08 Ноември 2024петък18:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Катя Дафовска:

България пак ще има медали в биатлона

Спечелването на титлата в Нагано е най-щастливият миг в живота ми, признава единствената ни шампионка от зимни игри

/ брой: 33

автор:Марин Милашки

visibility 4024

Точно преди 15 години, на 9 февруари 1998 г. България вече имаше първа олимпийска титла от Зимни игри. Спечели я Екатерина Дафовска в индивидуалния старт на 15 км в Нагано. Тя пробягва дистанцията за 54.52 минути, като изпреварва в битката за златото украинката Олена Петрова с 18 секунди и прочутата германка Уши Дизел с 26 секунди. Четвърта, на 26,1 секунди, финишира друга българка - Павлина Филипова, като грешка при последната стрелба я лишава от медал.
Катя е родена на 28 ноември 1975 г. в Чепеларе. Започва да се занимава с биатлон през 1990 г. Първият й успех е бронзов медал от световното първенство за девойки през 1993 г. В кариерата си има още златен медал от европейското в Минск 2004 г. и 2 бронзови отличия от световни първенства (1995 и 1997), както и 5-о място на Олимпиадата в Солт Лейк Сити, където с щафетата ни остава на крачка от медалите - 4-и. Отказва се след Игрите в Торино 2006, където се класира 8-а. Дафовска има и 5 победи за Световната купа. Тя е единствената ни шампионка от зимни игри.

Цитат:
"Няма да се отказвам да развивам моя спорт"
 

- Госпожо Дафовска, 9 февруари е може би най-светлата дата във вашия спортен живот, след като спечелихте олимпийското злато в Нагано през 1998?
- Времето си върви доста бързо. Идват и такива моменти като 15-годишнината. Както винаги, ще бъде отбелязано подобаващо. Огранизатори на празника са от община Чепеларе. Този ден се  превърна в зимен празник на града, което може само да ме радва.
- Какво се предвижда да отбележи паметната дата?
- Ще има зимен олимпийски ден на връх Мечи чал. В надпреварите ще се включат ученици от началните класове в града и 3-те филиала на детските градини. На пистите в спортен център "Чепеларе" сутринта от 10.30 ч. ще се проведат състезания по биатлон, като най-добрите ще стрелят с пушката ми от Олимпиадата в Нагано, която съм подарила на Музея на спорта. Ще има още състезания по ски, сноуборд и редица забавни и атрактивни зимни игри. Предвидени са редица награди и изненади за участниците. Празникът ще продължи в 18.00 ч. в читалище "Родопска искра", където ще бъде изнесен уникалният танцов спектакъл "Кармен от Факултето" на Нешка Робева.
- Спечелването на олимпийското злато, което е единствено за България от зимните спортове досега, сигурно е и е най-паметният ви миг?
- Да, за мен това ще остане най-щастливият миг в живота ми. Все още не мога да опиша с думи как се чувствах тогава. Беше невероятно. Пожелавам на всеки човек да го изпита.
- Къде съхранявате медала?
- Той краси рецепцията на хотела ми в Пампорово. Всеки път, когато погледна към него, се сещам за невероятните емоции, които изживях в Япония преди 15 години.
- След вас обаче вече не можем и до медали да достигнем. Какво се случва с български биатлон?
- Моето поколение беше много добро. Бяхме вдигнали летвата високо. Все пак Ирина Никулчева спечели бронз на следващата олимпиада в Солт лейк Сити. Тогава с нея, Ива Шкодрева-Карагьозова и Павлина Филипова останахме на крачка от медала в щафетата на 4х7,5 км. След нас обаче нямаше никой, който да ни замести и след като се отказахме, нямахме достойни заместнички. Това не трябваше да се получава. Нито една състезателка не се научи от нас как трябва да се тренира. Можехме да им предадем доста от нашия опит, но не се намериха заместнички. Радвам се обаче, че в последните 2 години, откакто съм председател на федерацията, нещата потръгнаха. Мъжкият ни отбор в щафетата успя да стигне до 6-8 място на Световни купи, което е много.
- Има ли надежда?
- Да, има, но е рано да се говори за медали, буквално докато не се стъпи на почетната стълбичка. От собствения си опит знам, че това е начинът. Опитът ми е личен. Аз първо взех медал на световно първенство за девойки. След това се намесих и при жените, а олимпийската титла дойде накрая. Това е начинът. Аз чакам израстване от състезателите ни и един ден да започнат да печелят медали. Точно тогава ще мога да говоря и по-реално. В мечтите си мога да им пожелая наистина много медали. Реално е това, не е невъзможно. Всичко е въпрос и на шанс, не само в стрелбата, но и в ритъма на бягането, в пистата, ваксата. Дай Боже, и това да се получи. Медалът ще е отплата за нашата работа.
- Казахте, че последните 2 години се работи правилно. Кога трябваше да започне този процес, за да виждаме е момента биатлонистите ни на световния връх?
- Не мога точно да кажа. В момента мъжкият ни национален тим показва, че има възможности. Те работят по-концентрирано. Може би се улучи и по-силно поколение. Понякога успехите са въпрос и на поколение.
- В момента тече световно първенство Нове место. Какво очаквате като представяне на националите ни в Чехия?
- Мъжете са подготвени по-добре. Те постоянно го показват. При женския национален отбор ще е по-трудно. На миналото световно първенство бяха 19-и и ако сега бъдат изместени от още 2 нации, просто ще загубят 4-те квоти за Игрите в Сочи догодина. Силно се надявам това да не стане.
- Как протече подготовката им?
- Спокойно, по-добре при мъжете. При жените е по-трудно, защото преди европейското, на което сме домакини в Банско от 18 до 26 февруари, заминаха за Нове место веднага след като участваха и на световното за девойки в Обертилях, Австрия. Там щафетата ни остана шеста и само слабото представяне на едно от момичетата ни лиши от медал.
- Какво класиране им трябва на нашите състезатели, за да си осигурят на 100% визи за Сочи 2014?
- Това е много важен въпрос. Първо им трябва класиране по нации. Нужно е в отборното подреждане да намерят място в първите 20. Само тогава ще спечелят пълни квоти за Олимпийските игри в Сочи 2014 г. Класиране в първите 20 ще им осигури по 4 визи и при жените, и при мъжете.
- Реално за Игрите в Сочи 2014 колко квоти можем да очакваме от биатлона?
- При мъжете 4. При женския тим е трудно да се каже, но може да остане и 1. Те просто са на ръба. Напълно е възможно да не влязат в топ 20. На състезанията през сезона на няколко пъти останаха именно извън двайсетицата.
- Къде е проблемът при жените?
- Най-сериозният проблем е, че девойките не могат да навлязат в женския биатлон. Там, където е истинският спорт. Спомням си по моето време, че спечелих медал на световно за девойки, а малко след това грабнах отличие и при жените. А сега световната шампионка за девойки не може да влезе сред първите 50 при жените. Просто разликата е убийствена. Не говорим за български състезателки, за всички държави. Просто разликата е такава.
- Казвате, че на жените им е тежка програмата, защото влизат от първенство в първенство. Ще успеят ли да се възстановят за европейското в Банско?
- Надявам се да се възстановят. Трудно ще е. Въобще не е лесно да се поддържа суперформа, но се надявам да успеят. Осигурили сме им всичко, от каквото се нуждаят.
- Има ли някакви по-специални възстановителни процедури, които да сте им осигурили? За последно се знаеше, че всичките национални гарнитури имаха само един масажист?
- Последните 2 години работим по един и същ начин. В момента нямаме лекар, което не е добре. Нуждаем се от такова лице, което постоянно да пътува с отбора. За това обаче се изискват доста пари, които за момента не можем да ги осигурим. Успяваме обаче да правим възстановяване. Разбира се, винаги може да се иска повече. Ето, проблемът с докторът ни е най-голям, но в България такива са реалностите.
- Имате ли някакви притеснения за провеждането на европейското първенство в Банско?
- Винаги има, защото стартовете на шампионата са в 6 дни и никога не знаеш какво ще се случи. Проблем може да стане и с телевизионното излъчване. Именно с телевизията нямаш право на грешки. Стартовете ще се излъчват по БНТ с 16 камери, а държавната телевизия ще дава сигнал и на световния спортен канал Евроспорт. Големи са  притесненията именно при преките излъчвания, защото тогава нямаш право на грешка. Ако не се предава на живо, ще е по-спокойно, защото тогава и някой съдия може да сгреши, но няма да е фатално.
- Толкова ли ще бъде трудно с излъчванията на стартовете?
- Биатлонът е един от най-трудните спортове за излъчване. Ние обаче трябва да се представим добре, защото този сезон само тези стартове и още 1-2 спортни събития от България влизат в ефира на Евроспорт.
- Готови ли сме като организатори за климатични изненади - обилен снеговалеж или пък липса на сняг? Мъгла, която да попречи на нормалното провеждане на стартовете?
- За момента има много сняг. Да се надяваме, че няма да имаме проблеми, но ако се получат затопляния, сме готови и за изкуствен сняг. Машините са на разположение. В биатлона няма как да се притесняваш от метеорологичните условия. И да вали, и да не вали, трябва да се проведе даден старт. Особено живото предаване няма право на отлагане. Там всичко трябва да е на секундата.
- Има ли награден фонд на европейското?
- Да, има, но той е осигурен от международната федерация. Ние като организатори нямаме тази грижа да търсим спонсори и за премии на призьорите. Сумите, които са предвидени, не са малки. Световната централа осигурява наградни фондове за всички големи състезания, така че няма проблеми и за това.
- А парите за европейското осигурени ли са?
- Да, бюджетът е 750 000 лв. Спортното министерство даде по-голямата част, а останалата я набавихме от спонсори. Мога спокойно да кажа, че всички спонсорски договори са финализирани. 
- Подписахте и с "Опел" контракт за сътрудничество?
- Да, това е много добре за федерацията. Доволна съм, че такава голяма компания ни потърси във важен за нас период.
- Какво значи това европейско като признание за България?
- Признанието е, че можем да го организираме. Това е най-малкото. Едно европейско се организира по-трудно от кръг за Световната купа, например. Първо то е открито и в него участват държави не само от Европа, макар че най-добрите в биатлона са държавите от континента, за разлика от другите зимни спортове, в които тежката дума имат и американци, и канадци. Второ, състезанията са за 3 възрастови групи и стартовете са 6 дни, а на Световните купи са 2 пъти по-малко и състезателите, и дисциплините. Сега трябва да докажем, че умеем да правим добре европейски първенства и занапред ще може да се разчита на нас и за по-големи състезания.
- Колко състезатели и екипи очаквате да пристигнат?
- Общо около 700 души, 450 от които са състезатели. От наша страна имаме около 200 души съдийски апарат, организационен комитет и т. н.
- От колко време се готвите?
- Повече от година. Особено със спонсорите. В България най-трудното нещо е да намериш някой, който да ти помага, без да разчита на незабавна печалба. Ние обаче се борим и не се отказваме.
- Билетите ще бъдат ли скъпи?
- Достъпът за всички зрители ще е безплатен. Няма специални билети. Има ВИП пакети, които желаещите могат да си закупят. Надяваме се така да привлечем повече зрители.
- И последно, кандидати ли сме и за други шампионати?
- Подали сме си кандидатурата за европейско през 2016 г. Още е рано да се каже дали ще ни одобрят, но смятам, че след Олимпиадата ще стане ясно. Предполагам, че ще ни дадат домакинството. Имаме нужния лиценз. За световно обаче не можем и да говорим. За такова първенство нямаме лиценз, а и не можем да изкараме. Просто изискванията са големи. Домакините на сегашните шампионати се готвят с години, но имат такава възможност, а ние не. При това се изисква наличие на трайни постройки на стадиона за съдиите, ски ваксаджиите и другите технически служби, каквито при нас в Пирин няма.

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 499

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 500

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 507

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 542

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ