ЕС започва да слага мито на украинския пчелен мед
Средно в общността от там влизат по 49 000 тона мед годишно, у нас отчитат сериозно увеличение на вноса
/ брой: 160
От вчера до 5 юни 2025 г. украинският мед, внасян в ЕС, ще се извършва в рамките на тарифната квота от задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия (DCFTA), която е в сила от 2016 г. между двете страни, се казва в съобщение на Европейската комисия.
Автоматичното повторно въвеждане на тази тарифна квота е резултат от ревизираните автономни търговски мерки, които са в сила от 6 юни 2024 г. Поправката на автономни мерки включват възможността за прилагане на т. нар. “аварийна спирачка” за седем селскостопански продукта. Тя се задейства автоматично, ако обемът на вноса достигне средния годишен внос, регистриран между 1 юли 2021 г. и 31 декември 2023 г. За меда това количество е средно 44 417,56 тона.
Според регламента след като тези обеми бъдат достигнати, Комисията разполага с 14 дни, за да въведе отново съответната тарифна квота от споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна. Тъй като вносът на мед от Украйна от началото на 2024 г. вече е над обемите, определени в тарифната квота, допълнителният внос ще бъде предмет на мита.
От 1 януари 2025 г. и до 5 юни 2025 г. ще бъде въведена нова тарифна квота, съответстваща на пет дванадесети от прага, определен за задействане на аварийната спирачка. За меда обемът на тази нова квота е 18 507,32 тона.
Вносът на украински мед в ЕС е доста стабилен през последните пет години, със средно около 49 000 тона годишно, става ясно от ЕК.
Според българските пчелари вносът на мед от Украйна е една от причините за ниските цени на меда у нас, както и за все по-сериозното свиване на пазарите на родната продукция.
Вече има задействана аварийна спирачка за вноса на яйца, захар, шрот, както и за вноса на овес от Украйна.
Въпреки това България иска от Европейската комисия да задейства защитен механизъм за българските производители на яйца заради наблюдаваните негативни пазарни тенденции в резултат на вноса от Украйна. Процедурата за подготовка на писмено искане към Комисията вече е започнала, съобщи служебният министър на земеделието Георги Тахов на среща с представители на Асоциацията на промишленото птицевъдство.
В момента и за яйцата действа защитен механизъм с тарифна квота, извън която се прилага мито по вноса на яйца от Украйна. Според официалната статистика за периода януари – юни 2024 г. се наблюдава сериозно увеличение на вноса на пресни кокоши яйца от Украйна спрямо същия период на миналата година.