На фокус
Как "по пътя на Копринката" Радев овладя цялата държава
Мнозина вече говорят за сериозно преяждане с власт
/ брой: 112
Никога в най-новата история на България не е имало човек, който за кратко време да е концентрирал толкова власт, както президентът Румен Радев и неговият кръг.
Радев е президент от 6 години, но той завзе толкова властови територии, че мнозина вече говорят дори за сериозно преяждане с власт. И заслугите са не само негови, но и на политическите сили, които все не успяват да излъчат кабинет, който да изкара мандата си.
От президентството излязоха 5 служебни правителства, 2 големи партийни проекта, 5 ръководства на специални служби, куп висши чиновници, дипломати, военни и евродепутати.
За сериозната власт на президента става дума и в записа от среднощното събиране на ръководство на "Продължаваме промяната", където наричаните доскоро "момчета на Радев" - Кирил Петков и Асен Василев, недоволстват от нея. Асен Василев заявява: "Румен Радев си е хванал под едната ръка Гешев, под другата ръка - Копринков. И с едната ръка ги подкупва, с другата ръка ги заплашва. Това нещо в момента се случва на абсолютно всички ГЕРБерски кметове. Това, което ще се случи, е, че вместо да имаме ГЕРБ - 25%, ще имаме ГЕРБ - 15% и 10% прокремълска партия на Радев с местните кметове".
Кой кой е в кохортата на президента?
Асен Василев очевидно визира секретаря на президента по вътрешната политика Николай Копринков.
За ролята на 45-годишния Копринков се носят какви ли не легенди. Той е завършил Пловдивския университет със специалност "Физическо възпитание" през 2004 г. Интересно е да се отбележи, че в официалната си биография Копринков е натъртил, че през 1990 г. е станал републикански шампион по хандбал за момчета, а през 2008 г. е участник в XVII-та Българска антарктическа експедиция. Сигурно и заради това Копринков е определен за областен координатор на Държавната агенция за младежта и спорта в Пловдив в периода 2006-2009, докато едновременно с това е общински съветник (2003-2011 г.). През 2011 г. е избран за кмет на кметството в с. Труд. Копринков израства в партийната организация на БСП в община Марица. Това е в годините, в които Георги Гергов ръководи местната соцструктура. Всъщност за никого не са тайна добрите връзки на Радев и Гергов - достатъчно е да се види снимката от сватбата на сина на вицепрезидента Илиана Йотова, на която те са на една маса. Копринков е тяхна контактна точка.
През лятото на 2016 г. Копринков става част от предизборния екип на кандидат-президента Румен Радев. Тогава казва, че двамата се познават от повече от 10 години. В нощта на победата през ноември 2016 г. Копринков е в най-близкото обкръжение на новоизбрания президент. Така е и при преизбирането на Радев през 2021 г.
През януари 2017 г. Копринков е определен за съветник (по-късно преназначен за секретар) на Радев по вътрешната политика и гражданското общество. Такъв е и сега, във втория президентски мандат.
През септември 2021 г. председателят на "Екогласност" Емил Георгиев разказва, че Кирил Петков опитал да използва партийната му регистрация, за да може бъдещата "Продължаваме промяната" да участва на парламентарните избори. Тогава Георгиев посочи, че се срещнал лично с Николай Копринков и останал изненадан, че секретарят на президента го разпитва как са протекли преговорите за новия проект. Очевидно внушението бе, че Копринков участва и режисира партийни проекти. Това бе и поводът за разрива между Радев и лидера на БСП Корнелия Нинова. Соцлидерката обвини президента, че работи за други политически проекти, които крадат хора от БСП.
Копринков се смята за един от основните кадровици във важни системи и ресурсни ведомства като АПИ, митници, НАП и др.
Кадровикът на МВР от Пловдив
Друг основен кадровик е 51-годишният Пламен Узунов, който е секретар на президента по правни въпроси и антикорупция. Той се занимава със смените в сектора за сигурност, особено в МВР. Тук също може да се види връзка с Георги Гергов, тъй като Узунов е бивш кадър на полицията в Пловдив.
През последните две години минаха две чистки - едната по времето на Бойко Рашков, другата - при служебния вътрешен министър Иван Демерджиев. Бяха махнати главен секретар на МВР, шеф на националната полиция, на Гранична полиция, КАТ, шефове на областни дирекции, бяха освободени 5/6 от шефовете на столичните районни полицейски управления ... И през всичките рокади като червена нишка минава т.нар. пловдивска връзка в МВР. Вътрешният министър Иван Демерджиев е адвокат от Пловдив, главният секретар на МВР Петър Тодоров е бивш шеф на областната дирекция на МВР в Пловдив, зам. главният секретар на МВР Станимир Станев е бил финансов контрольор в пловдивската полиция, директорът на националната полиция Атанас Илков също е бил в пловдивската полиция.
За разлика от доста потайния Копринков, около Пламен Узунов все ври и кипи. Още през 2017 г. гръмна скандал, след като тв предаването "Господари на ефира" пусна снимка на Узунов, на която той е с типични хитлеристки мустачки. Тогава Бойко Борисов обяви, че очаква президентът да издаде указ и да освободи Узунов като секретар. Самият Узунов обясни, че това било фотос от семейно тържество от посрещането на 2004 г. Всичко се размина.
На 9 юли 2020 г. Узунов бе арестуван заедно с бизнесмена Пламен Бобоков. Това стана покрай нахлуването на прокурори и служители на бюрото за защита на главния прокурор в президентството. Според прокуратурата от ноември 2019 г. до края на януари 2020 г. в Русе и София Бобоков се сговорил с Узунов да извършат търговия с влияние и престъпления по служба. По-късно арестите и на двамата бяха обявени за незаконни, а те заведоха дело срещу прокуратурата за прекалено дълго разследване. Всъщност действията на хората от Гешев точно в президентството катализираха протестите срещу главния прокурор и Борисов.
През юни 2021 г. пък сайтът "Афера" пусна видеозапис в 5 части от среща на Узунов с бившия шеф на столичната митница Петко Петков в заведение в София. Тогава се появиха спекулации около подаването на торбичка от Петков към Узунов. ГЕРБ използваха случката и атакуваха Радев и Узунов. Президентът обаче го защити с думите: "Укоримо е, когато министър-председател разпорежда на действащ шеф на митниците да прикрива престъпления, защото бил обещал някъде. Визирам "Ало, Ваньо". Откога връчването на подаръчна торбичка с алкохол или каквото и да е като подарък е престъпен състав?".
В крайна сметка Узунов досега излиза сух от всеки скандал. Дори гръмогласната прокуратура се сви и покри.
Заедно с Пламен Узунов през 2020 г. бе арестуван и 64-годишният съветник по сигурността и отбраната Илия Mилyшeв. Зрелищната операция, при която той бе задържан, беше аргументирана с обвинение за разгласяване на държавна тайна. Твърди се, че у него са открити документи на разузнаването с гриф "Секретно". После обвинението бе префасонирано - че е пoдбyдил бивш paзyзнaвaч дa мy пpeдocтaви дoкyмeнти c гpиф, кoитo тoй щял дa пpeдaдe нa пpeзидeнтa Paдeв, c цeл "пpичинявaнe нa вpeдa нa пpeдceдaтeля нa Дъpжaвнa aгeнция "Paзyзнaвaнe" Aтaнac Aтaнacoв", нaй-вeчe кaтo ce пocтaвят пoд cъмнeниe pъкoвoднитe мy кaчecтвa.
Накрая и Милушев осъди прокуратурата за незаконен арест.
Няма информация как Милушев се оказва сред доверените хора на Радев. През 2011 г. той е бил кандидат-общинар за столичния район "Младост" от РЗС - партията на Яне Янев.
Военната връзка
В тесния кръг на Румен Радев съвсем естествено бъка от бивши военни. Откроява се бившият главен секретар на президентството и военен министър в служебния кабинет Димитър Стоянов. Той нашумя в публичното пространство, след като започна да се изказва във фейсбук по актуални скандали, очевидно изразявайки мнението на президента, когато той предпочита да запази мълчание. Така например през ноември 2021 г., по време на президентската предизборна кампания, Стоянов нападна Кирил Петков. "Кирил Петков - циничното зад лъскавото. Има ли тъмна страна отвъд лъскавата и изпълнена с усмивки за светло бъдеще кампания на Кирил Петков? Има ли друго лице привидната загриженост?", написа той във фейсбук. Това беше много преди Радев да започне публично да критикува Петков.
Стоянов определено е най-близкият човек на президента. Те са минали по един път, независимо, че Стоянов е с 5 години по-млад от Радев. Първият е роден 1968 г. в Свиленград, а вторият през 1963 г. в Димитровград. Те са завършили една и съща гимназия - Математическата в Хасково, едно и също военно училище - Военновъздушното в Долна Митрополия, двамата са възпитаници на Военната академия, както и на Военновъздушния колеж "Максуел" в САЩ.
Няма спор, че той ще е острието на Радев срещу ПП и сега, още повече, че има добра подготовка. Така например през юли м.г., часове след като тогавашния шеф на кабинета на премиера Лена Бориславова определи Радев като политик от миналото, Стоянов яростно атакува Петков, без да го назовава по име.
Стоянов иронизира дори и партията на колегата от президентството и бивш служебен премиер Стефан Янев "Български възход". В навечерието на учредителното й събрание преди година той написа: "Новият "възход" се е задал на хоризонта! А не, благодаря".
Излишно е да се припомня, че Радев кадрува в по висшите етажи на армията, където са настанени все негови хора, а смените винаги стават по време на някое служебно правителство, също назначено от президента.
Сега, със съкращения
продължава в следващия брой