Десните "леви"
/ брой: 30
Велизар ЕНЧЕВ
Бивши членове на БСП учредиха нова коалиция "Левицата!", в която участват АБВ на Румен Петков, "Изправи се.Бг" на Мая Манолова, "Движение 21" на Татяна Дончева, както и доскорошният член на БСП Валери Жаблянов и Костадин Паскалев.
Поне за мен новината от неделната пресконференция в БТА е друга и тя звучи като въпрос: може ли коалиция да събира хора с различни ценности, но те да гледат в една посока и изповядват една вяра?
През ноември 2022-а, анонсирайки готвената нова лява коалиция, Дончева произведе словесен бисер, в който има много истини. Това култово признание наистина е такова: "И с по-големи кретени сме правили коалиция, повярвайте ми! Това, че ние сме организирани в партиите си, е една допълнителна подробност. Затова трябва да мислим за този единен субект, а не да се затваряме в една коалиция и да казваме как сърцето ни е в БСП"...
Кои ли са кретените и къде е сърцето на Татяна Дончева? Частичен отговор на въпроса получихме преди десетина дни. От екрана на БНТ Дончева призна: "Новото ляво обединение ще бъде евроатлантическо, а Румен Радев няма нищо общо с него". Очевидно първото е вярно, но второто е доста спорно, видим ли в "Левицата!" д-р Цветеслава Гълъбова - съпредседател на втория Инициативен комитет, издигнал Радев за президент през 2021 г.
За разлика от евроатлантическото "Движение 21", водената от Румен Петков АБВ е откровено русофилска партия. Какво тогава е общото между тези две партии в обявената в БТА коалиция "Левицата"? Общото е старателно укриваната им "дясна връзка".
Ето фактите, които с времето се забравят, но не изчезват:
През април 2021-а Татяна Дончева и Мая Манолова влязоха в Народното събрание с най-абсурдната коалиция за всеки ляв политик, но с бунтовното име: "Изправи се! Мутри вън!" За общо удивление "левите" Дончева и Манолова бяха в една компания с ултрадесните антикомунисти Бабикян, Хаджигенов и Мария Капон, пледиращи за радикална лустрация. Всъщност Дончева чудесно се вписа в тази продължила само два месеца компания - като съавтор на Закона за досиетата (с царския депутат Минчо Спасов), в качеството си на "червен депутат" (2009).
През 2013 г., в пространно интервю за "168 часа", в което громи ДС, Дончева описва как и с кого е творила закона за разсекретяване на досиетата: "...Бяхме съмишленици аз, Касим Дал и Свинаров (Николай) и го докарахме докрай. Имали сме си повече доверие помежду си, отколкото на партиите си..."
Е, щом и терминаторите на балканското ни разузнаване са съмишленици на лявото, коментарът е излишен.
Да следиш политическите пируети на Дончева е трудна работа, но си струва. Изведнъж откриваш нещо полезно за успешна кариера - не е задължително да споделяш каузите на хората, с които членуваш в една партия, ако някои каузи са демоде.
Още по-абсурден е позабравеният коалиционен пирует на АБВ. Две години и три месеца (октомври 2014-януари 2017 г.) парламентарната група на АБВ подкрепяше управляващата коалиция "ГЕРБ-Патриотичен фронт". И дори имаше вицепремиер и социален министър в правителството на Борисов - Ивайло Калфин. Социално слабите и "третата възраст", наивно очакващи щедрост от въпросната коалиция, отново се излъгаха. Индексацията на пенсиите от този десен кабинет бе една голяма Нула.
Ако това е Новата левица, горко й на Старата десница!