ГЕРБ даде заден за приватизацията на пощите и АДИС
След скандален дебат в НС мнозинството отложи гласуването за изваждане на дружествата от забранителния списък
/ брой: 201
След близо час и половина дебат и скандални изказвания депутатите от ГЕРБ се отказаха от разпродажбата на АДИС, "Български пощи", военното издателство и "Аудиовидео Орфей". Депутати от мнозинството внесоха законопроект, с който предлагат четирите дружества да бъдат извадени от забранителния списък за приватизация на фирми с над 50 процента държавно участие. Още три законопроекта, свързани с приватизацията, гледаха депутатите вчера. Народните избраници одобриха идеята НДК и "Рибни ресурси" ЕООД да бъдат вкарани в забранителния списък и отхвърлиха искането на левицата Министерският съвет да представя подробна стратегия за развитие за всяко държавно дружество от списъка, предложено за продажба.
Най-дълъг, както се очакваше, бе спорът около четирите фирми, които Валентин Николов и още няколко негови колеги предложиха за изтегляне от забранителния списък. Те така и не обосноваха предложението си, още повече че МВнР има становище, че АДИС е на печалба и не трябва да се приватизира. Подобно е и мнението на транспортното ведомство за продажбата на "Български пощи". В нарушение на закона е и самата идея депутати да предлагат продажба на държавни дружества. По закон това е инициатива единствено на Министерския съвет.
Единственото, което Валентин Николов повтаряше, бе, че четирите фирми вече не отговаряли на критериите, поради които са в забранителния списък. Той се опита да обещае, че никой няма намерения да продава пощите. Ставало дума за това, че дружеството е на загуба и системата, чрез която се управлява, трябва да се "оптимизира".
Срещу законопроекта на ГЕРБ скочиха и от левицата, и сините, и "Атака". "Български пощи" са част от българската държавност. С този замах утре ще посегнете и на българската армия, обяви бившият министър Петър Димитров. Той призова законопроектът да бъде изтеглен, защото така или иначе няма да издържи пред Конституционния съд. Иван Иванов от СК също предупреди, че самото изваждане на пощите от забранителния списък вече ги поставя на тезгяха за продажба.
Тезата бе подкрепена и от "Атака". Цвета Георгиева подчерта, че пощите не могат да бъдат приватизирани за добро. Дори "великият син приватизатор" не посмя да приватизира АДИС и "Български пощи", посочи тя.
В крайна сметка депутатите решиха гласуването на предложението на Валентин Николов да бъде отложено.