София извън "Топ 10" на най-добрите места за живеене
Огромна е икономическата пропаст между големите общини и останалите, отчита анкета на агенция "ЕСТАТ"
/ брой: 234
София вече е извън десетката в класация за най-добрия град за живеене, отчита проучване на социологическа агенция "ЕСТАТ". Столицата заема незавидното 17 място, а оценката е дадена от жителите й по време на телефонна анкета от 2010 г. досега. Според изследването близо 60% от хората не считат, че София е добро място за живеене. Анкетата е проведена в 25 от най-големите български общини с изключение на Габрово и Благоевград. На дъното са Търговище, Видин и Ямбол, където 65 на сто от жителите не са доволни от начина на живот в градовете си. Първенци в класацията са Пловдив, Варна и Стара Загора, отчитат от "ЕСТАТ" и движение ДНЕС, по чиято инициатива е направено проучването.
По време на анкетата гражданите са били помолени да поставят и оценки на кметовете на населените си места. Най-слабо одобрение са получили четирима кметове, спечелили предишните избори за местна власт от квотата на ГЕРБ. Ямболският градоначалник Георги Славов, видинският Румен Видов и Йордан Лечков в Сливен са с еднакви оценки - 3,46. Светлин Танчев в Стара Загора е на последното място с 3,30. Техните общини са и с най-ниска осреднена оценка за работата на местната власт. Прави впечатление, че нито една от анкетираните общини не е оценила кмета си с отличен или дори с петица - оценката на българските градоначалници се върти около четворката. Масово българите не са доволни от политиците, които би трябвало да отстояват местните интереси, отчитат от "ЕСТАТ".
Най-спешните и важни за обществото въпроси съвсем очаквано са безработицата и ниските доходи, отчита статистиката. В 25 общини са посочили, че трябва да се работи повече в сферата на здравеопазването, като най-заинтересовани от проблема са Бургас - 17%, Пловдив - 15.9% и София - 13.5%. Инфраструктурата в Перник, Монтана, Силистра и Ловеч е оценена като проблем от едва един на всеки сто запитани души, докато водачи в тази негативна класация са Варна, Велико Търново и Сливен.
"Образува се голяма пропаст между няколко големи общини и останалите. Повечето от градовете в дълбоката провинция са едва ли не бедстващи територии, изолирани анклави, които се борят за собственото си оцеляване", алармира Иво Желев от "ЕСТАТ".