"Копринка" пое ехото на Бузлуджа
Над 10 000 приятели на Русия се събраха за седми път край бившия язовир "Георги Димитров", за да си кажат, че "не се гаси туй, що не гасне"
/ брой: 210
Като своеобразно ехо от Историческата поляна под връх Бузлуджа отекнаха в събота аплодисментите от брега на язовир "Копринка", когато председателят на националното движение "Русофили" Николай Малинов прочете предложение от публиката за мото на седмото издание на събора на приятелите на Русия: "Не се гаси туй, що не гасне!". След като утихнаха овациите издателят на ДУМА уточни, че идеята всъщност е на габровлията Велко Денев, който не криел привързаността си към ГЕРБ. "Най-после да дойде нещо и от управляващите, което да предизвиква не иронични усмивки, а аплодисменти!", засмя се Малинов и припомни, че движение "Русофили" се зароди преди години като своеобразна реакция на опитите да бъде отречена цяла епоха от историята на България. Епоха, в която над 250 000 българи работеха рамо до рамо с хората от съветските републики, в която за 27 години само от Коми АССР България получи близо 28 млн. куб.м дървесина, а в съвместното дърводобивно производство там бяха инвестирани почти 300 млн. щ.д.
Само през т.г. активистите на движение "Русофили" са подпомогнали да бъдат оборудвани 45 кабинета за обучение на руски език, под печат е каталог с пълно описание на съветските паметници у нас, който ще излезе с предговор от лидера на БСП Сергей Станишев, продължава усилената работа за откриване на Руски университет, резюмира неафишираната досега дейност на организацията Малинов.
Да не забравяме цената, която съветските народи заплатиха, за да бъде извоювана победата над хитлерофашизма, да не загърбваме ролята на родната антифашистка съпротива, призова в приветствието си президентът Георги Първанов, под чийто патронаж традиицонно премина и тазгодишната проява край язовир "Копринка". За да поздравят организаторите и за да напомнят, че страниците на миналото не бива да бъдат затваряни, без да се прочетат внимателно, на сцената се качиха представителни делегации от столицата на Коми - Сиктивкар, и Москва. Прочувствено стихотворение прочете зам.-председателят на "Приятели на Русия", вицеадмирал Кир Лемзенко. Заслужени аплодисменти събраха почетният председател на "Русофили" Енчо Москов и кметът на града домакин Казанлък Стефан Дамянов.
Един до друг застанаха иначе спорещи в публичното пространство представители на леви партии и движения, които се обединиха в извода: "Асфалтовият път към Европа не преминава през буренясващите пътеки на дружбата с Русия!" Изрече го старият герой на социалистическия труд Милко Стоянов от казанлъшкото с. Дъбово, който получил званието за 16-годишен труд по различни обекти в Коми. "Тия, дето сега приказват за Европа като за някаква майка хранилница, не е лошо от време на време да попрочитат и по нещичко от миналото. Щото тогава нямаше гладни пенсионери и всеки можеше да се лекува, а не да мре по опашките за направление...", сподели 76-годишният мъж, който бе довел и внуците си.
"Кой каквото ще да говори, ние, дето сме работили почти двайсет години в строителството по Съюза, знаем едно - без тая страна България нямаше да е същата. Сега да има начин, пак ще отида там, ама остарях вече и мога само акъл да давам на по-младите...", отсече и строителят Георги Янчин, приседнал под табелка с надпис, че дири някой от близо 300-те си бригадири, с които е работил през периода 1970-1977 г. в Старий Оскол.
Докато на сцената се изреждаха десетки състави от кажи-речи цялата страна, край местата с димящи скари и изстудена бира шетаха възрастни мъже и жени и ту тук-ту там се чуваха възторжени възгласи: "А, бе, наборе, ти ли си?!" и "Помниш ли, когато в тайгата..."
Отпиваха се глътки изстудена домашна ракия, разстилаха се шарени месали, изваждаха се салати и мезета, а най-малките - внуци и правнуци на някогашните зидари, мазачи, кофражисти, дървосекачи и шофьори на тежки камиони лакомо похапваха захарен памук, турска баклава и локум или захаросани ябълки.
"Пълни ми се душата, когато дойда на тоя събор, да има начин да не си тръгвам...", изрече с умиление ветеранката в телевизионната ни режисура Нушка Григорова, която и т.г. се грижеше за програмата и подкачи водещия Венци Мартинов, че нямал късмета на колегата си Шкумбата да стане дипломат отвъд Океана. "Е, аз съм за по-висок пост, како Нушке, не ме устройва почетен консул...", върна топката шоуменът и се зарече да черпи опит за бъдеща си кариера от Бисер Киров, който в този момент обясняваше на почетния председател на "Русофили" Енчо Москов, че тази есен по скромните му пресмятания имало двойно повече хора край сцената, а странно защо името му липсвало сред изпълнителите.
Докато течеше веселието, млади момчета и момичета реализираха благотворителна кампания за набиране на средства, които да подпомогнат лечението на изпадналата в кома след тежка катастрофа през май т.г. абитуриентка от Хасково Ирина Мишонова. Със своя лепта се включиха гостите от група "Душа", а казанлъчани от "Грамофон" изразиха готовност да изнесат концерт в подкрепа на каузата.