24 Август 2024събота08:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа на кръстопът?

/ брой: 85

автор:Андрей Пантев

visibility 3475

Бях на обсъждането, организирано от ПЕС, по темата "Европа на кръстопът". Можем да кажем обаче, че Европа винаги е била на кръстопът. За парадокс и куриоз тя не е била на кръстопът единствено във времената на Студената война. А иначе, още със създаването на основите на съвременна Европа по време на Римската империя тя е била на кръстопът за посоката, в която ще се развие. И до днес значителни паметници от античното наследство се намират в земи извън Европа - от Източна Сирия до Турция и Египет. Европа е била на кръстопът и с войните - Тридесетгодишна война, Стогодишна война, всеобщата европейска революционна вълна през 1848-1849 г., когато се създават идеи за конституционално управление и представителна власт и когато се оказа, че интелектуалците, които възглавиха тези движения, не можеха да управляват особено успешно. Европа винаги е била на кръстопът в световни конфликти и често пъти борбата за господство в Европа се е решавала в извъневропейски зони. Така е и сега - Сирия решава съдбата на Европа. 
След изкуственото създаване на Европейския съюз днес се опитваме изкуствено да го спасим от раздробяване. А в същото време слагаме тежки блиндирани врати по апартаментите, тежки контролни гранични прегради, и това показва, че Европа не е още узряла за онова универсално единство, което уж е нейна ценност и което не знам дали като перспектива изобщо е възможно. Холандците направиха едни референдум, казаха "не" на влизането на Украйна в ЕС, а официален Брюксел им казва, че нямало да им обърне внимание. Как така? За какво тогава съществува този ЕС? Съществува за хегемония и диктат на по-силните срещу по-слабите. Разковничето за съществуването на ЕС е разбирателство от силни и независими държави.
Не може в определени ситуационни динамики всички страни да имат един и същ интерес. Това не значи, че трябва да има конфликт, но различните членове на един съюз по различен начин реагират на текущи събития и потребности и затова все по-често повтаряме: "защита на национални интереси". Това е свързано и с бюрократизирането на ЕС, което днес уж се опитваме да намалим малко, но пак с бюрократични средства и законодателни мерки. Не може да има еднакво право за всички, еднакви мита за всички, еднакви квоти за всички и еднакво правосъдие за всички. Затова общи приказки и конференции за Европа са безплодни. Едно заспало сицилианско или балканско село е доста по-различно от бляскавите катедрали, улици, магазини и библиотеки на това, което наричаме Европа. Затова Европа винаги ще бъде на кръстопът, но стремежът към нейната демократизация, към нейния стопански прогрес не може да бъде диктуван от един център, пък бил той и Брюксел.
Сега инвазията на мигрантите определя кръстопътя. Хората са прави, когато казват: "Дядо ми е работил за благополучието на тази страна и не може да дойде след 150 години някой, който да се ползва от благата и да определя правилата". Но да не си затваряме очите, че наред с другите проблеми Европа се задъхва и от това, че колониалните инжекции, които получаваше в продължение на няколко века, вече са спрели или намаляват. Европа трябва да се справи сама, със своите ресурси и възможности, със своята идея да бъде особена географско-топографска формация. Когато си създал нещо на базата на бюрокрация, не може да го подобриш пак чрез бюрокрация. Всички тези мерцедески усмивки, ръкостискания, декларации - нима не е ясно, че това не работи? Нима не е ясно, че тероризмът няма да бъде спрян с празни приказки или с това, че вместо 1000 полицаи ще сложиш 2000 да пазят границите.
Според мен проблемът с бежанците е преекспониран, потопен в говорилня, в конференции, срещи и форуми, за да се отклони вниманието от дълбоките социални, етнически и религиозни причини за конфликта. Рано или късно и тази дандания ще мине. С какви последствия аз не знам. Но Европа не може да се самоизолира само защото над 2 милиона гладни и внедрени хора преминават през нейните граници. Нали смисълът на новото общество беше да няма граници? Къде отидоха високопарните слова за свободно движение на хора и пр.? Те изначално са били изкуствени, измислени. А сега се опитват да решават проблемите пак с изкуствени средства. А тези проблеми са загнездени в разграничението на богати и бедни. Не съм чул някой петролен магнат, ислямист и мюсюлманин, да се е взривил. Атентатите стават възможни заради едно отчаяние на дълбоките социални пропасти или поне на социалните контрасти, които правят хората уязвими и податливи на такива фанатични и варварски действия. Колкото повече конференции за мирно уреждане на един проблем има, толкова повече тези проблеми се увеличават. И се възпроизвеждат на още и още места. Не става с конференции, с декларации и споразумения. Става единствено с мерки срещу бедността и социалните неравенства. 

НАП подсеща за пропуски в декларациите

автор:Дума

visibility 1256

/ брой: 161

Над 8 млн. нови банкноти в обращение за 3 месеца

автор:Дума

visibility 1149

/ брой: 161

Газохранилищата на Европа запълнени на 90% предсрочно

автор:Дума

visibility 1110

/ брой: 161

Британското МВР с нови мерки за нелегалната миграция

автор:Дума

visibility 1180

/ брой: 161

Бум на домашното насилие в Испания

автор:Дума

visibility 1279

/ брой: 161

САЩ налагат нови санкции на Венецуела

автор:Дума

visibility 1212

/ брой: 161

Много баби, хилаво дете

автор:Мая Йовановска

visibility 1306

/ брой: 161

Крайно време

автор:Владимир Николов

visibility 1281

/ брой: 161

Едно време

/ брой: 161

Десният трезвеник и БСП

автор:Александър Симов

visibility 1341

/ брой: 161

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ