16 Ноември 2024събота23:11 ч.

Прехвалени програми има, добри резултати няма

Най-големият бич за гражданите у нас сега е безработицата

/ брой: 186

автор:Йордан Съев

visibility 2167

Сегашното правителство пое управлението на сляпо, т.е. то разчиташе, че има бюджетни пари, а после обяви, че хазната е празна. Компетентните органи и най-вече Сметната палата не са се произнесли окончателно със становище по този въпрос. Въпреки това премиерът и министрите му упорито твърдят, че парите са похарчени предсрочно. Предишните управляващи пък твърдят, че е оставено добро финансово наследство. Пълната истина едва ли ще се установи.
На този фон сегашното правителство прогласява, че се справя успешно с наследената ситуация. Още през ноември бюджетният дефицит е преодолян, през декември хазната вече е на плюс, а през януари ще има значителен прираст. Оповестява се, че са размразени плащанията по повечето от еврофондовете и вече

може с пълни шепи да черпим пари

за нуждите на инфраструктурата и за субсидиране на селското стопанство. Борави се с цифри от порядка на стотици милиони евро. Поради това се създава впечатление, че над България се изсипва рогът на изобилието и по този начин се решават всякакви проблеми. Най-после и ние като страна - членка на ЕС, ще изпитаме благотворното влияние от присъединяването към общността.
Ако всичко това е вярно, у нас ще настъпи дългоочакваният бизнес рай. В интерес на истината има и такива случаи. Фермер от Добруджа, който обработва 25 хил. дка, е получил от фонд "Земеделие" нисколихвен кредит в размер на 1 млн. лв., с парите от който е купил трактори, комбайни и друга техника. Има още 4-5 такива случаи. В същото време 3000 души безуспешно кандидатстват за същите привилегии. Като не ги получават, те ликвидират стопанствата си. През 2009 г. на кланиците са продадени 36 хил. крави и 250 хил. свине, а фермите са закрити. За една година с по-малко са 80 стопанства за отглеждане на птици и 180 селскостопански предприятия за производство на плодове и зеленчуци (голяма част от тях са местни кооперации).

Пустеещата (необработваема) земя

извън Тракия и Добруджа е над 50%. Потреблението е замряло и за да поддържат оборота, производителите свалят цените. Търговците обаче ги поддържат високи и при това удрят в грамажа. Освен това се внасят нискокачествени продукти от Турция, Китай, Индия и други страни, които се продават по-евтино, но са с ниска потребителна стойност, а някои от тях са дори вредни за здравето. Запазва се мнополът на снабдителите с електричество, топлоенергия, вода, градски транспорт и извозване на смет, поради което извършващите тези дейности непрекъснто рекетират обществото с искане за по-високи цени. Данък сгради расте, но без ангажимент от тези, които го събират, да подобряват инфраструктурата и благоустрояването. Няма достатъчно места в детските градини и ясли, въпреки че таксите се повишват, а училища и болници в малките селища се закриват.
Базата за масов спорт, от който се създават таланти, всъщност не съществува. Така обявените награди за олимпийски шампион на зимните игри във Ванкувър и другите за почетно класиране ще останат неполучени. За летните игри в Лондон през 2012 г. и на четвърт милион да се вдигне премията, няма да има адресант. А иначе спортът е поле, на което се дава възможност да се издига престижът на една държава. Вдигането на знамето на страната на олимпийски игри носи високо признание за нейния авторитет, а ако се стигне и до изпълнение на химна, това е върховно изживяване за спортиста и за неговите сънародници. Спомняме се онези звездни мигове, когато на олимпиадите в Москва и Сеул през 2-3 дни на пилоните се издигаше българският трибагреник, а често той беше и над всички. Помним лятото на 1994 г., когато футболстите ни за малко не стигнаха до финала на световното първенство.
Но да се върнем към днешното състояние на програмите, които сега се фабрикуват. Общо взето, те са добре теоретически обосновани, а някои от тях са и финансово обезпечени. Почти единственият им недостатък е, че с тях не се постига ефективност в обществен мащаб. В здравеопазването се предвиждат три стълба на осигуряване, всеки от които е платен, но без гаранция за получаване на качествени услуги, за които не трябва да се плаща допълнително. Иначе с пари от джоба на потребителите и сега има добри резултати. Фирми, които имат възможност

да внасят 20% допълнително върху заплатите

на служителите си, получават за тях някои качествени здравни услуги. Разбира се, и в това отношение се стига до злоупотреби, защото за най-скъпи операции и специализирано лечение дори и при направени вноски се иска допълнително заплащане. (Ситуацията прилича на системата за застраховане на автомобилите, при която се плащат дребните щети, но не и едрите.) По този въпрос американският президент Барак Обама има свое мнение. Той смята, че от бюджета трябва да се отпуснат 300 млрд. дол., за да се осигури здравното осигуряване и съответно медицинската помощ за всички, които се нуждаят от здравни услуги.
Аз мисля, че когато особено Путин си определя геополитиката, тогава и "Газпром" са му малки. Най-големият бич за гражданите у нас сега е безработицата. В някои райони и селища тя достига и дори надхвърля 80%. Такова нещо в България не е имало никога. По времето на голямата икономическа криза безработицата у нас е била 15% за частните предприятия, а за държавните нулева. Днешните управляващи се оправдават, че в условията на пазарна икономика

заетостта се определя от частния бизнес

В същото време президентът на САЩ, които са страната с най-свободна пазарна икономика, иска спешно от министрите и от сенаторите да му се представи проект за увеличаване на работните места. Така че и Бойко Борисов трябва да тропне на масата и до поиска същото от своите министри и депутати, а не да си измиват ръцете с фиктивни програми. Оказва се, че хем има 30 млн. евро по програмата "Човешки ресурси", хем няма пари за поне 10 хил. лични асистенти за инвалидите, издръжката на които струва по-малко от 1 млн. лв. Да оставим настрана, че нуждаещите се от лични асистенти са поне 50 хил. души.
Няма съществен резултат по отношение подобряването на състоянието на доходите на работещи и пенсионери. Минималната работна заплата се запазва на 240 лв. (тя също е облагаема, така че нетната е 216 лв., а след приспадане на осигуровките стига до 187 лв.). Минималната пенсия за трудов стаж и възраст е 138 лв, като само на тези, които я получават, и на останалите с до 200 лв. дадоха по 25 лв. добавка за Нова година. Социалната помощ за хората без доходи е 65 лв., но някои са лишени дори и от нея. Младите хора, завършили средно и висше образавоние, които не са си намерили работа, са без здравни и социални осигуровки, а те са 270 хиляди. Но въпреки че са без доходи, за да получат права на здравноосигурени, трябва да внесат по сметката на НЗОК 350 лв.
Малък щрих - в сайта си Гергана Павлова, на 31 г., неомъжена, пише следното: "Живея в наследено от баба ми двустайно жилище. Имам висше образование, но въпреки че непрекъснато изпращам послания по обяви за работа, нямам положителни отговори. Слава богу, имам покрив, но нямам пари да си плащам сметките за ток, вода, телефон, интернет и всичко останало. Всеки месец съм принудена да прося пари от родителите си, които са пенсионери. През март ще ми дойде сметката за данък сгради и такса смет, която не знам как ще платя. Една моя приятелка, която беше изпаднала в същото състояние, отиде в Холандия и сега си изкарва прехраната като проститутка. Докарва си по 50-60 евро на ден и казва, че може да ме уреди и аз да получавам по толкова."
В същото време един мой съученик две години преди да достигне пенсионна взраст, го съкратили от БАН, защото орязали бюджета на синодалните старци. Друг наш съученик, който има охранителна фирма, му предлага работа като нощен пазач на строителен обект. Ако приеме, а той май няма друга алтернатива, старши научен сътрудник (това се равнява на професор), ще прекарва нощите си във фургон, за да доживее до пенсия.
Какво трябва да се направи? Както вече казахме, премиерът да тропне по масата и да поиска до две седмици на бюрото му да бъде сложена

ефективна програма за трудова заетост

С нея трябва да се спре нарастващата безработица и най-късно до два-три месеца да се разкрият поне 170 хиляди работни места. Това е напълно възможно. При корпоративен данък от 10% и намаляване на осигуровките с 2% крупни фирми като ЧЕЗ, Е он, "Софийска вода", Вивател, Мобиком, Глобул, Лукойл, Овъргаз и още много други отчитат печалба от над 100 млн. лв. годишно, а шефовете им получават фантастични заплати от порядъка на 35-40 хил. лв. месечно. При това положение е редно да се приеме закон, според който 70% от печалбата да се насочи към разкриването на нови работни места.
Възлагането на обществени поръчки трябва да се постави под най-строг контрол. Когато те са предмет на общински търгове, трябва да се одобряват от атестационна комисия, която да елиминира конфликта на интереси. Друга такава комисия трябва да контролира държавните поръчки. И двете да са с възможност за апелация до парламентарните комисии, подобно на сенатските в САЩ, на Райхстага в Германия и в други страни.
За хората в бедстващо положение трбява да се създадат десетки социални фондове. В тях да се набират средства от приватизация, дарителство и ако те се окажат недостатъчни - от бюджета, фискалния и валутния резерв. Парите от Сребърния фонд да се размразят и с тях да се индексират пенсиите.
Наскоро имах среща с изпълнителния директор на Агенцията за хората с увреждания. Той ми каза, че го е посетил негов колега от Швеция, който като се запознал при какви условия живеят инвалидите у нас, споделил, че би предпочел да се самоубие, вместо да влачи жалко съществувание. В неговата страна за хората с увреждания се отделят 260 млн. евро (приравнени в шведски крони), с които се обслужват 350 хил. инвалиди. В България за 850 хил. хора с увреждания бюджетът отделя 3,4 млн. лв. (1,7 млн. евро). Ако се прекратят военните мисии в чужбина, за които харчим по 800 млн. лв., с тези пари може да се осигури по-добро състояние на инвалиди и други нуждаещи се от грижи и подпомагане.
Вместо това се предлагат реформи, с които проблемите се задълбочават още повече. Една от тях е в здравеопазването. То и сега е скъпо - като се почне от най-дребното нещо, че за рецепта и направление от личния лекар се плаща 2,40 лв., за болничен лист - 7,20 лв., и се стигне до скъпите операции, които достигат и 10 хил. лв. И днес качественото лечение е достъпно само за тези, които могат да го платят с много пари, а другите са аут от него. Алтернативата за тях е среща със свети Петър. С новата реформа пътят до него ще се съкрати още повече.
Има обаче и друг вариант - хората да се обединят в защита на своите интереси. В Гърция вече го правят, макар и по начин, с който нарушават международни правила. Но когато ножът е опрял до гърлото, това не се решава с кабинетни програми, а трябват действия, които да водят до реални добри резултати.

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ