08 Ноември 2024петък21:59 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Чувство на безпомощност

/ брой: 137

visibility 6301

Константин В. КИСИМОВ

Сещате ли се защо допреди двадесетина години нямаше такова чувство на безпомощност срещу природни бедствия? Не се търсеха панически доброволци да влизат в огъня или да плуват във водите, да разчистват строителни развалини или да изриват кал, да претърсват планините. Народът не се чувстваше сам срещу природните стихии.
Основната причина - защото съществуваше Българската армия. Ако някъде станеше голяма беда и положението ескалираше до твърде застрашително, или оправянето на последствията изглеждаше непосилно, властите пращаха армията - десетки или стотици войници, с тяхната невероятна за цивилните ни представи техника, с техните палатки, с техните подвижни щабове, ако трябва - и те оправяха всичко. Пожари, наводнения, земетресения, срутвания в мини, тежки производствени аварии, всякакви спасителни акции, дори понякога - спасителни и издирвателни акции за отделни бедстващи хора... Като пратят армията, проблемът по борбата с бедствието се решава.
А помните ли, когато преди двадесетина години започна една натовска пропаганда, че на България не й била нужна тази голяма армия? Това било остаряла, примитивна концепция. НАТО щяло да поеме нашата защита от външен враг. Съкратиха армията. На България не били нужни мощни оръжия - съветски били - унищожихме ги в едни шахти за собствена сметка. Не ни били нужни и стотиците, и хиляди самолети, вертолети, танкове, БТР-и, подводници - раздавахме ги, бракувахме ги, нарязахме ги на скрап. И се обещаваше, че след като премахнем целия този товар от Варшавския договор, в България ще се изгради една малка, професионална, високотехнологична и високоефективна армия. Така било по-добре за България - нямало нужда от повече.
Тук ще пропуснем много история: как с хъс разрушихме граничната отбрана и кльона по турската граница, а след това строихме и плащахме нова калпава ограда; как се оказа, че не толкова НАТО ще ни пази, а ни карат нас да пратим армия в Украйна да пазим НАТО - и съответно трябва да купуваме наново военна техника... Но темата тук е само един аспект от цялата тази жалка история: Е, къде е сега тази високотехнологична и високоефективна малка армия да загаси пожарите?

Фейсбук

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ