16 Ноември 2024събота21:55 ч.

Разкриха основите на храм насред Августа Траяна

Управителят на провинция Тракия възхвалил цезарите Галерий и Флавий

/ брой: 179

автор:Христо Христов

visibility 3854

Основи на монументален храм, построен през ІІІ в. от н.е. насред резервата "Августа Траяна" (на улица "Митрополит Методи Кусев" 55) откри археоложката Мария Камишева от Старозагорския исторически музей. За огромните квадри, издялани от местен камък, и добивания от кариера край Чирпан брегча се знаело още от 2004 г., когато спасителни разкопки е извършвал екип на археолога Красимир Калчев. Тогава са разкрити основи на раннохристиянска базилика, която е била буквално долепена до далеч по-стария храм, ползван за култа към римските императори. Ясно личат отворите, в които са били поставяни метални скоби, заливани впоследствие с разтопен метал.
В непосредствена близост до стените на съоръжението са намерени каменни плочи с надписи, два от които са разчетени от специалиста по епиграфика от СУ "Св. Климент Охридски" Николай Шаранков. Цялостно запазеният гласи: "На първия сред младежите Галерий Валерий Максимиан, най-знатен цезар, издигна Емилий Александър, пресъвършен мъж, управител на провинция Тракия, отдаден на неговата божественост и величие." Аналогично звучи и разбитият на три отломки надпис, посветен на Флавий Валерий Констанций. Галерий и Флавий са били част от ръководството на първата тетрархия на Римската империя, а Емилий Александър е управлявал провинция Тракия от центъра във Филипопол (Пловдив), припомня Мария Камишева. Галерий Максимиан е родом от околностите на Сердика.
Предстои разчитането на третия надпис, който е върху част от архитрава, стоящ под фронтона над входа на храма. Запазена е и голяма част от фронтона с изобразен на него щит. Личат и местата, където са били закрепвани златните или сребърни апликации. В по-късен период монументалният храм е бил използван като водохранилище. Досега името на провинциалния управител Емилий Александър е срещано само веднъж, върху колона, намерена при разкопки в Асеновград. Специалистите са категорични, че надписите са поставени във връзка с посещението му в Августа Траяна. 4-5 десетилетия по-късно градът пада под ударите на готите и постепенно залязва докъм средата на Средновековието, когато се възражда. Мария Камишева не изключва в близост до императорския храм да се появи и антична мозайка. Преди няколко години тя и колегата й Димитър Янков разкриха недалеко от сегашния обект уникална мозайка с изображенията на Дионисиево шествие, която предстои да бъде експонирана до две седмици насред античното ниво на музея в Стара Загора. Разкопките се финансират от частен инвеститор, на терена предстои да бъде изградена двуетажна къща.

Археоложката Мария Камишева показва цялостно запазения надпис в прослава на цезаря Галерий Валерий Максимиан
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ