15 Септември 2024неделя17:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимки Йосиф Аструков

Институтът за изследване на изкуствата към БАН отбеляза 75 години от основаването си

/ брой: 194

автор:Дума

visibility 1363

"Вече три четвърти век нашият институт върви по трудния път на познанието, израстването и самообогатяването, следвайки целите, очертани от българските книжовници", каза проф. д-р Йоана Спасова-Дикова, директор на Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките, в словото си при откриването на тържественото честване в БАН на 75 години от създаването му. Тя очерта мисията на Института: да изследва проблемите на изкуствата, архитектурата и културата в регионален, европейски и световен контекст; да проучва и осмисля културното наследство и националната идентичност, както и че в Института се изучават изобразителни изкуства и архитектура, музика, театър, екранни изкуства.
В словото си проф. д-р Йоана Спасова-Дикова посочи с подобаващо уважение имената на всички директори от създаването на Института до днес, дали своя значителен принос за неговото развитие. И добави, че "през последните години всички преминаваме през труден период на пандемии, войни, бедствия, който до голяма степен промени не само личните ни отношения, но и научния живот. Учените и специалистите от Института се стремят да преодолеят трудностите и да продължат делото на своите предци да изучават историята на изкуствата, да провеждат фундаментални и приложни научни изследвания, да подготвят изложби и концерти, да съхраняват културноисторическото наследство..."
Тържественото честване, с водеща проф. Андроника Мартонова, доктор по кинознание, киноизкуство и телевизия в БАН, бе уважено от представители на научните, културните, обществените среди у нас. Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски връчи на проф. д-р Йоана Спасова-Дикова почетен Златен плакет за изключителен принос в научните и приложните изследвания, за изключителни творчески постижения в областта на изкуствата и по случай 75-годишнината от създаването на Института. Беше връчен поздравителен адрес и Почетен плакет на президента Румен Радев - "Св. св. Кирил и Методий". Поздравителни адреси бяха получени от министъра на науката и образованието Галин Цоков, от министъра на културата Кръстю Кръстев, от ректорите на Националната художествена академия проф. Георги Янков, на Националната музикална академия проф. Сава Димитров, на Националната академия за театрално и филмово изкуство проф. Станислав Семерджиев, от институти на БАН, дипломатически мисии у нас и др.
С наградата "Съживено наследство" на Института за изследване на изкуствата за 2022 г. бяха удостоени двама именити творци - художникът Румен Гашаров и композиторът и диригент Емил Табаков. Отличието се присъжда за особен принос в творческата интерпретация на традициите и ценностите от българското и световното културно наследство в съвременно произведение на изкуството. Музикално-танцов спектакъл изнесоха ученици и студенти, възпитаници на учени от Института. Във фоайето пред зала "Марин Дринов", в която се състоя тържеството, можеше да се разгледат съвременни периодични издания, книги и албуми, дело на учени от Института, благодарение на които стават обществено достояние имена, факти и явления от неизчерпаемото многовековно културно богатство на нашата страна.

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 1383

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 1037

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 1480

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 1337

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 1382

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 2293

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 2379

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 2223

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ