Според бизнеса
Масовата подмяна на касовите апарати е пореден удар за легалната икономика
/ брой: 205
Бизнесът определя масовата подмяна на касовите апарати заради новите изисквания на приходната агенция като пореден удар върху легалната икономика. Старите фискални устройства трябва да излязат от употреба до края на март следващата година, срок, който според търговците е нереалистичен. Целта на промените, обяснена от НАП, e отчитането на продажбите в реално време, софтуерът се подменя или се пренастройва, за да се отчитат търговците на всеки пет минути за всяка касова бележка. "Потребителите пък ще имат възможността да проверяват чрез разработено от приходната агенция приложение дали касовите бележки, които получават, са реални. Какво извън допълнителния финансов разход притеснява бизнеса", каза Ричард Либеров, председател на асоциацията на заведенията, цитиран от БНР.
"Говорим за фискален апарат, който трябва да бъде сменен, който струваше триста лева, а сега най-вероятно ще струва повече. Тук става дума за смяна на софтуерната програма също. Изисква се от НАП цялостен достъп до програмата и до целия софтуер на заведението. Това значи всеки един чиновник да има пълен достъп до ноу хау на всяка седмица, а няма как да бъде гарантирано, че няма да има злоупотреба с това ноу хау", каза той. Затова браншовите организации, които работят с фискалните устройства, настояват за промени в законовите разпоредби и от шест до девет месеца отсрочка за изпълнението на измененията. Бизнесът поиска още всеки софтуер да бъде сертифициран преди въвеждането му на пазара, за да се избегнат случаите, в които един софтуер се обявява за несъответстващ на изискванията на наредбата, преди да е осъществен съдебен контрол.
Около 330 млн. лева губи хазната годишно от неотчитане на обороти, съобщи пък говорителят на Националната агенция за приходите Росен Бъчваров. По думите му срокът за въвеждане на новите правила за касовите апарати, според които продажбата ще се отчита пред данъчните до пет минути по електронен път, е напълно изпълним.
От петък приходната агенция започна масови проверки за спазване на данъчно-осигурителното законодателство от строителните компании. Засега са установени случаи на "заплата в плик" и невнасяне на пълния размер на осигуровките.