08 Ноември 2024петък19:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Васил Бараков, "Балчик", 1958

Морето като вдъхновение в творбите на известни български художници показва "Контраст"

/ брой: 159

автор:Дума

visibility 1896

Изложбата "Брегът и морето 2" представя столичната галерия "Контраст" (ул. "Цар Самуил" 49) до 15 септември. В експозицията авторите, изкушени от брега и морето, са Христо Каварналиев, Александър Мутафов, Карл Йорданов, Стефан Баджов, Никола Танев, Данаил Дечев, Васил Бараков, Иван Табаков, Милен Сакъзов, Георги Баев, Михалис Гарудис, Любо Иванов, Сергей Петров, Николай Ников-Ничето, Тодор Добруджански и др.

Михалис Гарудис, "Морско дъно", ок. 2000

Изложбата е богата. Морето като вдъхновение е безкраен природен и емоционален свят. Едни художници показват неговата красота, други - неговата стихия. Много се отдават и съумяват да уловят неуловимото, други се докосват до неговата преходност.

Ходовата линия на произведенията в залата е разделена на две. Едната част съдържа класически и, да ги наречем, по-реалистично предадени творби, а другата - по-модернистични, отбелязват домакините. Сред първата група ни привлича пастелната гама на голямоформатен пейзаж от Созопол на Карл Йорданов, от 40-те години, изграден на принципа на акварела, но в маслени бои.

Изненада, но не и новост, е присъствието на творба на Стефан Баджов от 1941 г. - "Кей в Кавала". Авторът е един от основоположниците на специалност "Декорация" в Художествената академия, наравно с Харалампи Тачев, парадоксално известен в началото на ХХ в. като "учителя на Милев". 

Работата на мариниста Александър Мутафов  няма определен сюжет, но притежава поетично състояние. Спира вниманието с умелото постигане на светлинното движение, когато слънчевите лъчи преминават през облаците и се спускат към пясъчния бряг.

В по-модернистичната част на залата, между авторите от втората половина на ХХ век, откриваме творбата на Михалис Гарудис, която директно внася морската материалност в залата с колажирани части от нея - миди, парчета от лодки, варовикови скални късове. 

Всеки от авторите е с различна индивидуалност, виждания и стил. В повечето произведения маринистите търсят движението и експресията на морските състояния. Резултат са на дълго изучавани и очаквани впечатления от уловения момент или безкрайните морски промени.

 

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 499

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 500

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 507

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 542

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ