Злоупотребите с обезщетения за безработица са около 100 млн. лв годишно
/ брой: 80
"Злоупотребите с обезщетения за безработица в чужбина се оценяват на около 100 млн. лв. годишно. При бюджет на фонда около 500 млн. лв. годишно, това означава, че 20% отиват за плащане на обезщетения в максимален размер", това обяви служебният социален министър Ивайло Иванов на заседание на Тристранния съвет за социално сътрудничество. По думите му за 2023 г. общо 5218 души са получили пари като безработни, като 4663 от тях са хора, чиято последна работа е била в чужбина. Една трета от тях в областите Благоевгради Търговище.
С промените в наредбата се въвежда изрична забрана на основание да се изисква от гражданите да предоставят удостоверителни документи за доказване пред административен орган на факти и обстоятелства, които са налични в регистри. Административните органи следва да извършват служебна проверка в съответния регистър.
Предвидена е възможност при подаване на заявление за изплащане на неполучено парично обезщетение за безработица от наследници на починалия правоимащ, те да представят удостоверение за наследници и само ако не са го представили, документът се изисква служебно от НОИ. Единствено Асоциацията на индустриалния капитал в България се обяви против предложените промени в наредбата. Добрин Иванов, изпълнителен директор на АИКБ, поясни, че в България съществува законово установена практика, която води до източване на осигурителната система през обезщетенията за безработица.