Творческа среща на двама художници
Галерия "Арте" събира отново Емил Попов и Станислав Памукчиев
/ брой: 213
С вернисаж на 9 ноември от 17.30 до 19.30 ч. столичната галерия "Арте" представя съвместната изложба на Емил Попов ("Ева" - скулптура) и Станислав Памукчиев ("Протоси" - живопис). Творбите ще може да се разгледат до 29 ноември в арт салона на ул. "Бузлуджа" 31.
Станислав Памукчиев
Настоящата изложба е своеобразно продължение на творческата среща на двамата автори от изложбата "Начала" преди пет години в галерия "Арте". Скулптурите, посветени на "Ева", и живописните платна от цикъла "Протоси" са обединени от общите същностни търсения на двамата знакови за българската визуална култура художници, приятели и съмишленици - проф. Емил Попов и проф. Станислав Памукчиев. Не е изненада за повечето от нас, че в изложбата взаимно се обогатяват противоположни подходи - алуминиеви или месингови скулптури в противовес на картини - обекти с въглен, с пепел и дори в цвят, разказва галеристката Гергана Борисова.
"Протоси" е нов цикъл от картини и рисунки, част от програмна ориентираност към изначални съдържания, които дълбинно ни определят и са първичната субстанция на духовната ни памет. Търся следите на тази памет в протосимволи и знакови обозначения - синтезиран образ, отговор на непонятното и необозримото.
Кръг, квадрат, кръг в квадрат, спирала, кръст като Тао или Анх, символи на безкрайността, на мъжкото и женското начало - направени с пепел, въглен, пръст, восък, обгорени и опушени, свидетелстват пътя на човека, на неговото духовно изкачване. Ние носим в своите дълбинни структури изначална архетипна памет за тези съдържания. Това е основанието и вълнението, чрез пластическата интерпретация на тези изображения да търся базисно, комуникативно поле за среща с другите", споделя Станислав Памукчиев.
"Откакто се знаем, търсим да изразим свои образи от дългото време, утаени някъде дълбоко, навътре, неотменно. По своя си начин всеки от нас в нашето днешно (време и място)", казва Емил Попов.
Във време, в което все по-трудно успяваме да се вгледаме в себе си, изложбата връща зрителя към изначалното, изостря сетивното, предизвиква желание за равносметка, задава въпроси... някои ще открият и отговори.