Законови промени осигуряват заетост на хората с увреждания
95 на сто е безработицата сред българите с намалена трудоспособност
/ брой: 193
С промени в Закона за обществените поръчки ще се осигури работа на предприятията, в които работят лица с намалена трудоспособност, убедена е вицепремиерът Даниела Бобева. В МС тя разговаря вчера с национално представителните организации на хората с увреждания във връзка с предложенията за промени в Закона за обществените поръчки. В срещата участваха представители на МТСП и на Агенцията по обществени поръчки.
Предложенията за промени са почти готови и ще се разглеждат в заседание на МС още следващата седмица. Очакваме и парламентът бързо да се произнесе, каза Бобева. С промени в чл. 16 на ЗОП, в който се урежда участието на предприятията на хората с увреждания, възложителите ще се задължат да приемат оферти само от такива специализирани фирми. Няма да имат право да участват като изпълнители други лица, освен ако първата процедура е неуспешна. Нормативната база сега позволява и на други да подават оферти за реализиране на стоки и услуги по специалния списък, одобряван всяка година от МС, каза Георги Йончев, държавен експерт в МС.
Специализираните предприятия са поемали малка част от обществените поръчки, сочи статистиката. През 2008 г. са били обявени 25 процедури, а от началото на 2013 г. само 5. Това показва, че има незначителен брой обществени поръчки, в които участват специализираните предприятия. По-неблагоприятни са данните, като се вземе предвид общата сума по договорите, каза вицепремиерът Бобева и добави, че през 2008 г. сключените договори са били за 14 млн. лв., а за 2013 са за едва 458 000 лв.
Обществените поръчки са икономическата и хранителна среда, в която могат да се развиват специализираните предприятия не само в България, а и по целия свят. Връщането към основополагащите идеи за социалната отговорност на обществото към хората с увреждания е добър знак, че в лицето на правителството можем да получим практическа реализация на онова, което е записано в конвенциите за правата на хората с увреждания и в директиви на ЕС, смята изпълнителният директор на Агенцията за хора с увреждания Минчо Коралски.
Председателят на Съюза на слепите в България Васил Долапчиев каза, че у нас има 200 000 - 220 000 хора с увреждания, при които безработицата е близо 95%. Само десетина хиляди души си намират работа, а това е значим национален капитал, който може да увеличава БВП, обясни Долапчиев. Необходимо е да се направи социалната политика по заетост, но без ролята на държавата тя е невъзможна, подчерта той.
От 129 предприятия, в които работят хора с намалена трудоспособност, само 26 са подали заявки за участие в конкусри по ЗОП, обяви главният секретар на Агенцията по обществени поръчки Иво Кацаров. Слабият интерес е резултат от ограниченията в сегашния ЗОП, смята вицепремиерът. Тя е убедена, че с предложените изменения в ЗОП голяма част от специализираните предприятия ще могат да заработят и да имат достъп до пазари.
Целите на предприетите изменения в ЗОП били да се подкрепят малките и средните предприятия и да се направи по-работещ механизмът на обществените поръчки, включително превенцията на корупционни практики, посочи Бобева. Тръгнахме с промени в три члена на ЗОП, а сега са 99. С този факт вицепремиерът илюстрира обществения интерес към поправките в този закон. Всичките предложения били от бизнес- и неправителствени организации, от министерства и ведомства, увери Даниела Бобева.