02 Ноември 2024събота11:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Болното гърло и кашлицата са водещите симптоми при КОВИД

автор:Дума

visibility 9262

Водещите симптоми, които могат да се окажат КОВИД, са болно гърло или  кашлица, показват данните от 17 500 души, дали положителен тест за вируса тази седмица в Англия, съобщи Би Би Си.

Други чести симптоми са главоболие и запушен нос. 

Високата температура или треска, както и липсата на обоняние и вкус, които британската Национална здравна служба посочва като водещи, са много по-рядко срещани. Много повече хора съобщават за дрезгав глас, хрема, умора и мускулни болки.

Водещите симптоми според апликацията Зои ап са: болно гърло - 58 процента, главоболие - 49 процента, запушен нос - 40 процента, суха кашлица - 40 процента, течащ нос - 40 процента, влажна кашлица - 37 процента, прегракнал глас - 35 процента, кихане - 32 процента, умора - 27 процента, болки в мускулите - 25 процента, замаяност - 18 процента, подути жлези на врата - 15 процента, възпалени очи - 14 процента, променено обоняние - 13 процента, болки в гърдите, стягане - 13 процента, треска - 13 процента, задух - 11 процента, болки в ушите - 11 процента, загуба на обоняние - 10 процента. 

За изследването Риeкт-1 (The React-1) всеки месец се разпращат тестове на 150 000 души в Англия, които да си направят сами. Резултатите от него показват, че симптомите, които имат хората с КОВИД, се променят с времето. Това се дължи на мутиращия вирус.

Няколко варианта на новия коронавирус се появиха след оригиналния от Ухан. Най-новият е Омикрон.

Според учените от изследването Риeкт-1  от Лондонския имперски колеж  загубата на обоняние и вкус вече не e толкова честа. Вместо това хората се оплакват от симптоми, които приличат на настинка и грип.

Изследването Риeкт-1 извършено през март 2022 г., когато в Англия е доминирал оригиналният вариант Омикрон, известен като BA.1 и BA.2. Оттогава се появиха два нови бързо разпространяващи се подварианта - BA.4 и BA.5. 

 

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 1212

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1020

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1087

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 877

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 1368

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 1391

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1009

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1155

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ