17 Октомври 2024четвъртък03:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пътят на етнографското картографиране

/ брой: 232

автор:Дума

visibility 547

Възможностите на нов тип интерактивна дигитална карта на България ще бъдат демонстрирани на 30 ноември от 17 ч. в залите на Националния етнографски музей. Тя представя комплексно и по региони движимото и нематериалното етнографско културно наследство. Посетителите могат да видят рисунки, фотографии и описания на народни носии, архитектурни образци, характерни народни занаяти и елементи от празничния обреден цикъл в различни селища на страната. Дигиталната карта показва събраните през десетилетията артефакти от музейните колекции на НЕМ. Тя съдържа и оригинални скици и рисунки, аудио, видео, фотодокументи и текстова информация, съхранявани в Народописния архив и Националния център за нематериално културно наследство при ИЕФЕМ - БАН.
Дигиталната етнографска карта на България е изработена в като част от проект "Съхраняване, представяне и социализация на българското етнографско и фолклорно културно наследство", реализиран в рамките на Проекта BG05M2OP001-1.001 "Изграждане и развитие на център за върхови постижения "Наследство БГУ (ОП НОИР), и с любезното съдействие на Държавна агенция "Архиви", които предоставиха копия на оригинални карти на големия български етнограф Христо Вакарелски, поставил началото на етнографското картографиране в българската наука, посочват от ИЕФЕМ.
Дигиталната етнографска карта на България е третият самостоятелно реализиран проект от ИЕФЕМ - БАН, в който са съвместени хуманитарни знания с информационни и комуникационни технологии. През 2021 г. е завършена етнохореоложката информационната система "Дигитален танцов атлас", като част от интердисциплинарен дисертационен труд, а през 2022 г. - Архивна информационна система "НАРОДОУКА". Амбициите на екипа, реализирал проектите, е да развива тази нова научна екосистема в ИЕФЕМ - БАН и да даде нов "цифров живот" на огромното богатство от културни ценности.

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ