Медици:
Парите за трансплантации са крайно недостатъчни
Нужна е промяна в мисленето, за да се увеличат донорите, призоваха лекари
/ брой: 207
Средствата за трансплантации и донорски ситуации са крайно недостатъчни за развитие на трансплантологията у нас. За това предупредиха водещи медици вчера. "В донорските бази, където всъщност дарителите се идентифицират, е изключително важно да се обърне внимание на финансирането на болниците, което е много малко, за да могат екипите да работят нормално. 20 000 лв. се дават за извършване на бъбречна трансплантация, от които по закон 20% всъщност са за допълнително материално стимулиране на персонала", подчерта доц. Марин Георгиев, национален консултант по урология и председател на Българското урологично дружество.
Около 7 хиляди пациенти се нуждаят от трансплантация на бъбрек, а в листата на чакащите са записани 1100 души, допълни проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантация към Александровска болница. "Един пациент, който е трансплантиран, в сравнение с болен, който е на диализно лечение, у нас излиза три пъти и половина по-евтин на здравеопазването, отколкото пациентът на диализа. Държавата е при всички случаи печеливша и тя трябва да има голямата активност това нещо да се случва", коментира той.
В областната болница в Силистра, която от 3 години е донорска база, лекарите са успели да реализират само една донорска ситуация. Млад мъж в клинична смърт дарява живот на четирима души, които от години чакат за трансплантация. Това е първата и засега единствена донорска ситуация там. През последните години лекарите са установили още трима души в мозъчна смърт, подходящи за донори, но близките им категорично отказали да предоставят органите им за трансплантации, обясни директорът на болницата д-р Даниела Костадинова. Според нея мисленето и нагласите са решаващи и това е проблем, по който трябва да се работи от ранна детска възраст. "Още от ученическа възраст децата трябва да се възпитават, че донорството е благородно. Нужно е да се изготвят подходящи нагледни материали и филмчета и в часовете да бъде разяснявано какво означава да спасиш човешки живот. Мисленето се променя най-бавно, а то е решаващо. Трябва да се дава още по-голяма гласност в медиите за донорството и за хуманния жест на дарителите. Все още има недоверие към нашата дейност и тя трябва да бъде преодоляна. Желанието или нежеланието да се дарят органи трябва да се декларира от всеки лично, а не близките да вземат решение", коментира Костадинова.
Припомняме, че във вторник директорът на Агенцията по трансплантациите д-р Михаил Христов призна, че двама от листата с 15 чакащи за белодробна трансплантация у нас са в много тежко състояние. Той се оправда за ситуацията с лошото наследство от предишното управление. Той обаче не пое ангажимент, че чакащите белодробна трансплантация ще я получат. Според него основната задача е да се подобри донорството у нас. Нямаме ли донорство на органи, няма да може да има успех, категоричен е Христов.