Геополитика
Историческо интервю на Америка с Путин
Руският лидер разпиля страховете за „империалистическата заплаха“ на страната му и освети сатанинската роля на САЩ срещу Русия
/ брой: 30
Интервюто на Владимир Путин за журналиста от САЩ Тъкър Карлсон продължава да разтърсва общественото мнение в света. То се оценява от различни ъгли и аспекти, но съдържателно все пак се открояват три "носещи колони", заради които може да се каже, че е водоразделно, дори историческо.
Първо, след провала на украинското контранастъпление, а и заради предстоящите евроизбори навсякъде в Европа, включително и у нас, се раздухва тезата за „руския империализъм“ и неговите заплахи. Руският лидер убедително разкостява руска заплаха, включително ядрена. И не само защото я нарича „фейк“. На въпроса „Представяте ли си сценарий, в който изпращате руски войски в Полша“, Путин отговори: „Само в един случай: ако от страна на Полша има нападение срещу Русия. Защо? Защото нямаме никакви интереси нито в Полша, нито в Латвия – никъде. Защо ни е това? Просто нямаме никакви интереси… Само (насаждане) на страхове у обикновените хора“. Ето с какъв още аргумент той парира зачестяващите напоследък обвинения, че при победа в Украйна щяла да нахлуе и в Европа: „Това противоречи на здравия смисъл – въвличането в някаква глобална война. А глобалната война ще доведе човечеството до ръба на унищожението“.
В същото време руският президент не е мекушав
Това „само ако Полша не ни нападне“ важи както за целия Алианс, така и за САЩ. Не случайно в отговор на въпрос той предупреждава, че ако Вашингтон хвърли редовни американски войски срещу Русия в Украйна, каквито гласове се чуват там, „това несъмнено ще постави човечеството на ръба на много сериозен, глобален конфликт. Това е очевидно“. Между думите това изречение трябва да се чете като предупреждение за ядрен конфликт.
Хепаринът е животоспасяващо лекарство, което се влива в човешкото тяло за разбиването на тромби. Преди 12 години ми го вливаха три дни, за да стопят огромен тромб, запушил дълбока века на десния ми крак, който сам си го бях заформил от невежеството за идеално здраве. Та казаното от Путин е ментален хепарин, предназначен да разбие светогледни тромби в съзнанието на средния американец, натрупани от медийното промиване на мозъците им.
И това е вторият „носещ стълб“
Важи най-напред за историята на украинския конфликт, както от средните векове до XIX век, така и през ХХ век. От изложението на Путин обикновеният американец трудно ще оспори праведната кауза на Русия в този конфликт. При това Путин прави нещо невиждано за един руски лидер, сатанизиран иначе от Запада като войнствен националист. Той признава оспорваната доскоро от славянофилската част на обществото истина, че Русия е „зачената“, когато начело й застава не славянски феодал, а скандинавският варяг Рюрик. Патриотарската част на руското общество сигурно е смръщила вежди, но Путин не се измисля факти, макар да умее жонглирането с тях. Така или иначе, нямам спомен тази теза да е била изказвана публично от един руски и съветски лидер чак до Сталин включително.
Хепаринът на Путин обаче е предназначен да разбие тромбът в съзнанието на американците и за „сакралната роля“ на държавата им в света.
Събеседникът на Карлсън разбираемо изреди факти от зловредната политика срещу Русия с цел разпадането й. Така американският гласоподавател научава за вредителската роля на страната му в подкрепата за чеченския тероризъм, за нарушението на Договор за ПРО, намесата й в Оранжевата революция с цената на потъпкването на украинската конституция, за разширяването на НАТО, за подстрекателската роля на страната му и Запада по време на Майдана, за подкрепяното от Запада етническото прочистване на Украйна след 2014 г., за указанието на бившия британски Борис Джонсън към Киев да откаже подготвяното мирно споразумението и да продължи войната.
Но може би екстрактът на конфликта Русия-Украйна е следния случай, разказан пред Карлсън: „Украинските войници са обкръжени, нашите войници им викат: „Нямате шансове, предайте се! Излезте, ще живеете, предайте се! И изведнъж оттам на руски, на добър руски език извикват: „Руснаците не се предават!“. И всички загинаха. Те и досега се чувстват руснаци“, прав е да обобщи Путин.
Средният американец е изправен пред истината, че страната му играе буквално сатанинска роля, насъсквайки един срещу друг етноси от една кръвна група. И в този смисъл страната им заслужава името United Satanism of America – Сатанински Американски Щати.
Предизборна победа за Тръмп
И тук вече стигаме до третия носещ стълб на интервюто. Няма как то да не се отрази върху електоралните настроения в САЩ и ЕС. Американецът може и да гласува с джоба си, но той не иска да страда и не дай си боже да гине заради една война в държава, която дори не знае къде точно се намира. А и възпитаван за доброто и злото от киното, той трудно ще остане коравосърдечен за справедливостта на руската кауза в Украйна – поне онези десетки милиони, които са гледали интервюто. То им дава шанса да се прочистят от тромбите на глобалистките идеологеми, а мисълта им ще се отпуши за истината
Без съсиреци се живее по-пълноценно, от собствен опит го знам.
Бас ловя, че интервюто е спечелило нови изолационисти в американското общество и е оредяло редиците на глобалистите – най-малкото това важи за петте колебаещи се щата, където Тръмп вече има предимство. Много вероятно е на 5 ноември за стане ясно, че то е вдигнало гласовете за Доналд Тръмп и е смъкнало бюлетините за Байдън. Правителствената телевизия Си Ен Ен констатира, че „Карлсън връчи пропагандна победа на Путин“. Не по-малко точно е да се каже, че Путин връчи предизборната победа на Тръмп.
Ако разбира се „дълбоката държава“ не задейства някакъв наистина сатанински план, включително с убийството на Тръмп. Историята на САЩ познава такива примери.
В Европа едва ли процесите ще бъдат по-различни. Заради мощните протестите на фермерите и на други съсловия евроглобалистите ще загубят доста повече позиции. Нищо чудно да се появят протести в полза на Русия, Путин и връщането на руския газ, всеки случай очаквано е са се засили отказът от подкрепа за Украйна, за да се пренасочат финанси за нуждите на обикновения европеец. И най-вероятно в Еврокомисията ще има други лица, всеки случай без задръстените русофоби Лайен, Борел, Йоурова или Бретон.
Реакции
Националното обществено радио, САЩ: „Малцина са направили повече от Карлсон, за да превърнат руския лидер във фигура на възхищение в републиканските кръгове... Путин доминираше в разговора, твърдейки, че правото на Русия върху Източна Украйна датира от векове.“ ...
В. „Ню Йорк таймс“: „Г-н Путин беше по-директен от обикновено в начина, по който вижда края на инвазията: не чрез военна победа, а чрез споразумение със Запада."
В. „Уолстрийт джърнъл“: „Интервюто даде на Путин шанса да повиши авторитета си в страната и да покаже, че все още може да накара Запада да го слуша ".
Би Би Си, Великобритания: „Платформата на Карлсън представлява възможност за Кремъл да достигне до по-широка, може би симпатизираща, консервативна аудитория в САЩ".
В. „Франкфуртер рундшау“, Германия: „Путин се интересува от изграждането на мостове с Доналд Тръмп и републиканците. Изглежда това отразява надеждата на Кремъл, че Тръмп ще се върне на президентския пост и републиканците ще продължат да блокират американските военни помощ за Украйна. Републиканците се смятат за естествени съюзници на Путин".
Сайтът „Солиднюз“, Румъния: Политологът Козмин Гуше оценява разговор на Карлсън с Путин като „интервюто на века“. „Владимир Путин впечатли със своята точност, ерудиция и патриотизъм - качества, които отдавна не сме виждали в политическите лидери на колективния Запад. По този начин укрепва позицията си на неформален лидер на европейските суверенисти“.
Бившият румънски външен министър Адриан Северин във Фейсбук: „Разликата между Тъкър Карлсън и пресата, която го лаеше, е разликата между куче пазач на демокрацията и куче пазач в гробището на демокрацията“.
Прогноза: Над 1 милиард гледания
Интервюто на Тъкър Карлсън с Владимир Путин се очаква да надхвърли 1 милиард гледания по оценка на различни анализатори. Над 200 милиона гледания бяха регистрирани само за първите 48 часа от публикуването му в социалната мрежа X. Над 860 000 потребители поставиха знака „харесвам“. Броят на репостовете е 269 000. Броят на гледанията на интервюто в канала на Карлсън в YouTube в първите дни надхвърли 12 милиона. Интервюто продължи 2 часа и 6 минути, руският лидер отговори на приблизително 60 въпроса, като се броят различни уточнения от събеседника.