"Червен картон" за Скопие
/ брой: 81
Велизар ЕНЧЕВ
Да разговаряш, преговаряш и договаряш каквото и да е с официални представители на РС Македония е мисия трудна, даже невъзможна. Вече 30 години т.нар. македонско направление е нежелан "горещ картоф" и за опитните дипломати.
Парадоксално, но е факт - Скопие не само не оцени българския жест от 24 юни м.г., но поднови антибългарската кампания. След като тогава 170 депутати от парламентарната десница вдигнаха "белия флаг" и одобриха френското предложение за еврочленството на РСМ, македонската дипломация втвърди тона както в диалога със София, така и на международно ниво.
Преди 48 часа ЕП стана арена на ожесточена дискусия между български евродепутати и македонския външен министър Буяр Османи заради скандалното му изявление, че в Северна Македония има само 3500 българи.
Българският отговор бе категоричен: "В исторически план мнозинството от хората, живеели в географската област Македония, се самоопределят като българи. След 1944 г. с много насилие, а после и с много пропаганда, голяма част от тях се самоопределят като етнически македонци, но въпреки това те запазват българските си корени и голяма част от тях са поискали българско гражданство. Над 120 000 македонски граждани имат български паспорти въз основа на българския си етнически произход.
Като слаб ученик пред черната дъска Османи смутолеви, че българите ще бъдат вписани в конституцията.
Но как ще бъдат вписани и най-важното - кои ще са българските организации, които ще са част от Работната група по конституционните промени?
Отговорът дойде от македонския българин Аргир Стумбов, който твърди, че в Република Северна Македония се създават фалшиви български сдружения, за да са част от Работната група, в която няма да има автентични български организации.
Със сигурност там няма да има място за българските клубове в Охрид и Битоля, чиито председатели са обвинени от македонската прокуратура в тежки престъпления срещу държавата.
След всичко случило се, най-вече заради новия терор срещу македонските българи, не е ли време 49-то Народно събрание да преосмисли капитулантското си решение за македонското еврочленство?
Не е ли дошъл моментът българският парламент да вдигне "червен картон" на Скопие?
Или поне да започне дискусия за ползите и вредите от "зеления картон" за македонизма.