,5 дни, а у нас - 18 дни. В Естония за справяне с нормативната база мениджърите отделят 6,6% от времето си, а у нас 16,1%. В Естония  за плащане на данъци се отделят 81 часа, а у нас - 423 часа. На този фон не е изненадващ и фактът, че за Естония Световната банка отчита нулева корупция, а у нас 8,9% от фирмите декларират, че са били подложени на искане за плащане на поне един подкуп. Явно подобряването на бизнесклимата е поредната илюзия.



 

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1030

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 961

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1111

/ брой: 131

Левицата във Франция търси премиер

автор:Дума

visibility 997

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1123

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1120

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1019

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1038

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ