Слагат офшорките в отделен закон
2% от фирмите сега печелят 98 на сто от поръчките, затова ще подкрепим промените на кабинета в ЗОП, увери Сергей Станишев
/ брой: 200
Въпросът с участието на офшорни фирми в търгове по Закона за обществените поръчки (ЗОП) е сложен за разрешение, затова правителството ще го обмисля кардинално с нов закон за офшорките. Това обяви вицепремиерът с икономически ресор Даниела Бобева. Правните консултации, които органите приемат по отношение на публичните институции, ролята на подизпълнителя в обществените поръчки и правилника за приложение на измененията в ЗОП, в частта, регламентираща закупуването на лекарства, са предизвикали дебати на правителственото заседание вчера. Кабинетът е решил да забрани хора от екипа, подготвящ документацията, да участват в оценяването. Макар това да е масова практика в много страни от ЕС, са въведени ограничения. Такава е била и препоръката от БОРКОР поради възможни корупционни практики, посочи Бобева.
Приехме измененията в ЗОП, законът върви към парламента, чувам, че депутатите имат много идеи за промени, но правителството ще държи да се уредят проблемите на малките и средни предприятия с подизпълнителите и да ограничим корупционни практики, увери вицепремиерът.
Прозрачни процедури и възможност за участие на повече кандидати в тях предлага правителството с промените в Закона за обществените поръчки. 297 са предложенията, направени при общественото обсъждане на промените, като 40 от тях са от граждани.
Целите, които правителството си поставя с промените, могат да бъдат обобщени в няколко групи: радикалното намаляване на бюрократичната тежест върху кандидатите и участниците в процедурите за възлагане на обществени поръчки и избягване на ненужния формализъм, насърчаване на малките, средните и новосъздадените предприятия и премахването на изкуствените административни бариери пред участието им в обществените поръчки. Акцентира се върху статута на подизпълнителя, гарантирането на неговите права и защитата на интересите му. Прецизират се някои процедурни правила и се изясняват дефиниции, като целта е да се намали административната тежест върху бизнеса и субективизмът при оценяването.
Промените целят повишаване на капацитета на администрациите, прилагащи закона. Предлага се повишаване на правомощията и на отговорностите на Агенцията за обществени поръчки. Акцент има и при установяването на контрол не само върху прилагането на закона, но и върху изпълнението на сключените договори. За пълна публичност и прозрачност на дейностите по възлагане на обществени поръчки, както и по изпълнение и приключване на сключените договори, настоява МС като държи сметка за закрилата на труда.
Темата за по-равен достъп до обществени поръчки е много важна. В момента 2% от фирмите печелят 98% от поръчките и това не е нормално състояние. Ще подкрепим промени за по-голяма конкурентоспособност, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев вчера по повод одобрения на заседанието на МС проект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки.