Руската връзка на "дълбоката държава"
Случаят "Скрипал" е скалъпен, за да стартира хибридна война на Запада срещу Русия
/ брой: 54
Западът изфабрикува причина да нажежи още повече конфликта с Русия - дотам, че да я вкара едва ли не в графата "враг на цивилизацията". Общо взето, това е химическата формула на геополитическия случай "Скрипал". Това е изпадналият от играта двоен агент, който през 2006 г. бе осъден в Русия за шпионаж в полза на Великобритания, но през 2010 г. бе помилван и предаден на Лондон в замяна на 10 руски шпиони, задържани в САЩ.
Този извод най-убедително се откроява в декларацията на лидерите на четирите държави - Великобритания, САЩ, Франция и Германия. В нея Русия е обвинена, че е извършила "първата химическа атака на територията на Европа след Втората световна война. Това е атака срещу суверенитета на Великобритания... Това е заплаха за нашата обща безопасност", казва се в нея. Отделно британското външно министерство пусна видеоклип за промиване на мозъците, в който се тръби, че "Русия се стреми да подкопае световния ред". Някои руски медии коментираха, че това извежда конфронтация между Запада и Русия на ново, много по-сериозно равнище.
Всъщност с тази си декларация "четиримата големи", без да усетят, са стъпили в капана на продукта, изфабрикуван от тях самите. Образно казано, поставили са каруцата пред коня, който трябва да бъде теглен от нея. Те можеха да изчакат становището на специализираната Организация за забрана на химическото оръжие (ОЗХО) и тогава вече да сипят такива мрачни оценки. Не че ОЗХО е кристално неуязвима откъм политически натиск, но върху "четирима големи" пада съмнението,
че са й връчили геополитическа поръчка
изпреварвайки нейното становище. А поръчката е Путинова Русия да бъде сатанизирана като виновна, без да се е провинила.
Притежава ли тя наистина забранения боен нервно-паралитичен газ "Навичок" ("Новак"), тя ли го е задействала срещу Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия и изобщо с такъв ли газ са поразени те двамата? Първоначално британските медии писаха, позовавайки се на спецслужбите, че "новакът" се намирал в куфара на дъщерята и багажът е трябвало да бъде разопакован в дома на Скрипал в Солсбъри. Съобщаваше се също, че с него са могли да бъдат напоени дрехите, подаръци или козметиката на Юлия. Ето как руският к.б.н. и експерт по биологическото оръжие Иля Духовлинов контрира този момент пред "Взгляд": "Това жълтовато вещество има много остра химическа миризма, ето защо всички разсъждения, че то е можело незабележимо да бъде сипано, впръснато, изсипано изглеждат крайно странни. Човек може да почувства това вещество мигновено, толкова остра миризма има то." Според Игор Никулин, който е бивш член на комисията на ООН за химическото и биологическото оръжие, "багажната версия" е несъстоятелна, защото това означава, че "навичокът" е трябвало да бъде транспортиран в самолета. Но 4-часовият полет "задължително би отровил целия самолет или пък самата Юлия Скрипал би се отровила в жилището си в Москва", ако "новакът" по някакъв начин й е бил подхвърлен още там. По думите му само два грама от свръхтоксичния газ може да убият до 500 души.
Бившият инспектор на ООН в Ирак Антон Уткин, също специалист по химическо оръжие, не изключва възможността веществото да е било сложено в куфара или вещите на Юлия Скрипал, но вече на територията на Великобритания. Тя е пристигнала на Острова на 3 март, а заедно с баща си е загубила съзнание на следващия ден. "Въпросът е как те цяло денонощие са били напълно здрави? Защо цяло денонощие никой не е бил заразен? Докато полицаят, дошъл на местопрестъплението, е получил поражения за няколко минути или дори секунди", забелязал е Уткин, цитиран от РБК.
В тази връзка Игор Никулин допуска версията за контролирано отравяне. За това според него свидетелства фактът, че никой от пострадалите не е умрял, макар да е попаднал под въздействието на толкова свръхтоксичен "новак" - нито Скрипалови, нито другите потърпевши. "Значи навреме са им били антидот, значи този процес е бил контролиран."
Накрая ето как Иля Духовлинов доказва несъстоятелността на обвиненията на Тереза Мей и Запада, че отровата е руска: "Най-главното е ето какво. За да могат британските специалисти с пълна сигурност да установят, че този газ е именно "Навичок", а не някой друг, те задължително трябва да имат така наречения контролен стандарт. За да се докаже, че това е същото съединение, то трябва да бъде сравнено със съответния стандарт. Щом те казват, че този газ е "Навичок", то те априори разполагат със стандарта на това вещество. Значи имат колекция и формула. Това е най-важният момент в цялата тази история. Казано иначе, ако Британия е толкова убедена, че това е газ "Начивок", то тя има химическата му формула, негови образци и може да го произвежда."
А на 12 км от Солсбъри се намира военната химическа лаборатория в Портън Даун. Впрочем на 15 март постоянният руски представител в ОЗХО Александър Шулгин заяви, че
Великобритания и САЩ са се занимавали с разработката на "новака"
Завчера се появи и друга версия. Скрипалови били отровени от прахообразно вещество, сипано в климатика на колата. И в съобщенията вече не се споменаваше "Навичок". Проверявани били ресторант и пъбът, в който те били, отцепена е част от гробищата с гроба и на жена му. Дали разследването вече не се лута и не търси под вола теле, за да "намери" руската следа?
И още едно съображение. След смъртоносното отравяне на Александър Литвиненко във Великобритания през 2006 г. бяха разпространени негови снимки от болничното легло. Защо вече трета седмица няма снимка на Скрипалови? И защо руски дипломати не са допуснати поне да го зърнат в леглото?
Обвинението, че Русия е извършила "първата химическа атака на територията на Европа след Втората световна война", издиша и от най-общи съображения за въпросния газ и химическите оръжия. В руски и чужди медии вече бе посочено, че Кремъл нямал интерес от ликвидирането на Сергей Скрипал, защото не го е възприемал като заплаха за руската сигурност - отдавна бил бита карта.
По официални данни е известно, че в съветската епоха "навичокът" се е произвеждал в узбекистанския гард Нурус. След съветския разпад всички разработки са останали във вече независимия Узекисатн. През 1992 г. заводът в Нукус е бил ликвидиран, като с обезвреждането на токсичното оръжие се занимавали представители на САЩ. Но да се проследи последвалото разпространение на материалите и технологията на производство е твърде сложно, призна Игор Никулин. Те са могли да попаднат в немалко бивши съветски републики.
Показателни данни разкри един от създателите на "Навичок", 83-годишният Вил Мирзаянов. След 30-годишна работа в съветски държавен институт по органична химия той забягва в САЩ през 1995 г., където живее до ден днешен. Той пръв разкри за съществуването на такъв клас химическо оръжие. В интервютата си постоянно изтъкваше, че Русия стояла зад случая "Срипал". В същото време добави, че в книгата си "Държавни тайни", публикувана през 2007 г., е описал формулите на "новака". Според него това е другата възможност някой да се е докопал до формулата и до създаването на оръжието.
Фактически той допуска, че това може да не е Русия
Според специалистите "новакът" може да се направи лесно, но не и от любители и не в домашни условия. Все пак за него трябват най-малко специални защитни костюми и други средства и апаратура. Но за една химическа лаборатория на средно ниво е напълно по силите. Колкото руска, такава лаборатория може да бъде всяка друга.
Съмнения в обвиненията на Лондон са изразени и в самата Великобритания - вестник "Гардиън" им посвети цяла статия под заглавието: "Твърдението на Великобритания е под въпрос: съмнения за произхода на "Навичок". Тя се позовава и на социалните мрежи, в които също се твърди, че оръжието е могло да дойде от други бивши съветски републики, като Узбекистан, Казахстан или Украйна, или дори от недържавни структури, нищо чудно и престъпни. "Годините след падането на Берлинската стена бяха хаотични. От лаборатории за създаване на химическо оръжие и от складовете по целия Съветски съюз се махаха служители, на които повече не се плащаше. Безопасността практически не бе осигурена и обектите станаха достъпни за криминалните групировки или разочарования персонал, който се стремеше да си добави нещо към заплатата", пише "Гардиън".
"Може ли някой да е изнесъл нещо контрабандно? Не изключвам такава възможност, особено ако това е неголямо количество и като се има предвид колко слаба е била безопасността в руските химически обекти в началото на 90-те години", твърди експертката по биологическо и химическо оръжие Еми Смитсън.
В статията се цитира и бившият британски посланик в Узбекисатн Крейг Мъри, който е посещавал обекта в Нурус и потвърди, че той е бил демонтиран с помощта на САЩ. Дипломатът е един от тези, които се отнасят скептично към обвиненията на своето правителство. В блога си той написа: "Същите лица, които ни уверяваха, че Садам Хюсеин има оръжие за масово поразяване, сега ни уверяват, че Владимир Путин използва нервно-паралитичните вещества "Навичок" за нападение срещу лица на британска земя." Впрочем Крейг Мъри разкри, че върху служители от лаборатория в Портън Даун е бил оказван натиск да лансират правителствената версия за Скрипал.
В статията се припомня случаят от 1995 г., когато руски бизнесмен и секретарката му бяха ликвидирани с помощта от "новака", пъхнат в телефонната слушалка. А отровата под формата на подарък в опаковка е била продадена чрез посредници от служител на държавна химическа лаборатория, за да си изплати дълговете. Впрочем същият случай бе разказан и от Мирзаянов в едно от интервютата му.
Ако "новакът" е стигнал до Скрипалови контрабандно и заради постсъветския бардак, Путин ли трябва да бъде нарочен за враг? И нашата първа дипломатка да се хвърля сред първите на шията на една скалъпена версия.
Твърдения за атака срещу британския суверенитет олекват и от най-общи логически и политически доводи. Дори и Западът признава, че руското разузнаване е на ниво. Ако отравянето на Скрипалови е дело на Москва, би ли тогава
тя оставила толкова силно вонящи следи, водещи към нея
Би ли оставил следи и в ресторанта, пъба, на гробищата, изобщо на толкова много места. Как да не възкликнеш "Елементарно, Уотсън".
Освен това Западът е взел вече на мушка Русия заради намеса в изборите и вътрешните му работи. Макар и тази намеса да е изфабрикувана, тя все пак носи главоболия и щети на Русия. Логичният въпрос е защо му е на Путин тогава да сервира на Запада още една причина за изостряне на главоболията и за утежняване на щетите? И да поставя едва ли не на риск световното по футбол в страната му. Самият той потвърди този довод вече след триумфалната му изборна победа. Ясно е също, че Лондон не е свалил всичките си карти срещу Москва и досегашните му действия са измамно леки - те са само началото на мащабна хибридна война срещу Русия, която дано не стигне и до оръжията. Излиза, че Путин е целял да бъде натикана страната му в серия от враждебни действия срещу нея.
Има и друг довод. Заради Ирак имаме всички основания да не вярваме в оценките, доводите и изобщо умствения потенциал, плюс и морала на Великобритания и Запада като цяло. Путин да бъде нарочван като Саддам Хюсеин, за когото целият свят разбра, че не е имал химически оръжия, е направо
протрита от употреба и закърпена как да е геополитика.
На такава политика дори тийнейджърът не може да ахне "колко е яко". На Запада не може да му вярваме и заради Украйна (четвърта година той скалъпва делото за сваления над Донбас малайзийски самолет), заради Сирия, Либия, Йемен. Той носи конфликти, как да приемеш такъв тип мотивация, приоритети и ценностите му, включително и по случая "Скрипал".
Логично е да се запитаме кой зад кулисите дърпа конците на руската следа. Най-напред тук личи чисто британската ръка. И въпросът не е само в отклоняването на вниманието от някои злободневни проблеми като разкритата педофилска мрежа от мигранти, за чието съществуване държавата си е затваряла очите от политкоректност - от страх да не я обвинят в ксенофобия. Проблемът е, че Обединеното кралство изпада в нещо като исторически гърч от Брекзита. Става ясно, че за напускането на ЕС ще трябва да плати най-малко 50 млрд. долара (по други оценки до 104 млрд.), като плащането ще се проточи до 2064 г. Много британци смятат, че цената на самостоятелността е непоносимо висока. Но и това не е най-страшното. Проблемът е, че на глобалната борса (колкото финансово-икономическа, толкова и политическа) Брекзитът ще срине котировките на Великобритания до убийствено ниво - нищо, че тя остава в НАТО. А с това не може да се съгласят нито лондонското Сити, нито значителната част от политическата върхушка. Нито пък "дълбоката държава" в САЩ, на която европейски Лондон й е необходим, за да държи на по-къса верижка ЕС. На Острова отдавна се ширят настроения за прегласуване на Брекзита. И според споделяни вече версии скроява се серия от събития, които да доведат в крайна сметка до антиБрекзит.
Близо до ума е, че скалъпването на руската химическа атака срещу суверенитета на Великобритания е стартът на тази серия. "Нападната" Великобритания трябва да бъде защитена пълноценно не само от атлантическата, но и с евросолидарността. С Брекзита това трудно би станало. И най-вероятно поредното заседание на Европейския съвет тази седмица ще изрецитира "заявлението на четиримата".
Британската следа има и друг аспект. Руски медии се позоваха на военния психолог от САЩ Скот Бенет, според когото случаят "Скрипал" е идея на британското разузнаване, което е работило заедно с ЦРУ, за да сплаши Русия, да закрие руския канал и да оправдае участието на Великобритания във войните в Йемен, Сирия и Украйна.
Зад случая "Скрипал" обаче личи и американската ръка
Той се разигра в момент, когато Русия отбеляза пореден успех в Сирия - предотвратяване на провокация с химическо оръжие от "умерените ислямисти" със знанието на САЩ, извеждането на цивилното население от анклава Източна Гута и бойните успехи на сирийската армия там. Разигра се също, след като разследването на руската връзка в американските избори заудря на камък, а и в САЩ конгресмени призоваха да се преговаря с Путин, след като той показа новите руски оръжия. Изобщо има основания да смятаме, че "Скрипал" е употребен, за да се дискредитира Русия и Путин не само заради Сирия, но и заради Украйна, влиянието й по света и изобщо заради независимата й политика, каквато още следват Китай и Индия. В този смисъл не е излишно да се предположи, че "Скрипал" е предупреждение и за тези две държави.
Има основания също да смятаме, че това е началото на мащабна хибридна война, чиято цел е Русия да бъде поставена на колене в интерес на "дълбоката държава", на англосаксонския финансов капитал и фигури като Сорос. Вече са огласени какви икономически мерки срещу Русия ще се вземат, което говори за икономическа война.
Освен това Великобритания вече поиска случаят да се разгледа в Съвета за сигурност на ООН, което даде повод на източници в руския Съвет на федерацията (или горната камара на парламента) да кажат, че е започнала операция за изваждането на Русия от Съвета, за да може Западът по-лесно да си налага решенията над света. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг вече заяви, че алиансът ще трябва да преразгледа позицията си към Русия, която означава да я втвърди, след появилите се крехки кълнове на спад на конфронтацията.
Всъщност антируският коз бе свален от "дълбоката държава" в САЩ, където конгресмени настояваха
на Москва да й се лепне клеймото "спонсор на тероризма"
И да бъде натикана в графата с КНДР, Сирия, Иран и Судан. Само че да наречеш Русия спонсор на тероризма, при положение че тя воюваше и победи терористите в Сирия, барабар с "Ислямска държава", означава да изпаднеш в положението на крадеца, който вика "Дръжте крадеца". Защото именно "дълбоката държава" се бе сдушила с терористите в Сирия, само и само да падне президентът й Башар Асад.
Бъдещите санкции за спонсорството целят да задушат икономически Русия, а клеймото "заплаха за общата ни сигурност", "спонсор на тероризма" или "враг на международния ред" и едва ли не на нашата цивилизация трябва да я сатанизират в общественото съзнание до такава степен на нетърпимост, че то да приеме като нещо нормално директен конфликт и дори война на Запада срещу Русия. Която като нищо може да прерасне и в ядрена. Независимо от цената, която светът ще трябва да плати. "Дълбоката държава" на САЩ, Великобритания и Запада е готова на това.
И София й приглася, ако се съди по туита на персоната, която минава за първа дипломатка на държавата, и на всички у нас като нея.
Руският външен министър Сергей Лавров нееднократно отхвърляше отправените към страната му обвинения. Като част от мерките срещу Москва британската страна отмени негово посещение в Лондон и изобщо двустранните контакти на високо равнище
Снимка БГНЕС
Това е колата на Сергей Скрипал, в която той е бил отровен според последните съобщения. Източници от разследването твърдят, че прахообразното отровно вещество било поставено в колата на автомобила.
снимка БГНЕС
Британският външен министър Борис Джонсън бърза за заседание на правителството по повод Скрипал. Вчера той заяви, че отричанията на Русия ставали все по-абсурдни и тя се опитва да скрие игла в купа сено
Снимка БГНЕС
Генералното консулство на Великобритания в Санкт Петербург бе закрито като част от контрамерките на Русия, предприети в отговор на британските мерки
Снимка БГНЕС