17 Октомври 2024четвъртък11:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Нов живот за къпалня "Мария-Луиза". Дали?

Още неизвестни за бъдещето на комплекса се появиха след заявката на собственика му за възстановяване

/ брой: 114

автор:Дума

visibility 589

Деси ВЕЛЕВА



Изненадваща новина сюрпризира столичани. Щяла да се възстановява къпалня "Мария-Луиза" в Борисовата градина. Софиянци отново щели да плуват из басейните й. Щяло да има кафенета, спа център, развлекателни обекти. Нямало обаче да се допусне никакво ново строителство.


Да, става дума за същия комплекс, който тъне в разруха над 15 години. В който общината не може изобщо да влезе, въпреки че е съсобственик и държи миноритарен дял от над 40 на сто. Това е онзи емблематичен обект, за който мажоритарният собственик упорито мълчи, а в предизборно време общината се сеща за него и започва да крои планове за връщане, отчуждаване, премахване на огради.
На този фон дружеството собственик "Парк "Мария Луиза" изведнъж реши да отвори вратите на къпалнята за фотографите, за да могат те да запечатат разрухата й, като в същото време тържествено обяви решението си за водене към светлото бъдеще на плувния комплекс.
Фактологията около съдбата му всъщност е пределно семпла. От името на мажоритарния собственик Тодор Тодоров, директор "Нови проекти" към дружеството, обяви, че до дни ще внесе заявление за издаване на виза за проектиране. След мащабен ремонт се очаква да бъдат запазени басейните, един от тях да се покрие, в подземните части да се направят спа център и развлекателни обекти. Обещанието е да няма високо строителство и паркинги. Опасните съоръжения ще бъдат премахнати. И толкоз.
Инвеститорът засега нито е представил конкретен проект, нито срокове за изпълнение. Затова пък бе направена пълна презентация на разрухата и разпадащите се съоръжения, заедно с припомняне на историята на къпалнята.
Скептицизмът относно реализацията на цялата тази почти утопична идея идва и оттам, че още през 2016 г. имаше заявка за възстановяване на къпалнята от страна на дружеството. Това трябваше да стане по съкратена процедура, без да се издава виза за проектиране и разрешение за строеж, тъй като не се предвиждаше никаква мащабна реконструкция. Две години по-късно бе обявено, че е внесен нов проект за обновяване от собствениците, но и той остана без реализация. Успоредно с това всеки план за промени трябваше да се съобразява с подготвяния устройствен план на цялата Борисова градина. Той, от своя страна, също се бави от години и все още не е приет.
През следващите две години пък Столичната община направи опити да се задейства по проблема, предимно подбутвана от външни фактори, като обществено недоволство или неправителствения сектор. И те обаче останаха ялови. През 2020 г. кметството поръча на едно от дружествата си - "Софинвест", да направи пазарна оценка на комплекса, за да се прецени колко ще струва неговият ремонт. Година по-късно - ни оценка, ни развитие. От общината се оплакаха, че не им е осигурен достъп и няма как да се направи нужният анализ.
За поредното връщане на контрола на общината върху имота се заговори в началото на тази година. Кметът на район "Средец" Трайчо Трайков обяви, че цел на администрацията му е да премахне част от загражденията на обекта, в които попадат общински терени от 12 дка. Оказа се, че две години по-рано два акта за общинска собственост са вписани в имотния регистър. Все още нито едно от всички твърдения не е станало реалност, а сега дойде и любопитният момент с активизирането на частния собственик. Нещо действително се мъти в Борисовата градина, но дали ще се излюпи или ще остане само мътилката? Предстои да видим.



От просперитета до разрухата


Къпалнята "Мария-Луиза" работи в първоначалния си вид от 1938 до 1983 г. Тя е проектирана от арх. Борис Далчев като най-големия градски плувен комплекс на Балканите за своето време. Има капацитет от 5000 души, четири басейна, кафе-ресторанти, тераси и зеленина. По-късно е прекръстена на "Република".
През 1983 г. се планира да се проведе Европейско първенство по плувни спортове и затова къпалнята се разрушава, а на нейно място се появяват плувните басейни. През следващите години се изграждат трибуни и кула за скокове с цел съоръжението да се превърне в тренировъчно за федерацията по плуване. След 1989 г. капацитетът на комплекса намалява, а през 2005 г. е затворен окончателно.
Две години по-рано се случва и събитието, което предопределя съдбата на къпалнята през последните две десетилетия. Тогава Столичната община апортира 35 000 кв. метра от площта на Борисовата градина като вноска в новосформираното дружество "Парк "Мария Луиза" АД. То се създава за съвместен проект и дейност между общинската фирма "Софийски имоти" и частната "Ейнджълс". Собственик на частното дружество тогава е Георги Илиев. След убийството му неговият дял се купува от Румен Гайтански-Вълка чрез две негови фирми - "Карплеон" ЕООД и "Юромарк асет мениджмънт" ООД. На практика общината няма никакъв контрол върху общото дружество, неин представител липсва в Борда на директорите, но въпреки това тя се води собственик на 41,9% от имота.


МО недопустимо наруши закона

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

Съюзът на съдиите се обяви против избора на Сарафов

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

Предлагаме инвестиции, които ще задвижат икономиката

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 0

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ