Равнопоставеност
/ брой: 103
Пламен Павлов
В изборната кампания всички политически партии говорят за необходимостта от преразглеждане на “Зелената сделка”, всички, а после? После, песента за цивилизационния избор, с който сме приели да изпълняваме безприкословно приумиците на неизбирани от нас и нехаещи за нас еврочиновници. Същите тези, които подложиха на геноцид европейските граждани с експеримента “КОВИД”, същите които подложиха европейската икономика на деиндустриализация и загуба на конкурентоспособност с антипроекта “Зелена сделка”.
БТПП, чрез “Съвета по инвестиции”, “Асоциация Български въгледобив”, “Българска газова асоциация”, енергийни експерти и учени от водещи ВУЗ предлагат решение чрез новоучредения “Алианс за достъпна енергия“, поставяйки като основополагащ принципа за равнопоставеност на всички енергийни носители.
Който вреди на климата, на общественото здраве трябва да плаща, но въз основа на реална оценка за щетите и насочване на средствата за възстановяване на последиците.
А не непазарно, политически определяне цена на квотите парникови газове и непазарно разходване средствата от т.н. Фонд сигурност на електроенергийната система.
Не ФСЕЕС, а Фонда за възстановяване на горите, пречистване на въздуха и водите, за нови технологии по съхраняване на климата.
Алиансът цели климатична неутралност и ограничаване последиците от индустриалната дейност, но запазване на конкурентоспособността на европейските производители и съхраняване жизнения стандарт на европейските граждани.
Алиансът поставя в дневния ред на европейските и националните избори въвеждането на научно обоснован, пазарно ориентиран принцип при формирането на квотите за парникови газове, отказ от политизиране и централизиране на европейската система за парникови газове.
Този принцип изисква експертна оценка за ползите от енергийните носители в националния и европейски енергиен микс и въздействието им върху климата и околната среда, изисква Оценка на потенциала за абсорбиране на СО2 от националната зелена система – гори, трайни насаждения и националната водна система – реки, язовири и морски ареал.
Изисква изготвяне на Национален баланс на въглеродните емисии, при който в актива се отчита абсорбиращата способност на националната зелена и водна системи, а в пасива всички генерирани парникови газове от индустриалните, аграрни и битови потребители, формулира целите и мерките за ограничаване на парниковите газове, определя обема на емисиите и пазарната цена на квотите парникови газове.
Предлагането и търсенето на пазарно емитирани квоти на парникови газове, основано на експертна оценка за реалните ползи и вреди на всички енергийни носители формира достъпна енергия и справедлив преход.
Фейсбук, със съкращения