Депутатите недоволни от доклада за бюрото за защита
Иван Гешев скри отговорите и се оправда с ВСС, лош закон и конфиденциалност
/ брой: 164
Правната комисия в НС е недоволна от доклада на Иван Гешев за дейността на Бюрото по защита към главния прокурор. "Не откриваме данни по конкретни дейности, а механичен сбор и статистика за дела, няма подробности за разходването на средствата от бюджета, за конкретни дела, за процедури по обществени поръчки, за числения състав и матерално-техническото осигуряване", каза шефът на комисията Андрей Михайлов. Главният прокурор неочаквано се появи в комисията, след като преди това бе обявил, че ще прати свой заместник. Той декларира, че уважавал парламента, който също трябвало да уважава държавността - в случая него. "Надявам се следващия път да не ме поканите половин час преди изслушването", заяде се Гешев.
Дейността на Бюрото по защита е доста специфична, голяма част е класифицирана информация, оправда Гешев липсата на данни в доклада. Той не пожела да говори и за разходването на бюджета на бюрото с мотива, че било в компетенцията на ВСС. Обществените поръчки на звеното пък можело да се видят на сайта на прокуратурата, без тези за техническото обезпечаване, които били класифицирании.
Главният прокурор отдели доста време за сравнение между "качественото" му бюро с Националната служба за охрана (НСО), която била с пъти по-голям числен състав, но пазела много по-малко лица. Според него НСО се е превърнала в служба за обслужване и разделяне на различни политически лобита, докато защитата на лица от бюрото била най-професионалната в страната. Докато бюрото имало голямо международно признание, в НСО "носели чантите", а неин офицер е подсъдим за поръчково убийство, продължи Гешев. "Виждам, че най-важното в държавата, освен осигуряването на пенсиите, е премахването на спецсъда и спецпрокуратурата и на бюрото", иронизира Гешев и предупреди за фатални последици. Бюрото било важно и ключов фактор в борбата с организираната престъпност. Гешев обвини депутатите, че искали "да направят българския главен прокурор фигурант".
Ако бюджетът на бюрото е класифицирана информация и не може да се огласява, да направим заседанието закрито, предложи Михайлов. Гешев изведнъж се сети, че не била класифицирана, само че контролът на бюрото се осъществявал от ВСС, а той бил само административен ръководител. "Аз не крия нищо, но няма как да създадеш нещо качествено и да нямаш финансов ресурс. Ще се радвам да видя как ще го направите към Министерството на правосъдието без пари. Охраната на магистрати и на свидетели срещу мафията не може да се предвиди, това не е магазин", ядоса се той. Атанас Славов от "Демократична България" напомни, че тези бюджети са публични, част от държавния бюджет, и поиска на следващото заседание комисията да изиска от ВСС бюджета на бюрото по защита.
Крум Зарков от БСП нарече неуместно сравнението между службите. Той попита кой и по какви критерии решава за участието на бюрото в 9-те операции тази година и дали сред тях е охраната на протестите миналата година. Пряко или чрез директора на бюрото Гешев го ръководи, попита социалистът. Главният прокурор призна, че той контролирал бюрото, а включването на звеното в дела било по искане на наблюдаващите прокурори. Той обаче не отговори дали бюрото е участвало в кървавите протести преди година. Акцията в президентството м.г. пък била некоректно отразена в медиите като нахлуване, а била само претърсване, понеже не можело с 6 човека да превземеш държавна институция. Според Гешев най-голямата му професионална грешка била, че не излязъл да обясни ситуацията и позволил на лъжата да обиколи света. "Вследствие на еволюция по времето на Сотир Цацаров, когато бюрото премина към главния прокурор, се стигна до липсата на контрол, защото функциите му са изпълнителни и са част от съдебната власт. Въпросът е къде то ще бъде най-функционално използвано при демократичен контрол", каза Зарков.